Newsy

Jacques Chirac nie żyje. Zmarł były prezydent Francji

Jacques Chirac

Fot. youtube

Newsy

Jacques Chirac nie żyje. Zmarł były prezydent Francji

Jacques Chirac

Fot. youtube

Były prezydent Francji Jacques Chirac nie żyje. Zmarł w wieku 86 lat, a informację o śmierci lidera francuskiej prawicy podał francuski dziennik "Le Monde", zwracając uwagę, na wyjątkowość kariery politycznej byłego prezydenta.

Były prezydent Francji Jacques Chirac nie żyje. Miał 86 lat

Były prezydent Republiki Francuskiej Jacques Chirac, odszedł w czwartek 26 września. Wcześniej francuskie media informowały o jego problemach zdrowotnych.

Jacques Rene Chirac urodził się 29 listopada 1932 roku w Paryżu. W latach 1974-1976 roku pełnił funkcję współksięcia Andory. Zanim został prezydentem (w latach 1995-2007) przez dwa lata był premierem Francji, a w latach 1977-1995 także merem Paryża.

 W politykę zaangażowany był przez łącznie 45 lat. Był również ostatnim prezydentem Francji, który związany był z ruchem gaullistowskim.

Więcej:

Jacques Chirac: kontrowersyjny prezydent

Jacques Chirac znany był z poglądów konserwatywnych - był między innymi zwolennikiem surowych kar dla przestępców oraz był przeciwko liberalizacji systemu gospodarczego.

Prezydentem został w 1995 roku. Było to pierwsze po 21 latach zwycięstwo polityka gaullistowskiego.

W 2011 roku Jacques Chirac został skazany na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu za nadużycia, gdy pełnił funkcję mera Paryża. Miał płacić członkom RPR i ich krewnym za prace na rzecz miasta, które nie były wykonywane. W ostatnim czasie francuskie media informowały o pogarszającym się stanie zdrowia polityka.


Zobacz film: Śmierć w komisariacie. Źródło: Dzień Dobry TVN


Co sądzisz o tym artykule?
91
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0