Tenisem zainteresował się już, gdy miał pięć lat. Dziś Hubert Hurkacz ma 22 lata i jest sklasyfikowany na 35. miejscu w rankingu ATP! Pod koniec sierpnia wygrał swój pierwszy turniej ATP i powtórzył tym samym wyczyn Wojciecha Fibaka z 1982 roku. Młodego, zdolnego tenisistę gościliśmy dziś na kanapach Dzień Dobry TVN. Tenis ziemny rozgrywa się na specjalnym korcie tenisowym. Turniej tenisa ziemnego może odbywać się pomiędzy dwoma przeciwnikami lub w dwuosobowych zespołach. Jakie są podstawowe zasady tenisa ziemnego?
Hubert Hurkacz "Cichy zabójca"
Oficjalny serwis ATP nazwał Huberta „cichym zabójcą” - cichy, grzeczny chłopak, który na korcie pokonuje gwiazdy tenisa.
Zobacz też: Młodzi karatecy zbierają pieniądze, by walczyć o medale mistrzostw świata. Pomóżmy im! >>>
Hubert Hurkacz:
Jak byłem dzieckiem, to byłem bardziej impulsywny. Trochę bardziej się denerwowałem, ale ten spokój też jest ważny. Jeżeli dochodzi do rywalizacji, to od razu energia we mnie się wzbudza. Spokój był mi potrzebny, żeby lepiej grać.
Talent, czy ciężka praca?
Hubert Hurkacz:
Wiadomo, że samą ciężką pracą, bez talentu, dojdzie się do jakiegoś poziomu i się go nie przeskoczy. Z samym talentem bez pracy też się nigdzie nie dojdzie. Trzeba to połączyć.
Dzisiejsza wersja tenisa ziemnego powstała pod koniec XIX w. w Anglii . Na początku zawodnicy grali drewnianymi rakietami i gumową piłką. Następnie wprowadzono metalowe rakiety i piłki, których używa się do dziś. Pierwsze mecze rozgrywało się na boisku o kształcie dwóch trapezów połączonych ze sobą podstawami. Od 1877 r. zaczęto grać na prostokątnym korcie. W tym samym roku odbył się pierwszy na świecie turniej tenisa współczesnego w słynnej londyńskiej dzielnicy Wimbledon. Początkowo tenis kojarzył się ze sportem zarezerwowanym dla bogaczy, jednak od wielu lat mogą go uprawiać wszyscy. Jak grać w tenisa ziemnego?
Zobacz też: Trening ABT z Qczajem, czyli: ćwiczenia, dzięki którym szybko zyskasz... "absolutnie boski tyłek"! >>>
Tenis ziemny – zasady dotyczące kortu
Długość kortu do gry w tenisa ziemnego w przypadku gry pojedynczej powinna wynosić 23,77 m., a szerokość 8,23 m. Dokładnie na środku kortu jest ustawiona siatka o wysokości 91,5 cm. Na korcie znajdują się też dodatkowe linie wyznaczające tzw. karo serwisowe. Pole to wynosi 6,4 na 4,12 m. W zależności od rodzaju podłoża linie mogą być wyznaczone wapnem lub farbą. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kortów ze względu na nawierzchnię : korty trawiaste, ziemne (pokryte specjalną mączką) i twarde (pokryte gumolitem lub betonem). Na standardowym korcie tenisowym można grać rakietą o maksymalnej długości 73,66 cm i szerokości 31,75 cm.
Tenis ziemny – informacje o grze
Każda gra rozpoczyna się serwisem , czyli wyrzuceniem piłki w górę, a następnie jej uderzeniem, zanim spadnie na podłoże. Celem serwisu jest przerzucenie piłki przez siatkę na pole kara serwisowego. Podający serwuje aż zakończy się gem, następnie staje się odbierającym. W przypadku gdy piłka nie zostanie przebita na drugą stronę, odbije się dwukrotnie na stronie podającego, gdy zawodnik nie trafi w piłkę lub gdy po przebiciu na drugą stronę trafi ona na aut, sportowiec przegrywa punkt.
Punktacja w tenisie ziemnym
Do wygrania gema potrzebne są cztery punkty. Pierwszy punkt jest zapisywany jako 15, drugi 30, trzeci 40, a czwarty jako wygrany. Gdy stan punktów wynosi jednak 40–40 zawodnicy grają na przewagi, jeden ze sportowców musi osiągnąć przewagę dwóch punktów. Set wygrywa się, gdy zwycięży się wcześniej sześć gemów. Mecz tenisa ziemnego zostaje zakończony, gdy zawodnik zwycięży dwa sety. W niektórych turniejach dla mężczyzn muszą to być trzy sety.
Zobacz też: Czy zajęcia dodatkowe to konieczność? Psycholog: "Pozwólmy dzieciom też się nudzić" >>>
Tenis ziemny – nauka
Nauka gry w tenisa ziemnego jest na początku trudna. Jeśli ćwiczymy z trenerem, na pewno dostaniemy dużą dawkę informacji o uderzeniach, technice itp., które na początku trudno jest zapamiętać i zastosować w praktyce. Wszystko może wydawać się dość skomplikowane. Ważne, żeby na pierwszym etapie nauki być cierpliwym i krok po kroku ulepszać swoją technikę. Tylko systematyczne ćwiczenia dadzą zadowalające rezultaty. Na początkowych treningach tenisa ziemnego najlepiej skupić się na tym, by „poczuć” piłkę, czyli żeby zagrać ją dokładnie tam, gdzie chcemy. Dobrym pomysłem jest granie na minikorcie, a wraz z nabywaniem pewności siebie i doskonaleniem techniki można zwiększać pole gry. Na takich minikortach rozgrywa się też tenis ziemny dla dzieci.
Na początku nauki trzeba też się skupić na opanowaniu i ćwiczeniu podstawowych uderzeń, zwłaszcza tych, z którymi mamy najwięcej problemów. Pamiętajmy też, by nie wyrabiać sobie złych nawyków, które będzie później ciężko skorygować. Wielu początkujących zawodników zapomina np. o tym, że trzeba mocno pracować na nogach, a nie skupiać się tylko na uderzeniach. Nauka tenisa ziemnego nie należy do najprostszych, ale z pewnością wraz z postępami w grze przyniesie dużo satysfakcji .
Sprzęt do tenisa ziemnego
Rozpoczynając swoją przygodę z tenisem ziemnym, musimy zaopatrzyć się przede wszystkim w odpowiednią rakietę tenisową . Cena rakiety może wynosić od kilkudziesięciu zł do nawet 1500 zł za w pełni profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt. Na początku nie ma sensu kupować bardzo drogiej rakiety, ważniejsze jest, by dostosować ją do naszego stylu, poziomu gry i siły fizycznej. Najlżejsze i najmniejsze rakiety z krótkim uchwytem i cienką rączka są przeznaczone dla dzieci w wieku ok. 3–6 lat. Dla dorosłych osób na początek poleca się zakup lżejszej rakiety, ważącej ok. 250 g. Cięższy sprzęt jest przeznaczony dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie na korcie. Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie rakiety, to: wielkość, grubość i sztywność ramy i naciąg.
Ważny jest też komfortowy strój. Na początku przygody z tenisem ziemnym wystarczą wygodne, luźne spodenki i koszulka. Jeśli gramy na pełnym słońcu, powinniśmy też założyć czapkę z daszkiem. Nasze obuwie powinno zapewniać nam dostateczną przyczepność na korcie i lepszą równowagę przy częstych zwrotach. Na rynku znajdziemy też liczne akcesoria do tenisa ziemnego.
Autor: Bernadetta Jeleń