Wojtek Sawicki nie może odwiedzić grobu dziadka. Dlaczego cmentarze są dla niego niedostępne?

Wojtek Sawicki
Wojtek Sawicki o nieprzystosowaniu cmentarzy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Źródło: Mateusz Grochocki/East News
Wojtek Sawicki zainicjował w mediach społecznościowych debatę na istotny temat przystosowania cmentarzy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Influencer wyznał, że nie jest w stanie odwiedzić miejsc spoczynku bliskich zmarłych, ponieważ wąskie alejki pomiędzy grobami uniemożliwiają mu swobodne poruszanie się na wózku inwalidzkim. - Ciężko dojść nawet pełnosprawnym - przyznają rację internauci.

Wojtek Sawicki nie może odwiedzić grobu dziadka. Podał powód

Uroczystość Wszystkich Świętych to wyjątkowy dzień, w którym większość osób odczuwa potrzebę duchowego zjednoczenia się ze zmarłymi. Polacy odwiedzają miejsca spoczynku członków rodziny, przyjaciół i ludzi, którzy pełnili w ich życiu ważną funkcję, by zapalić na ich grobach znicze i tym symbolicznym gestem oddać im hołd.

Niestety nie wszyscy mają tę możliwość, by bez przeszkód wybrać się na cmentarz - zarówno 1 listopada, jak i w każdy inny dzień roku. Mowa o osobach z niepełnosprawnościami, a głównie tych z ograniczeniami ruchowymi, które przemieszczają się na wózkach inwalidzkich. Nie wszystkie polskie nekropolie są przystosowane do ich potrzeb, o czym w najnowszym wpisie na Twitterze wspomniał Wojtek Sawicki - influencer, który od najmłodszych lat cierpi na rzadko występującą i nieuleczalną chorobę: dystrofię mięśniową Duchenne’a.

Polscy artyści, którzy odeszli w 2022 roku

Źródło: Dzień Dobry TVN
Barbara Krafftówna oczami najbliższych
Barbara Krafftówna oczami najbliższych
Jerzy Trela – pożegnanie mistrza
Jerzy Trela – pożegnanie mistrza
Pożegnanie Pawła Kiliańskiego
Pożegnanie Pawła Kiliańskiego

- Chciałbym odwiedzić grób mojego dziadka, ale ze względu na chaos architektoniczny, wąskie alejki i absurdalną liczbę pomników na metr kwadratowy nie jestem w stanie dojechać wózkiem do nagrobka. Polskie cmentarze w żadnym stopniu nie są przystosowane do potrzeb OzN [osób z niepełnosprawnościami - przyp. red.]. To smutne - wyznał Sawicki. - Dlatego dzisiaj zapalę w domu świeczkę ku jego [dziadka - przyp. red.] pamięci - dodał.

Warunki dla osób z niepełnosprawnościami na polskich cmentarzach

Pod postem Wojtka Sawickiego zaroiło się od komentarzy internautów, którzy zgadzają się ze spostrzeżeniami influencera. Ich wnioski są bardzo przygnębiające. - Polskie cmentarze są przystosowane do chowania osób z niepełnosprawnościami - oznajmił bez ogródek jeden z użytkowników Twittera.

Inni internauci zauważyli, że problem wąskich alejek pomiędzy grobami dotyczy również osób poruszających się na własnych nogach.

- Nawet bez wózka niekiedy jest problematycznie. Chodzę z rodzicami 75+ i zgadzam się w pełni. Kolejny argument za kremacją i zmniejszeniem nagrobków.

- Do wielu pomników na wielu cmentarzach ciężko dojść nawet pełnosprawnym.

- Prawda. Już się szykuję na challenge "spróbuj nie skręcić kostki" - wtórowali sobie komentujący.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana