Koronawirus

Prokuratura oskarża kobietę, która zakażona koronawirusem pojechała na zakupy. Jaka kara jej grozi?

Koronawirus

lisegagne/Getty Images

Jak poinformowała ostrołęcka prokuratura, kobieta pojechała na zakupy do sąsiedniego powiatu pomimo pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa. Grozi jej kara pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia

Do ostrołęckiego sądu trafił akt oskarżenia wobec kobiety, która w kwietniu br. - choć wiedziała o zarażeniu koronawirusem - pojechała z mężem na zakupy - poinformowała w piątek prokuratura z Ostrołęki. W śledztwie kobieta przyznała się do winy.

Za zarzucany jej czyn grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat oraz kary finansowe

- przekazała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce na swej stronie internetowej.

W drugiej połowie kwietnia policja z Wyszkowa informowała o zgłoszeniu dotyczącym małżeństwa z gminy Długosiodło. Małżonkowie wyjechali z domu, pomimo obowiązku pozostania w miejscu zamieszkania w związku pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u kobiety.

Okazało się, że małżeństwo pojechało na zakupy do sklepu na terenie gminy Goworowo w sąsiednim powiecie ostrołęckim. W związku z tym, że istniało ryzyko, iż kobieta mogła zarażać koronawirusem podczas zakupów, policjanci ustalili wszystkie osoby, z którymi miała kontakt w sklepie. Informacje na ten temat przekazano do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

W piątek poinformowano, że Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zakończyła śledztwo przeciwko Barbarze B. 55-latka została oskarżona o to, że 23 kwietnia br. "wiedząc, że jest osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2, udała się na zakupy do sklepu spożywczego w Kobylinie w gminie Goworowo, w którym to sklepie przebywała obsługa i inni klienci, czym sprowadziła niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenie się choroby zakaźnej Covid-19".

Oskarżenie zostało oparte na materiale dowodowym zgromadzonym w toku śledztwa, z którego wynika, że Barbara B. pozostawała w kwarantannie w związku z chorobą zakaźną Covid-19. Zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej miała zakaz opuszczania miejsca zamieszkania

- przekazała prokuratura. Dodała, że kobieta złamała ten zakaz i udała się do sklepu spożywczego.

Narażenie zdrowia i życia innych - kodeks karny

Jak ustalono, "w sklepie przybywała obsługa oraz klienci, było to co najmniej siedem osób".

Po zrobieniu zakupów podejrzana udała się do domu. Kobieta po powrocie do domu spotkała się bezpośrednio z co najmniej jeszcze jedną osobą, która nie była domownikiem

- zaznaczyła prokuratura.

Jak poinformowano, "podejrzana przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu narażenia na zakażenie koronawirusem wielu osób i złożyła wyjaśnienia".

Zgodnie z Kodeksem karnym, „kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej (...) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Akt oskarżenia przeciwko Barbarze B. został skierowany do Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Zobacz także:

Wstrzymano produkcję "Batmana". Robert Pattinson ma koronawirusa

Nowa strategia Ministerstwa Zdrowia. Jak będziemy walczyć z koronawirusem tej jesieni?

Zakaz przylotów do Polski. Jak wrócić z zagranicznych wakacji?

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości