Jan Kobuszewski nie żyje. Wspomnienie o artyście

Gwiazdy


28 września zmarł wybitny polski aktor filmowy i teatralny Jan Kobuszewski. 19 kwietnia uwielbiany artysta świętował 85. urodziny. Nieodżałowanego twórcę żegnają przyjaciele, artyści, hołd złożył mu także prezydent Andrzej Duda.

„Odszedł Pan Jan Kobuszewski; jakiś ciepły promyk zgasł. RIP” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Nie dało się go z nikim porównać - wspominał reżyser i aktor Andrzej Nejman, dyrektor stołecznego Teatru Kwadrat - ostatniej sceny teatralnej, z którą związany był Kobuszewski. - To wręcz nieprawdopodobne, jak on potrafił swoją osobowością usprawiedliwić wszelkie żarty, głupoty. Ludzie kochali go za to. Za sam fakt - że jest, że mogą z nim obcować - powiedział szef Teatru Kwadrat.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Na zawsze w naszych sercach ? Jan Kobuszewski, w zespole Teatru Kwadrat od 1976 roku, jako aktor, reżyser a przez pewien okres również konsultant programowy (oryginalny zapis z programów Teatru Kwadrat sezonów 1985/86-1986/87). Laureat m.in. Złotego Ekranu (1976), Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Zdobywca SUPERWIKTORA TVP (2005), Zdobywca medalu GLORIA ARTIS – Zasłużony Kulturze (2006). Największą popularność zdobył występami w Kabarecie Dudek (1965-1975). Cytaty z piosenek i skeczy, takich jak m.in. „Ucz się Jasiu”, „Ballada o Dzikim Zachodzie”, „Zrobić małpę” czy „Książka życzeń i zażaleń” weszły już do języka codziennego. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1956). Aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser. W latach 1956-1958 był aktorem teatrów Młodej Warszawy. Przez dwadzieścia lat był aktorem scen dramatycznych: 1958-64, 1969-75 Teatru Polskiego w Warszawie, 1964-69 Teatru Narodowego, 1975-76 Teatru Nowego w Łodzi. Na szklanym ekranie wystąpił po raz pierwszy w 1955 roku i pojawił się przeszło 2000 razy w cyklicznych programach rozrywkowych, w tym m. in.: „Wielokropku”, „Kabarecie Olgi Lipińskiej” oraz „Kabarecie Starszych Panów”. Narrator „Bajek dla dorosłych” – popularnego programu TV z lat 70-tych. W teatrze zaczynał jako odtwórca ról dramatycznych w sztukach klasycznych: Biondello w „Poskromieniu złośnicy” Williama Shakespere’a (1957), Pietrowicz w „Płaszczu” Mikołaja Gogola (1960), Oswald w „Królu Learze” Williama Shakespeare’a (1962), Doktor w „Dziadach” Adama Mickiewicza (1964), Lokaj w „Kurce wodnej” Stanisława Ignacego Witkiewicza (1964), Mefistofeles w „Kordianie” Juliusza Słowackiego (1965), Lucky w „Czekając na Godota” Samuela Becketta (1991). Stał się częstym gościem telewizyjnego Teatru Komedii. Olga Lipińska, Janusz Majewski czy Edward Dziewoński obsadzali go w reżyserowanych przez siebie klasycznych „Szkoda wąsów” Ludwika Dmuszewskiego czy „Damy i huzary” Aleksandra Fredry (1973) i współczesnych komediach polskich: „Ciemno” Marka Rębacza (1996), „Rozmowy przy wycinaniu lasu” Stanisława Tyma (1998) i obcych „Na zdrowie” Pierre`a Chesnota (1981), „Skąpiec” Moliera (1992).

Post udostępniony przez Teatr Kwadrat (@teatr_kwadrat)

Nie żyje Jan Kobuszewski

Agnieszka Osiecka nazwała go "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", inni określali go mianem "największego aktora komediowego w Polsce". Majster z kabaretu "Dudek" i Pan Janek z Kabaretu Olgi Lipińskiej - aktor Jan Kobuszewski odszedł w sobotę 28 września 2019.

Aktor teatralny i filmowy, wybitny komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek - po prostu jedyny w swoim rodzaju Jan Kobuszewski.

Największy aktor komediowy w Polsce - Jan Kobuszewski

Największą popularność zdobył dzięki występom w kabarecie "Dudek" i Kabarecie Olgi Lipińskiej. Cytaty z wykonywanych przez niego piosenek i skeczy, jak np. "Ucz się, Jasiu", "Ballada o Dzikim Zachodzie" czy "Książka życzeń i zażaleń" weszły do kanonu codziennych powiedzonek. Któż nie zna jego szyderczych tyrad majstra z kabaretu "Dudek", kto nie pamięta notorycznie rozkojarzonego Pana Janka w cylindrze i niesfornym białym szalu z programów Olgi Lipińskiej?

Jan Kobuszewski ur. 19 kwietnia w 1934 r. w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką - Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry - urodzoną w 1920 r. Marię i półtora roku młodszą od niej Hannę. Ukończył stołeczne Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza.

Za pierwszym razem w 1951 r. nie został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Po prostu się nie przygotowałem. Musiałem przygotować dwa wiersze, fragment prozy i scenkę. A ja wziąłem sobie chyba najtrudniejsze fragmenty z literatury Polski: rolę Papkina, którego zresztą potem grałem, wiersz Majakowskiego i >>Stepy Akermańskie<<, a z prozy jakiś fragment Żeromskiego. To nie były rzeczy dla amatora.

- wyjaśnił w wywiadzie dla "Werandy".

Za drugim razem udało się dostać PWST w Warszawie, którą ukończył w 1956. Aktor warszawskich teatrów Młodej Warszawy (1956–1957), Klasycznego (1957–1958), Polskiego (1958–1964), Wielkiego (1964–1969), Polskiego (1969–1975) oraz Teatru Nowego w Łodzi (1975–1976) i Teatru Kwadrat w Warszawie (1976–2013).

Związany z ZAKR oraz kabaretami Dudek i Olgi Lipińskiej. Wystąpił w ok. 2 tysiącach programów telewizyjnych. Współgospodarz (razem z Janem Kociniakiem) pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu telewizyjnego Wielokropek (od 1963). Także odtwórca roli tytułowej w pierwszym polskim serialu telewizyjnym Barbara i Jan. Narrator popularnego cyklicznego, humorystycznego programu telewizyjnego Bajka dla dorosłych. Dziadek Jacek Maria Poszepszyński ze słuchowiska radiowego Rodzina Poszepszyńskich. W latach 1997–2002 na antenie telewizji Polsat współprowadził, razem z Jerzym Petersburskim jr., program rozrywkowy Macie, co chcecie.

W 1956 zawarł związek małżeński z Hanną Zembrzuską, mają jedną córkę. Jest wujem aktora Wiktora Zborowskiego. O jego młodości można przeczytać w książce "Humor w genach", napisanej przez jego siostrę Hannę Zborowską z Kobuszewskich. W 2008 ukazał się wywiad-rzeka, przeprowadzony przez Roberta Mirosława Łukaszuka, zatytułowany "Jan Kobuszewski. Patrzę w przyszłość (i przeszłość) z uśmiechem i radością…"

Autor: Gaba Kopyto

Źródło: PAP