Gwiazdy

"Czułe struny" - wyjątkowy projekt Natalii Kukulskiej nagrodzony platynową płytą. Kiedy koncerty?

Gwiazdy

Aktualizacja:

Natalia Kukulska 10 lat temu wzięła udział w wyjątkowym projekcie, który powstał z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Wtedy właśnie zakiełkował w jej głowie pomysł, żeby muzykę wielkiego polskiego kompozytora pokazać w zupełnie innych aranżacjach.

Natalia Kukulska i Adam Sztaba oddają hołd muzyce Fryderyka Chopina

Wyjątkowy projekt, który ponad dekadę temu zakiełkował w głowie Natalii Kukulskiej w końcu ujrzał światło dzienne. Nie było łatwo, bo wśród muzyków nie brakuje głosów, że nie powinno się zmieniać utworów wielkiego Polaka. - Znam wielu purystów, którzy mówią, że tylko Chopin fortepianowy - wyznał Adam Sztaba.

Tymczasem na płytę "Czułe struny" nowe aranżacje utworów Chopina stworzyli najlepsi polscy kompozytorzy: Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski oraz Jan Smoczyński.

T

eksty do utworów, które znalazły się na płycie, obok Kukulskiej, napisały także Kayah, Bovska, Mela Koteluk, Gaba Kulka i Natalia Grosiak (Mikromusic).

Płyta "Czułe struny" pokryła się już platyną i została nominowana do Fryderyków, choć kategoria, w której ubiega się o nagrodę - "Album roku POP" - zaskoczyła nawet samych twórców.

Natalia Kukulska: "Ta płyta jest w jakimś sensie musicalowa"

Dzięki zaproszeniu do projektu muzyków i twórców, którzy różnią się sposobem patrzenia na sztukę, powstała bardzo zróżnicowana płyta, na której pojawiają się zarówno aranżacje klasyczne, filmowe, jak i bardzo odważne kompozycje, które przedstawiają muzykę mistrza od zupełnie innej, nieznanej nam dotąd strony.

Nie byłoby tej płyty bez Sinfonia Varsovia

- wyznał w programie Adam Sztaba. Razem z najlepszą polską orkiestrą zagrali utalentowani polscy muzycy, w tym Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka i Piotr Wrombel.

Ze względów pandemicznych promocja płyty została nieco odłożona w czasie. Pierwszy koncert, na którym artyści zaprezentują publiczności ten szczególny repertuar, odbędzie się dopiero 29 stycznia 2022 roku w Krakowie, a drugi 31 stycznia we Wrocławiu.

Zobacz wideo: Platynowe "Czułe struny"

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Pozostałe wiadomości