Objawy COVID-19 różnią się w zależności od wieku i płci. Naukowcy chcą ostrzec ludzi

czarny grzyb, mukormykoza, koronawirus
boonchai wedmakawand/Getty Images
Młodsi mają inne objawy niż starsze osoby. Z kolei mężczyźni najczęściej narzekają na duszności, zmęczenie i dreszcze, kiedy u kobiet głównym objawem jest utrata węchu, kaszel i ból w klatce piersiowej. Różnic jest dużo, dlatego naukowcy chcą rozszerzyć listę objawów, by nikt nie bagatelizował swojego stanu zdrowia i trafił pod opiekę lekarzy we właściwym momencie.

Objawy wczesnej infekcji COVID-19 różnią się w zależności od grupy wiekowej oraz między kobietami i mężczyznami - wykazali naukowcy z King's College London.

Objawy COVID-19 różnią się ze względu na wiek pacjenta

Różnice te są najbardziej zauważalne pomiędzy młodszymi grupami wiekowymi (16-59 lat) a tymi najstarszymi (60-80 lat). Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu "Lancet Digital Health".

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study zebrane w okresie między 20 kwietnia a 15 października 2020 roku. Aplikacja ta służy do samoraportowania objawów COVID i ma wspomagać prowadzenie badań epidemiologicznych na terenie Wielkiej Brytanii.

Następnie wczesne oznaki zakażenia dzięki zaawansowanym modelom uczenia maszynowego zestawiono z cechami chorej osoby: wiekiem, płcią i stanem zdrowia. Okazało się, że objawy wczesnej infekcji COVID-19 są bardzo różne w zależności od ww. cech.

Badacze skupili się na 18 objawach, które mają największe znaczenie dla wczesnego wykrycia infekcji. Są to m.in.: utrata węchu, ból w klatce piersiowej, uporczywy kaszel, ból brzucha, pęcherze na stopach, ból oczu i nietypowy ból mięśni.

Ze zdziwieniem stwierdzili, że utrata węchu bardzo traci na znaczeniu u osób w wieku powyżej 60 lat i nie jest zupełnie istotna u osób powyżej 80. roku życia. W starszych grupach wiekowych dominowały zupełnie inne wczesne objawy, takie jak biegunka.

Gorączka, kolejny sztandarowy objaw COVID-19, nie okazał się wczesnym objawem choroby w żadnej grupie wiekowej.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to najczęściej w pierwszym etapie zakażenia zgłaszali oni duszność, zmęczenie i dreszcze, podczas gdy kobiety częściej raportowały utratę węchu, ból w klatce piersiowej i uporczywy kaszel.

Wariant Delta może przynieść nowe objawy

Naukowcy podkreślają, że choć ich modele zaprojektowano dla pierwotnego wariantu koronawirusa (Alfa), to jednak objawy wariantu Delta (i innych nowych) również będą się różnić w zależności od grup populacyjnych.

"To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym - mówi główna autorka publikacji dr Claire Steves. - Naszym zdaniem należy zaktualizować wytyczne dotyczące testowania, bo tylko to umożliwi wcześniejsze wykrywanie nowych przypadków. Nie można ograniczać się to zlecania testów tylko osobom z podstawowymi objawami choroby. To szczególnie ważne w obliczu nowych, wysoce zaraźliwych wariantów".

Kolejna współautorka badania, dr Liane dos Santos Canas, dodaje: "Obecnie w Wielkiej Brytanii korzysta się z zaledwie kilku objawów, aby zlecić samoizolację i dalsze testy. Poszerzając liczbę objawów i wykorzystując sztuczną inteligencję różnicujące je na poszczególne grupy, moglibyśmy szybciej i lepiej wykrywać pozytywne przypadki COVID-19. Mamy nadzieję, że taka metodologia zostanie wkrótce wdrożona. Jak najwięcej osób powinno poddawać się testom, bo tylko to minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania wirusa".

"Udało nam się zidentyfikować, że profil objawów związanych z COVID-19 różni się w zależności od grupy populacyjnej - podsumowuje starszy autor badania dr Marc Modat. - Sugeruje to, że także kryteria zachęcające ludzi do poddania się testom powinny być spersonalizowane w oparciu o takie informacji o pacjencie, jak np. wiek. Alternatywnie można rozważyć dopuszczenie większego zestawu objawów, czyli uwzględnienie w kryteriach diagnostycznych wszystkich objawów z różnych grup".

Zobacz także:

Nawet łagodny przebieg COVID-19 może dawać powikłania. Część chorych ma problemy z pamięcią

Pandemia skróci życie Polaków. Ale COVID-19 nie jest jedyną przyczyną

Niepokojące wieści z Izraela. Czy szczepionka Pfizera chroni przed wariantem Delta?

Obejrzyj video: Antyszczepionkowcy otoczyli mobilny punkt szczepień w Gdyni. Medycy wezwali policję, będzie 15 wniosków do sądu

TVN24

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości