Gwiazdy

Mistrz świata w brazylijskim jiu jitsu popularyzuje ulubiony sport szejków arabskich. "Nie jest tylko dla młodych i silnych"

Gwiazdy

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się brazylijskie jiu jitsu. Dlaczego to jest sport dobry dla wszystkich, mówił w Dzień Dobry TVN Adam Wardziński, który w tej dyscyplinie zdobył mistrzostwo świata.

Adam Wardziński na początku kwietnia wygrał zawody Abu Zabi World Pro Jiu Jitsu. Sport, który wybrał, nieczęsto jest promowany w mediach, ale w Polsce powstaje coraz więcej klubów, w których można trenować brazylijskie jiu jitsu. Gość Doroty Wellman i Marcina Prokopa w Dzień Dobry TVN opowiadał o swoich doświadczeniach z brazylijskim jiu jitsu.

Na czym polega brazylijskie jiu jitsu?

– Jest to sport chwytany, który tak, jak zapasy i judo charakteryzuje się tym, że nie ma w nim uderzeń . Są jedynie chwyty, rzuty, dźwignie na stawy oraz duszenia. Sport pochodzi z Brazylii, ale korzenie ma w Japonii – wyjaśnia Adam Wardziński.

Co ciekawe, brazylijskie jiu jitsu jest bardzo popularne w krajach arabskich, zwłaszcza w emiracie Abu Zabi. Szejkowie kilkanaście lat temu w tym sporcie się zakochali. Misją przyświecająca im było sprawienie, że będzie to sport narodowy. (...) Zainwestowali spore pieniądze w organizację zawodów na całym świecie – wyjaśnił Adam Wardziński. Finał sezonu odbywa się w Abu Zabi.

Dlaczego każdy może osiągnąć sukces w brazylijskim jiu jitsu?

W wielu dyscyplinach sportu ważną rolę odgrywa wiek zawodników, także w zapasach czy judo. Gdy mija "wiek olimpijski", kończy się możliwość uczestniczenia w zawodach. - W brazylijskim jiu jitsu niezależnie od kategorii wiekowej zawsze coś się dla nas znajdzie w zawodach - zapewnił Adam Wardziński. Można np. trafić do jednej z kategorii, w których liczy się zaawansowanie na macie. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by walczyć w najbardziej prestiżowej kategorii adult, czyli 18 lat wzwyż, może wystartować w kategorii oldboyów i w niej znaleźć przeciwników w swoim przedziale wiekowym.

– Jest to fajnie pomyślane, żeby aktywizować ludzi i sprawić, że oni w tym sporcie cały czas są, czują misję i chcą iść do przodu. To nie jest sport zarezerwowany dla młodych i silnych sportowców – mówi polski zawodnik. Dodaje, że w każdym wieku można w tym sporcie się rozwijać.

Trening mistrza

Adam Wardziński dziennie trenuję od 3 do 5 godzin. – Oczywiście jiu jitsu to nie tylko ścieżka kariery sportowej, ale również świetna zabawa i sposób na wszechstronny rozwój fizyczny. W naszej akademii trenują tak mężczyźni, jak i kobiety w przedziale wiekowym od 16 do 50 lat – zachęca do podjęcia aktywności.

Zobacz wideo: Spore pieniądze za młodzieżowego reprezentanta Polski. Patryk Klimala przenosi się do Major League Soccer

Zobacz także:

Joanna Koroniewska o krzywdzących komentarzach: "Oskarżanie mnie o anoreksję jest już na porządku dziennym"

Najmodniejsze sneakersy na wiosnę. Stylistka: "Możemy je zestawić nawet z eleganckim garniturem"

Ćwiczymy z polską Jane Fondą. Oto trenerka, do której ustawiały się kolejki kobiet

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości