Na czym polega i jak wykonać analizę kolorystyczną z chustami?

Analiza kolorystyczna
Na czym polega i jak wykonać analizę kolorystyczną z chustami?
Źródło: Alter_photo/Getty Images
Analiza kolorystyczna służy przede wszystkim uniknięciu wpadek modowych oraz sprawieniu, żebyś mogła się poczuć atrakcyjnie. Przy pomocy tej metody odkryjesz, w jakiej palecie barw dobrze wyglądasz, a jakich odcieni powinnaś unikać.

Analiza kolorystyczna to względnie nowa metoda stosowana przez stylistów. Znana jest dopiero od lat 80., kiedy to Carol Jackson w swojej książce „Colour me Beautiful” jako pierwsza wprowadziła podział typów urody, którym odpowiadają konkretne profile kolorystyczne, na wiosnę, lato, jesień i zimę. Do wiosny i jesieni przyporządkowała ciepłe palety barw, do zimy i lata chłodne. Obecnie stosuje się w dużej mierze mieszanki kolorów typowych dla poszczególnych okresów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Uroda

DD_20220502_Uroda_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą

Rozszerzona analiza kolorystyczna dzieli każdą z pór roku na jeszcze trzy rodzaje. W tej wersji istnieje zatem dwanaście typów urody, do których dopasowuje się odpowiednie kolory.

Dlaczego warto przeprowadzić analizę kolorystyczną?

Jeszcze kilka lat temu oferowana była przede wszystkim paniom, obecnie również panowie coraz częściej się na nią decydują. Analiza kolorystyczna pomoże ci dokonać małej rewolucji w szafie i dobrać ubrania, które będą pasowały do typu urody, który posiadasz. Warto zwrócić się do specjalisty (wizażysty lub stylisty), który na pewno wykona ją prawidłowo. Dzięki temu unikniesz ewentualnych pomyłek. Specjalista pomoże ci dobrać nie tylko odpowiednią paletę barw, ale również doradzi w kwestii koloru włosów czy make-upu.

Jednocześnie musisz wiedzieć, że wynik spotkania ze stylistą może być sporym zaskoczeniem. Być może od lat ubierasz się w ulubione, sprawdzone kolory, a podczas konsultacji dowiesz się, że były to fatalne wybory, które sprawiały, że byłaś odbierana na przykład jako osoba starsza, niż jesteś w rzeczywistości. Nastaw się zatem pozytywnie, zaufaj specjaliście i pozwól mu dobrać sobie ubrania, w nawet najbardziej niespodziewanych kolorach. Następnie porównaj efekty różnych połączeń i zdecyduj, co jest dla ciebie najlepsze.

Jak wykonuje się analizę kolorystyczną?

Do analizy kolorystycznej najczęściej wykorzystuje się chusty. Stylista ma do dyspozycji zwykle minimum kilka kolorów. Są to tkaniny w barwach charakterystycznych dla poszczególnych profili, a więc w odcieniach czerwieni, zieleni, błękitu, żółci, fioletu i brązu.

Podczas testu z chustami ekspert przyłoży ci do twarzy kolejne materiały i sprawdzi, w których odcieniach twoja skóra promienieje i wygląda zdrowo, a w których traci kolory i wydaje się zmęczona. Na spotkanie powinnaś zgłosić się bez makijażu oraz przygotować się nawet na trzygodzinną konsultację. 

Analizę kolorystyczną powinnaś wykonać u specjalisty przynajmniej z jednego ważnego powodu – samodzielne nie zrobisz tego obiektywne.

Analiza kolorystyczna poszczególnych profili  - lato

Profil letni oznacza zwykle włosy w odcieniu ciemnego blondu lub średniego brązu. W letnim typie urody dominują raczej oczy szare oraz niebieskie. Cera natomiast najczęściej jest oliwkowa lub szarawa.

Osoby o tym typie urody powinny dobierać ubrania w kolorach: cytrynowym, wrzosowym, lazurowym czy różowym.

Analiza kolorystyczna poszczególnych profili - wiosna

W analizie kolorystycznej wiosna należy do ciepłych profili. Osoby o tym profilu mają jasne włosy i oczy. Skóra często jest naczynkowa i piegowata.

Wśród pasujących do wiosennego typu urody znajdują się barwy, takie jak waniliowy, brzoskwiniowy, łososiowy i écru. Wśród bardziej wyrazistych kolorów wymienia się wszelkie odcienie niebieskiego, np. turkus.

Analiza kolorystyczna poszczególnych profili  - jesień

Według zasad analizy kolorystycznej jesień to profil charakterystyczny dla osób rudych, a dominują w nim przede wszystkim ciepłe odcienie. Cera jest najczęściej jasna, a oczy szare lub zielone.

Ten typ urody nie sprzyja noszeniu kolorów kontrastujących ze sobą. Doskonale się tu sprawdzą oliwkowe odcienie zieleni, pomarańcz, żółć, czerwień i czekoladowy brąz.

Analiza kolorystyczna poszczególnych profili  - zima

Profil zimowy oznacza, że kolorem dominującym w garderobie powinna być biel. Sprawdzą się również odcienie żółtego, różu, czerwieni oraz czerń. 

Osoby o zimowym profilu kolorystycznym mają najczęściej dość ciemne włosy (czarne lub ciemnobrązowe). Ich cera przeważnie jest bardzo jasna. Taki typ urody źle wygląda w przygaszonych kolorach. Z tego powodu osoby powinny wybierać wymienione żywe barwy. 

Ten typ urody to tzw. Śnieżka.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości