W rytmicznych hitach i tańcu Shakin’a Stevensa kochały się w latach 80. XX wieku niemal wszystkie Polki. Nie jest też anonimowy dla kolejnych pokoleń. Mimo upływu lat, wokalista nadal jest w świetnej formie, o czym już niedługo przekonają się polscy fani. W jakich miastach będzie koncertował? Jakie utwory zaśpiewa? Czy lubi wracać do przebojów z lat 80.?
Michael Barratt znany jako Shakin' Stevens to walijski wokalista i autor tekstów piosenek, który zdobył największą popularność w latach 80. ubiegłego wieku. Urodził się 4 maja 1948 roku jako jedenaste dziecko May i Jacka Barratt. W 1967 roku wokalista poślubił Carole, z którą ma troje dzieci, a obecną jego partnerką jest Sue Davies.
Kariera muzyczna Shakin'a Stevensa
Shakin' Stevens karierę muzyczną rozpoczął w latach 60. XX wieku. Na początku - jako frontmen zespołów The Olympics i The Cossacks - nie zarabiał zbyt wiele, dlatego musiał dorabiać przy rozwożeniu mleka, czyszczeniu szyb oraz montowaniu mebli. Ostatnią grupą, z którą był związany to The Sunsets. Sukcesem zespołu był występ przed koncertem modnych już wtedy The Rolling Stones. Wydarzenie to miało miejsce w grudniu 1969 r. Rok potem Shakin’ Stevens podpisał umowę z jedną z wytwórni płytowych, która wydała jego debiutancki album zatytułowany "A Legend". W 1977 roku wokalista porzucił The Sunsets i zaczął występować w musicalu Jacka Gooda "Elvis!", dzięki czemu miał szansę zaprezentować swój talent szerszej publiczności.
Jednak prawdziwą popularność zdobył w 1981 roku, kiedy jego album "Shaky", z takimi hitami jak: "You Drive Me Crazy" i "This Ole House" stał się numerem jeden. Od tego momentu Shakin’ Stevens był jednym z najpopularniejszych artystów w Wielkiej Brytanii, a media okrzyknęły go walijskim Elvisem i Księciem Walii.
Duża popularność dała mu możliwość współpracy z renomowanymi muzykami, włączając w to Bonnie Tyler, Rogera Taylora, Alberta Lee i Roda Argenta.
Shakin’ Stevens sięgał do różnych stylów muzycznych - od country rocka po cajun, od klasycznego rocka po muzykę latino, od bluesa po americanę. W jego twórczości wyraźnie słychać było wpływy takich sław, jak Elvis Presley, Ricky Nelson i Gene Vincent.
Znakami rozpoznawczymi Shakin’a Stevensa były: białe buty, dżinsowe spodnie i kurtka oraz taniec inspirowany Elvisem Presley'em. W przypadku obowia inspiracją był dla niego tata, który nosił właśnie białe buty.
Koncerty Shakin’a Stevensa w Polsce
Przyjechałem do Polski w 1984 roku (...) i od tamtego czasu wracam
- powiedział Shakin’ Stevens w Dzień Dobry TVN.
Kolejną możliwością zobaczenia i usłyszenia wokalisty na żywo będą dwa koncerty, które odbędą się w lutym w Warszawie i we Wrocławiu. Wokalista zaśpiewa uwielbiane przez fanów hity oraz piosenki, których nie wykonywał od wielu lat. Będą również niespodzianki!
Działalność charytatywna Shakin'a Stevensa
Miał dwa ataki serca - pierwszy w 2010 r., a następny w 2016 r. Ten drugi przeżył dzięki świadomości, wiedzy i miłości życiowej partnerki Sue Davies. Kiedy usłyszała, że z jego gardła wydobywają się dziwne dźwięki, a ciało sztywnieje, zadzwoniła natychmiast na pogotowie i pod dyktando operatora udzielała wokaliście pierwszej pomocy. Robiła to do momentu, kiedy dotarła do ich domu karetka.
Po tym wydarzeniu Shakin’ Stevens zaczął promować naukę ratownictwa przedmedycznego. Część swoich pieniędzy przeznaczył również na zakup defibrylatorów, które są dostępne publicznie w wielu miejscowościach Wielkiej Brytanii. W ramach działań charytatywnych wokalista bierze także udział w turniejach golfowych, podczas których zbierane są pieniądze na szpital, w którym uratowano mu życie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN