Horoskop

Sennik: żyjący i nieżyjący dziadek. Czego jest symbolem?

Horoskop

Aktualizacja:
Dziadek z wnuczkiem

Wiele osób z powodu jakiejś intrygującej fantazji pojawiającej się w czasie nocnego odpoczynku po przebudzeniu się zagląda do sennika. W tego rodzaju książce dziadek ma zwykle tę samą symbolikę. Jednak w zależności od kontekstu taką iluzję senną można interpretować na wiele różnych sposobów.

Senniki sugerują, że nieżyjący dziadek lub zmarła babcia często przychodzą, aby np. przekazać cenną informację. Natomiast osoby żyjące, zwłaszcza w pozytywnych fantazjach, mogą być zwiastunem czegoś dobrego, co ma się wydarzyć w niedalekiej przyszłości. Interpretacja snów zależy więc nie tylko od tego, czy osoby te są jeszcze na świecie, czy już nie, ale także od tła całej historii, w jakiej się pojawiają, dlatego warto się jej lepiej przyjrzeć.

>>> Zobacz także:

Sennik: dziadek i babcia

Interpretacja snów nie jest prosta i w zależności od autora danej publikacji na ten temat można znaleźć różne znaczenia tego samego symbolu. Które jest trafne, tego niestety nie wiadomo. Wiele z nich ma jednak wspólny mianownik. Bardzo często bohaterami marzeń sennych są członkowie rodziny i zwykle stanowią oni zapowiedź dobrej wiadomości. W senniku dziadek i babcia są symbolem opiekuńczości i bezpieczeństwa, ale także mądrości życiowej. Kiedy przychodzą razem, bardzo często zwiastują szczęśliwą i opartą na szacunku oraz szczerości miłość, która długo przetrwa. Taki sen jest także podpowiedzią, jak dbać o swój związek, aby doczekać w nim sędziwych lat. Sen, w którym dostaje się prezent od dziadka i babci, często interpretowany jest jako zapowiedź otrzymania spadku, wygrania nagrody pieniężnej czy innej wielkiej niespodzianki od losu. Bardzo często też pojawiają się oni z jakimś ważnym przekazem.

Co ciekawe, wiele osób wierzy w to, że babcia i dziadek, którzy odeszli i pojawiają się w snach, chcą, aby dana osoba odwiedziła ich grób. Taki obraz traktują więc jako znak od zmarłych krewnych, szukanie jakiegoś kontaktu lub próbę poinformowania, że nadal są blisko.

Sennik: nieżyjący dziadek

Wiele osób ma sny o bliskich osobach, które już odeszły, zwłaszcza gdy uczucie żalu czy smutku są nadal bardzo świeże. Dzieje się tak, bo wspomnienia o nich zawsze są żywe i często ich wyrazem są właśnie obrazy pojawiające się w głowie w czasie nocnego odpoczynku. Dziadek to symbol mądrości, doświadczenia, ale i ciepła i bezwarunkowej miłości. Duża część osób interpretuje więc sny z jego udziałem jako ważny znak. Nieżyjący dziadek może zatem przyjść z poradą lub przestrogą. Może też podsuwać pewne rozwiązania, wspierać czy nawet ostrzegać przed niebezpieczeństwem lub wyrażać swój sprzeciw. W sennikach pogodny nieżyjący dziadek jest symbolem odmiany losu na lepsze. Smutny natomiast może być odzwierciedleniem uczuć śniącego, które tkwią głęboko w jego podświadomości. Warto wtedy odnieść znaczenie takiego snu do własnego życia i zastanowić się, z jakich decyzji ta bliska osoba może być niezadowolona lub co może powodować jej niepokój.

Zdarza się jednak i tak, że gdy przyśni się nieżyjący dziadek, należy szukać drugiego dna takiej fantazji. Może ona wynikać np. z braku poczucia bezpieczeństwa, miłości czy opieki. W senniku dziadek nieboszczyk oznacza wsparcie. Dlatego często mówi się, że pojawia się w marzeniach sennych, aby daną osobę otoczyć troską i ciepłem, gdy ta tego potrzebuje.

Kiedy przyśni się dziadek, który nie żyje, jest on zapowiedzią dobrych zmian. Natomiast dziadek wstępujący w kolejny związek małżeński zwiastuje rozwiązanie problemu, drugą szansę, która pojawi się w życiu już niebawem.

Sennik: dziadek – co jeszcze oznacza?

W sennikach żyjący dziadek często jest opisywany jako osoba pragnąca przekazać coś ważnego, bo jest tą, która ma ogromny bagaż doświadczeń i służy cenną poradą. Można znaleźć wiele bardzo pozytywnych interpretacji symboliki tej postaci. Siedzenie z dziadkiem przy wspólnym stole jest np. zapowiedzią długiego życia. Oznacza to też, że zapanują w nim spokój, zadowolenie i satysfakcja. Gdy śniący otrzyma od dziadka pomoc, może to być zapowiedzią realizacji dotychczasowych zamierzeń czy planów. Jeśli natomiast w snach krewny ten pojawia się w parze z babcią, jest to wróżba udanego, szczęśliwego małżeństwa. Gdy dziadek odwiedza dom śniącego, taka osoba najprawdopodobniej nie będzie miała problemów z finansami i spłaci wszelkie długi. Istnieje jednak także ciemna strona snów o dziadku. Wtedy warto się nad nimi głębiej zastanowić i przeanalizować je, bo często są one wyrazem problemów, z jakimi aktualnie boryka się osoba śniąca. Poszukiwanie dziadka w snach oznacza brak poczucia miłości lub wsparcia od najbliższych. Odzwierciedla to więc potrzeby, jakie ma się w rzeczywistym życiu. W senniku dziadek może także oznaczać problemy zdrowotne. Dzieje się tak, gdy ktoś śni o sobie samym jako osobie starszej. W takim kontekście owa fantazja stanowi przestrogę, by zacząć bardziej o siebie dbać, bo kondycja psychofizyczna uległa pogorszeniu.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości