Big Cyc muzycznie wspiera dzieci z Afryki. "Uznaliśmy, że mamy dość polskiej polityki i warto zrobić coś konkretnego"

Afrykańska misja Big Cyc
W jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie w Republice Środkowej Afryki misjonarz z Polski założył szkołę muzyczną African Music School. Inicjatywę tę postanowił wesprzeć zespół Big Cyc. Grupa nagrała nawet spot reklamowy, w którym zachęca innych artystów do pomocy. Nam muzycy: Norbert Wardawy, Krzysiek Skiba oraz Jacek Jędrzejak opowiedzieli, dlaczego wspierają właśnie ten projekt.

Wyjazd Norberta Wardawy na wolontariat

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia, które Norbertowi wysłał kolega. Szkoła w Republice Środkowo Afrykańskiej ogłaszała, że potrzebują wolontariuszy – muzyków, który chętni są, by uczyć dzieci. African Music School to pierwsza i jedyna szkoła muzyczna w tym kraju. Mottem placówki jest hasło "Instrument zamiast broni", a pedagogami są młodzi polscy muzycy. Szkoła zapewnia podopiecznym posiłek, a także naukę śpiewu, angielskiego oraz gry na: gitarze, perkusji, saksofonie, trąbce, gitarze basowej, pianinie.

Początkowo nieprzechylne komentarze i komunikaty znajdujące się a stronie MSZ zraziły muzyka. Ten odpuścił sobie wyjazd, pomysł ten powrócił w czasie pandemii. Dlaczego ostatecznie artysta zdecydował się wyruszyć w podróż? Norbert skontaktował z Benedyktem Pączkiem, polskim misjonarzem, który jest dyrektorem tej szkoły. Po kilku minutach był pewien swojej decyzji.

- Chęć przygody, pomocy, sprawdzenia samego siebie i zainteresowania moją pasją innych, dzieci, które żyją w zupełnie innym miejscu na ziemi - powiedział Norbert Wardawy, muzyk zespołu "Big Cyc".

Zespół Big Cyc –apel do fanów

Członkowie zespołu "Big Cyc" nagrali spot, który jest apelem do wszystkich fanów muzyki. Jak przyznali, zależało im, aby zebrać pieniądze na budowę szkoły. Obecnie ta szkoła już stoi, a dzieci zapewniony mają posiłek, opiekę medyczną oraz dostęp do instrumentów. Teraz zespół prosi o wsparcie młodych i zdolnych uczniów.

- Teraz prosimy, aby ludzie wsparli chęć przyjazdu trzech czy czterech uczniów tej szkoły, którzy chcą przyjechać do Polski i zagrać kilka koncertów

- powiedział Jacek Jędrzejak.

Co więcej, na nagraniu słychać śpiewającą grupę dzieci, która wykonuje utwór "Makuba" w nowej aranżacji. Norbert przyznał, że napisał zupełnie nowy tekst, który opisuje historię szkoły African Music School oraz tego, co się tam dzieje, w jakich warunkach dzieci mieszkają i żyją. Piosenkę po polsku zaśpiewał natomiast nastoletni chłopiec – Cloter.

Krzysztof Skiba dodał natomiast, że zespół jest całym sercem z ludźmi, którzy tworzą ten projekt.

- Uznaliśmy, że mamy dość polskiej polityki i warto zrobić coś konkretnego. Tak jest z tą misją.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Nauka gry na bębnach afrykańskich. Jak z wyzwaniem poradziły sobie nasze prowadzące?

Karmienie krokodyli we wrocławskim Afrykarium. Czy Bartek Jędrzejak sprostał zadaniu?

Świeckie misjonarki niosą pomoc w Republice Środkowoafrykańskiej. "Kładę się z myślą, że dałam radę"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes