Gwiazdy

Juliette Binoche wcieliła się w niezwykłą rolę. "Nieważne kim jesteś i co robisz, ale w jakim celu"

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Michał Malinowski
Juliette Binoche na Mastercard Off Camera
Juliette Binoche na Mastercard Off CameraDzień Dobry TVN
wideo 2/4

"Pomiędzy dwoma światami" to najnowszy film, w którym wystąpiła Juliette Binoche. Obraz prezentowany na Mastercard Off Camera dotyka ważnie społecznego tematu nisko opłacanych pracowników. Francuska aktorka w rozmowie z Arturem Zaborskim opowiedziała o roli kina w kształtowaniu świadomości.

Juliette Binoche na Mastercard Off Camera

Juliette Binoche w filmie "Pomiędzy dwoma światami" wciela się w rolę dziennikarki, która chce przyjrzeć się pracy pań sprzątających. Jej bohaterka, Marianne Winckler, nie chce zbierać materiałów, rozmawiając z ludźmi, tylko doświadczając ich życia. I tak znajduje zatrudnienie w jednej z normandzkich firm.

- Tworząc ten film chciałam trochę wstrząsnąć ludźmi, którzy siedzą wygodnie w swoich przyzwyczajeniach - przyznaje aktorka. - Chciałam, żeby zaczęli postrzegać innych w odmienny sposób, uśmiechnąć się do nich, powiedzieć miłe słowo, szanować, a nie wykluczać. Jeśli przez ten film ktoś zmieni swoje zachowanie, to będzie wielkie osiągnięcie - dodaje.

W filmie wystąpili aktorzy nieprofesjonalni.

- Skupiałam się na tym, żeby ludzie, z którymi gram, wypadli niesamowicie - wspomina Binoche. - Byli trochę przerażeni, mieli dreszcze, zapominali kwestie i wpadali w panikę. Widząc to wszystko, czułam się jak położna, która musi pomóc w porodzie dziecka, by wszystko skończyło się szczęśliwie.

Rola kina w świecie

Film porusza kwestię nierówności klasowych, niespełnionych ambicji i wydobywa feministyczne wątki. Scenariusz oparto na książce "Le Quai de Ouitstreha" pióra Florence Aubenas. Zdaniem odtwórczyni głównej roli, każdy na swój sposób ma wpływ na kształtowanie społecznych postaw.

- Wszyscy urodziliśmy się, by czemuś służyć - stwierdziła. - Ja swoimi historiami, uczuciami, pomysłami, czy wpływem na to, jak ktoś inny może się przeze mnie czuć. Prezydent czy minister powinien służyć w takim samym stopniu jak sprzątacze. Ludzie, którzy wykonują najprostsze czynności również służą. W tym wszystkim chodzi o pomoc, o uczestniczenie w świecie na wszystkich jego poziomów. Nie ważne kim jesteś i co robisz, ale w jakim celu - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Michał Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości