Moda i Uroda

Sukienki góralskie – między tradycją a nowoczesnością

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk

Tradycyjne sukienki góralskie, czyli stroje ludowe, kojarzą się z typowym polskim folklorem. Motyw pojawia się także w nowoczesnej i modnej odzieży. Jakie elementy są dla niego charakterystyczne?

Sukienki góralskie tylko dla góralek?

Suknie góralskie przeznaczone są dla pań, które chcą nawiązać do tradycyjnego polskiego folkloru. Doskonale sprawdzą się na letnim, a także… jako suknia ślubna. Sprawdź, jak wygląda tradycyjna i nowoczesna sukienka z motywem góralskim.

Tradycyjne sukienki góralskie – jak wyglądają?

Polski folklor jest obszerny, pełen koloru i dodatków, jeśli chodzi o stroje góralskie. Każdy teren wyróżnia się nieco innymi, charakterystycznymi dla niego barwami lub ozdobami. Tradycyjne podhalańskie sukienki góralskie to tak naprawdę lniane koszule oraz spódnice, choć na pierwszy rzut oka wydają się być jednolitymi sukniami.

Damski podhalański strój góralski wyróżniał się prostymi rękawami i bogatymi zdobieniami. Koszula była dosyć długa, a u starszych kobiet zdobiono ją dodatkowo koronkami. Nosiło się ją do aksamitnego lub jedwabnego gorsetu , który był dopasowany do sylwetki kobiety. Z biegiem czasu gorsety były coraz bardziej zdobione i kolorowe. Sznurowano je szerokimi, czerwonymi wstążkami. Ozdobę stanowiły głównie czerwone korale, a także motywy kwiatowe. Na kryzce, czyli kołnierzyku, umieszczano haft angielski. Do takiej koszuli i gorsetu nosiło się długie spódnice zapinane z boku lub z tyłu. Góralski strój kobiecy musiał być ozdobiony także chustą, szczególnie kiedy pogoda nie sprzyjała. Chusty były bardzo duże, dlatego potrafiły okryć całą kobietę, np. kiedy padał deszcz. W skład góralskiego stroju kobiecego wchodziły także kierpce, a do nich noszono bawełniane pończochy. Na głowy kobiety początkowo zakładały zawiązki, które później zastąpiono chustami składanymi w trójkąt i zarzucanymi na ramiona.

Tradycyjny strój Górali Żywieckich

Damskie stroje góralskie można było spotkać nie tylko na Podhalu. Stanowiły one ważną część folkloru również dla mieszkańców Beskidu, gdzie charakterystyczne i tradycyjne były już same fryzury, czyli włosy splecione w jeden lub dwa długie warkocze z czerwonymi wstążkami. Na nie zakładano czepki z koronką. Z biegiem czasu zamiast niewygodnych czepców zaczęto nosić dopasowane do reszty stroju chusty w kolorach czerwonym, białym, granatowym lub zielonym. Jeśli chodzi o najpopularniejsze motywy zdobnicze, tutaj królowały róże i inne kwiaty.

Koszule miały ozdobne kołnierze, a mankiety były dodatkowe hafty. Na koszule zakładano jupki, które miały różnorodne kolory i ozdoby z koronek. Często przystrajano je wstążkami. Jupka wraz ze spódnicą w jasnych kolorach to typowy strój noszony jako suknia ślubna z motywem góralskim.

Spódnice były marszczone, a górę zdobił pasek. Materiałem, z którego tworzono ten element stroju, był głównie jedwab, ale również lniane płótno, tybet lub wełniane tkaniny. Niektóre kobiety nosiły spódnice z drobnymi kwiatami lub innymi wzorkami. U mieszkanek Beskidów spotykano także spódnice plisowane. Pod nimi noszono podpaśnik, czyli współczesną halkę, którego brzegi miały dodatkowe zdobienia, widoczne spod spódnicy.

Najważniejszą rolę pełniły gorsety , najczęściej noszone przez młode kobiety. Ta część garderoby mogła być zapinana na guziki lub sznurowana czerwoną wstążką. Gorsety występowały najczęściej w kolorach czarnym, granatowym lub zielonym, a ich zdobienia były dosyć bogate. Dodatki stanowiły cekiny, hafty, motywy kwiatowe lub korale. Do stroju góralskiego pasowały tradycyjne kierpce owijane kopycami. Z biegiem czasu pojawiły się także trzewiki, do których noszono białe jedwabne pończochy. Obuwie miało niski obcas.

Góralskie sukienki na wesele

Tradycyjne góralskie sukienki są częstą inspiracją dla panien młodych. Suknie ślubne w tym stylu mają żywe kolory i bogate zdobienia. Ich rodzaje są zależne od osobowości i gustu przyszłych panien młodych.

Sukienki góralskie na wesele mogą mieć tradycyjną, długą spódnicę, która zakończona jest falbanką i ozdobiona haftem z różami. Góra może nawiązywać do koszuli z gorsetem i koronkami.

Innym rodzajem są nowoczesne sukienki góralskie , które tylko nawiązują do tradycji, a jednocześnie są modne, wygodne i wyróżniają się spośród innych sukien ślubnych. Sukienki w stylu góralskim mogą mieć fason typowej księżniczki, być w kolorze bieli lub écru . Zdobienia mogą wystąpić w samym gorsecie, np. jako kwiatowy motyw lub czerwona wstążka przepleciona pod biustem. Dopełnieniem stroju stylizowanego na góralski może być duży wianek z kwiatów. Sukienki z akcentem góralskim mogą się także wyróżniać czerwonymi koralami lub zdobieniem samego dołu sukni, np. motywem kwiatowym. Elementem nieodłącznym jest koronka.

Strój góralski dla dziewczynki

Sukienki góralskie dla dziewczynek są często spotykane, ponieważ folkowy motyw jest wesoły, kolorowy i odważny. Nawiązują do tradycji, mają zazwyczaj kolorystykę czerwoną, zieloną lub niebieską. Sukienka góralska dla dziewczynki zdobiona jest czerwonymi koralami lub wstążkami. Sukienka z haftem góralskim ma oczywiście motywy kwiatowe, które występują albo na całości, albo na samym dole stroju.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GeorgiNutsov/Getty Images

Pozostałe wiadomości