Trudno uwierzyć, że od momentu, w którym po raz pierwszy zobaczyliśmy sceny z "Parku Jurajskiego", minęły już trzy dekady. Użyte w filmie efekty specjalne do tej pory robią niesamowite wrażenie. Ta produkcja sprawiła, że wiele młodych osób zaczęło rozważać wiązanie przyszłości zawodowej z paleontologią.
30 lat od premiery "Parku Jurajskiego"
"Park Jurajski", inaczej "Jurassic Park" to film w reżyserii Stevena Spielberga, który wszedł na ekrany kin w 1993 roku i został nagrodzony trzema Oscarami. Powstał na podstawie książki Michaela Crichtona o tym samym tytule.
- Mija 30 lat i wciąż to jest jeden z najlepszych filmów rozrywkowych - ocenia krytyk filmowy Kamil Śmiałkowski.
- "Park Jurajski" to jest 10 na 10. Gdyby była skala 11/10, to bym dała 11/10. (...) Gdybym miała powiedzieć, na czym polega ten fenomen, muszę odnieść się do konkretnej sceny. To jest ta scena, kiedy Sam Neill i Laura Dern podjeżdżają pierwszy raz do tego parku i nagle na ich twarzach widzimy zachwyt, przerażenie, zaskoczenie. To jest coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy, czyli najpiękniejszy element w kinie. Kino pokazuje ci coś, czego nigdy wcześniej nie miałeś możliwości i okazji zobaczyć - tłumaczy krytyczka filmowa Kaja Klimek.
Polski motyw w filmie "Park Jurajski"
Film osiągnął gigantyczny sukces. Przez lata powstawały kolejne jego części, które przyniosły twórcom zarobek rzędu ponad 6 miliardów dolarów. Co ciekawe, część pracy nad pierwszym "Parkiem Jurajskim" odbywała się w Polsce, a dokładniej w Krakowie.
- Spielberg jednocześnie kręcił "Listę Schindlera" i montował "Park Jurajski" podczas swojego pobytu w tym mieście - zaznacza Kamil Śmiałkowski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Które filmy o sporcie warto zobaczyć? Kaja Klimek opowiedziała o najciekawszych produkcjach
- "Oppenheimer" 3 godziny, "Irlandczyk" - 3 godziny 30 minut. Dlaczego filmy kinowe są coraz dłuższe?
- Motyw jedzenia w filmach. Co symbolizują kultowe sceny?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: B. Dajnowski, M. Buchla
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN