Chebula, czyli nowy pielęgnacyjny hit. Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
vogue.pl
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na nocDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Chebula od dawna znana i wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Jej wyjątkowe właściwości coraz częściej dostrzega też branża kosmetyczna. Pojawiają się głosy, że roślina - za sprawą właściwości antyoksydacyjnych i odżywczych - stanie się największym pielęgnacyjnym hitem najbliższych miesięcy. Jakie konkretnie ma właściwości?

Chebula - co to za roślina?

Chebula, czyli migdałecznik chebułowiec (łac. terminalia chebula) to gatunek drzewa. Roślina pochodzi z Azji, można ją spotkać również na Sri Lance. Od wieków wykorzystywana jest przez praktyków medycyny ajurwedyjskiej i tybetańskiej. Chebula, a konkretnie owoce, które rodzi wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej podkreślają, że roślina wspomaga regenerację organizmu, a także przyspiesza jego odtruwanie i pozbywanie się toksyn.

Jak dbać o skórę?

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5

Badania "Terminalia chebula – wskazania tradycyjnej medycyny w świetle badań fitochemicznych i farmakologicznych" z 2017 roku wykazały, że ekstrakt pochodzący z owoców może być pomocny w leczeniu chorób wątroby, żołądka (zwalcza bakterii Helicobacter pylori, jej obecność sprzyja powstawaniu wrzodów żołądka), chorób zakaźnych oraz wspomóc walkę z cukrzycą. Na tym jednak nie koniec. Niektóre badania sugerują, że roślina łagodzi kaszel, zapalenie spojówek oraz korzystnie wpływa na pracę serca. Co więcej, roślina wspomaga także perystaltykę jelit, dzięki temu zapobiega zaparciom.

Obecny w chebulowcu kwas chebulinowy działa immunosupresyjnie i polecany jest osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem czy łuszczycą. Migdałecznik chebułowiec zapobiega także miażdżycy oraz pomaga wyrównać poziom cholesterolu we krwi.

Jak przemysł kosmetyczny wykorzystuje chebulę?

Ta mało znana jeszcze roślina ma w składzie także antyoksydanty (szacuje się, że mogą być one silniejsze niż witamina E). Związki te zwalczają wolne rodniki, a tym spowalniają proces starzenia się skóry. Dodatkowo rozjaśniają i nadają jej blasku. Tym samym kosmetyki na bazie chebuli polecane są przede wszystkim osobom, które mieszkają w miastach, są narażone na odziaływanie zanieczyszczonego powietrza – jednego z czynników stresu oksydacyjnego skóry.

Warto dodać, że chebula zwalcza także zmiany trądzikowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: vogue.pl

Źródło zdjęcia głównego: SGAPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości