"Poszukiwanie własnego ja" – w ten sposób sennik tłumaczy pojawienie się obrazu w fantazjach nocnych. I nawet jeśli na śnionych portretach widnieją wizerunki konkretnych osób, to sen wcale nie musi ich dotyczyć. Może odnosić się do tego, w jaki sposób osoba śniąca chciałaby postrzegać siebie samą.
Sennik nieco myli tropy co do obrazów pojawiających się podczas snu. Niby w nocnych fantazjach przesuwają się portrety z wizerunkami bliższych lub dalszych znajomych, ale to wcale nie o nich tu chodzi. Gdzie więc szukać interpretacji symboli pojawiających się we śnie?
Sen o obrazie – co oznacza?
Jeśli śni się obraz, osoba może mieć tendencję do idealizowania samego siebie. Według sennika wiele zależy także od tego, jaka atmosfera obecna jest na płótnie. Dlaczego? Ponieważ może odzwierciedlać ona stosunek osoby śniącej do członków najbliższej rodziny lub przyjaciół. Sennik zwraca uwagę na następującą prawidłowość: nawet jeśli na obrazach podczas snu pojawiają się inni ludzie, ich wizerunki czy portrety, marzenie senne tak naprawdę dotyczy osoby śniącej i tego, w jaki sposób ona chciałaby być widziana w oczach innych.
Obraz według sennika – jak tłumaczyć sen?
Obraz, który pojawia się we śnie, może być ładny lub brzydki. Może przedstawiać ludzi, martwą naturę lub pejzaż. Każdy z tych elementów ma kluczowe znaczenie, dlatego lepiej zapamiętać szczegóły tego, co pojawia się w nocnej fantazji, by rano sprawdzić interpretację sennika. Ładne, dobrze namalowane płótno może sugerować, że śniący otrzyma wkrótce bardzo radosną wiadomość lub cenny prezent od kogoś z bliskich osób. Obraz wynaturzony, brzydki, stworzony bez znajomości materii, który pojawia się we śnie, wieszczy sporą irytację, która czeka śniącego. Dzieło sztuki może być również rozmazane lub zniekształcone. W takim przypadku sennik każe zwrócić uwagę na poczucie wartości osoby śniącej, jej kompleksy albo poczucie winy w stosunku do kogoś, komu wyrządziła krzywdę.
Ciekawą interpretację podaje sennik na temat obrazów, których nikt inny nie widzi. Ma to być wskazówka dotycząca stanu psychicznego śniącego i wyparcia pewnych wydarzeń z przeszłości. Krótko mówiąc, taki sen może oznaczać, że z podświadomości próbują wydostać się fakty z przeszłości, których osoba śniąca nie chce lub nie powinna pamiętać.
Co jeszcze mówi sennik o obrazach pojawiających we śnie?
We śnie można wcielić się w artystę malarza. Co wtedy? Warto zapamiętać wówczas, co działo się na palecie. Jakie barwy dominowały, jakiego rodzaju wydarzenia zostały uwiecznione na płótnie. Według sennika malowanie obrazu odzwierciedla to, w jakich kolorach osoba śniąca postrzega świat. Dlatego zapamiętanie jak największej liczby szczegółów jest takie istotne.
Kiedy dzieło przedstawia pejzaż, śniący może liczyć, że wkrótce w jego życiu nastąpi okazja do podróży. Z kolei ludzie pojawiający się w kompozycji malarskiej mają oznaczać szczęśliwe i długie życie. Niestety, z niczym takim nie powinna kojarzyć się bitwa, która oznacza kłótnię. Strach pomyśleć, jak wielka awantura może czekać śniącego, gdy przyśni mu się "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Choć brzmi to niemal nierealnie, sen może sugerować także brak problemów. Aby tak się stało, najpierw w nocnych wizjach musi pojawić się płótno z namalowanymi owocami. Inne kultury także prześwietliły znaczenie snu o obrazie.
W senniku arabskim dzieło sztuki ma sugerować większą skromność osoby śniącej. Może także oznaczać, że podczas autoprezentacji powinna ona pozwolić sobie na więcej luzu, ponieważ najczęściej wypada bardzo sztywno (powinna wyjść z ustalonych ram). Nieco bardziej metaforyczną interpretacją pozostaje ta, która mówi, że liczy się prawdziwe szczęście, a nie to, co mówią i myślą ludzie na temat śniącego. Dlatego sennik arabski sugeruje, by osoba fantazjująca w nocy o obrazie mocno przemyślała i zastanowiła się nad swoim życiem.
Tłumaczenie sennika indyjskiego mocno odbiega od interpretacji arabskich. Tam płótno ma odnosić się do oszukiwania w związku. Mistyczny sennik także nie wnosi do rozumienia snu nic pozytywnego. Mówi o utracie przyjaciela lub partnera. Może to także oznaczać oszustwo w związku, poniesione straty, fałszywych przyjaciół. Także, kiedy osoba śniąca występuje w roli twórcy obrazu, to może zapowiadać, że ktoś chce jej dokuczyć. Natomiast poszukiwanie dzieła sztuki podczas snu ma być symbolem otwarcia się na drugą osobę i ujrzenia jej prawdziwego oblicza w zupełnie nowym świetle.
Kupno obrazu ma być z kolei oznaką frustracji, natomiast płótno już nabyte, wiszące w domu na ścianie, może oznaczać, że wszelkie dotychczasowe kłopoty zostaną zrekompensowane. Dobrą wiadomość warto zostawić na koniec. Według sennika mistycznego sprzedaż obrazu podczas snu zapowiada udane przedsięwzięcie handlowe.
Zobacz także:
- Sen o zdjęciu – co może on oznaczać? Poznaj analizę i interpretację sennika
- Sennik: prezent. Co oznacza sen, w którym dostajemy lub wręczamy taki podarunek?
- Jak sennik interpretuje sny, w których pojawia się szkło? Co oznacza, kiedy nam się śni?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jacobs Stock Photography Ltd/Getty Images