Polacy napisali list do księcia Karola. Otrzymali od niego istotne pozwolenie

Autor:
Berenika
Olesińska
Sadzimy drzewko dla królowej Elżbiety II
Sadzimy drzewko dla królowej Elżbiety II Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Współwłaściciel Zamku Sarny Martin Sobczyk oraz specjalista ogrodów historycznych Łukasz Przybylak wysłali do księcia Karola list. Panowie uzyskali pozwolenie na dołączenie do wyjątkowego projektu na cześć królowej Elżbiety II. Dzięki temu po raz pierwszy w Polsce zasadzono drzewo dla monarchini.

Dąb dla królowej Elżbiety II na terenie Zamku Sarny

Kinga Burzyńska zawitała wraz z kamerami Dzień Dobry TVN do Zamku Sarny, by uczestniczyć w mikroceremonii sadzenia niezwykłego drzewka.

- Jesteśmy tutaj z powodu dębu, który będzie współtworzyć Zielony Baldachim Królowej. Jest to projekt zainicjowany przez ówczesnego księcia Karola, obecnego króla Karola III, który ma na celu stworzyć symboliczny baldachim z koron drzew - nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale na całym świecie - wyjaśnił Łukasz Przybylak.

Specjalista ogrodów historycznych dodał, że pierwszy list z prośbą o uczestnictwo w tym przedsięwzięciu wysłał wraz z Martinem Sobczykiem już w ubiegłym roku.

Zamek Sarny w Polsce miał należeć do księcia Karola?

Na przełomie 2010 i 2011 roku w mediach pojawiła się informacja, że książę Karol zamierza kupić położony na Dolnym Śląsku Zamek Sarny. Transakcja nie doszła do skutku, a przyszłego króla Wielkiej Brytanii uprzedził Martin Sobczyk, ówczesny właściciel XVI-wiecznego zamku.

- Miało to być powtórzenie projektu, który on [książę Karol - przyp. red.] ma w Transylwanii w Rumunii, ale na dużo większą skalę, bo tamten projekt jest bardzo mały. To jest gospodarstwo stare, które wyremontował i które odwiedza raz w roku, w maju lub w czerwcu. Idea była taka, że będzie odwiedzał też Sarny. Natomiast nie udało się jemu, udało się nam. Trochę przez przypadek i nieintencjonalnie ubiegliśmy księcia - opowiedział Sobczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości