Styl życia

Wizyta na cmentarzu. Te zachowania narażą cię na karcące spojrzenia innych

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Interia.pl
Cmentarz

Cmentarz to miejsce zadumy i modlitwy. Przekraczając jego bramę, powinniśmy zachowywać szacunek wobec zmarłych i odwiedzających ich bliskich. Niestety wiele osób o tym zapomina, a ich postępowanie budzi zgorszenie. Na co uważać we Wszystkich Świętych i nie tylko?

Zachowania na cmentarzu - czego nie robić?

1 i 2 listopada to czas, w którym skupiamy się na pielęgnowaniu pamięci o zmarłych. Wspominamy bliskie osoby, odwiedzamy ich groby, by zapalić symboliczny znicz. Choć oczywiście powinniśmy robić to częściej niż tylko we Wszystkich Świętych, to jednak dzięki wolnemu od pracy dniu wiele osób decyduje się to zrobić właśnie wtedy.

Zarówno 1 listopada, jak i w Dzień Zaduszny bramy cmentarzy przekraczają tysiące osób. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak powinni zachować się w tym miejscu, by nie narazić się na karcące spojrzenia. Co roku w sieci możemy przeczytać wiele wątków opisujących niewłaściwe, a czasem nawet szokujące, postępowanie innych.

Savoir vivre na cmentarzu

Niektórzy nie rozumieją, że cmentarz jest miejscem zadumy i wyciszenia oraz nabrania dystansu do życia na ziemi. Powinniśmy więc zachować względną ciszę i pamiętać o tym, że nie jest to miejsce na głośne rozmowy z dawno niewidzianą rodziną czy rozmowy telefoniczne. Na ten czas odkładamy smartfony, a na prywatne tematy rozmawiamy poza murami cmentarza.

W tak ważnym dniu nie możemy również zapomnieć o innych wątkach kultury osobistej, szczególnie względem życzliwości wobec drugiej osoby. Nie warto więc marnować energii na kłótnie o miejsca postojowe czy przepychanie się w kolejce po zakup zniczy i wiązanek.

Powinniśmy z zapasem planować czas odwiedzin cmentarzy. Weźmy pod uwagę możliwe korki, kolejki i innego rodzaju ograniczenia, które często w tym dniu stają nam na drodze. Ustalenie planu, szczególnie gdy odwiedzamy kilka miejsc jednego dnia, pozwoli nam uniknąć dodatkowych nerwów.

Zadbajmy także o czystość na cmentarzu. Niestety wiele osób nadal porzuca zużyte znicze w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Takie zachowanie źle o nas świadczy i grozi wysokim mandatem. Wszelkiego rodzaju nieużytki należy umieścić w punktach składowania odpadów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/PATSTOCK

Pozostałe wiadomości