Właściwości zdrowotne gorgonzoli. Dlaczego warto ją jeść?

gorgonzola
Właściwości zdrowotne gorgonzoli. Dlaczego warto ją jeść?
Źródło: ClarkandCompany/Getty Images
Gorgonzola wprost rozpływa się w ustach. Jest kremowa, miękka, ma bardzo charakterystyczny smak i aromat, którego nie da się pomylić z żadnym innym serem. To, co ją wyróżnia, to niebiesko-zielone smugi pleśni. Pasuje do dań wytrawnych i w połączeniu ze słodkimi dodatkami. Jednak przede wszystkim jest źródłem witamin i minerałów. Sprawdź, jakie ma właściwości.

Gorgonzola w profilaktyce Alzheimera

Gorgonzola jest jednym z produktów, które mogą pomóc w zapobieganiu Alzheimera. Choroba ta cechuje się postępującym niszczeniem komórek nerwowych mózgu. Długo dojrzewający ser gorgonzola, a także m.in. zielony groszek, soja, pestki dyni czy kukurydza zawierają spermidynę – substancję stymulującą autofagię. To naturalny proces oczyszczania organizmu z uszkodzonych lub martwych części komórek. Obecność spermidyny w gorgonzoli sprawia, że warto włączyć ten wyjątkowy ser do zbilansowanej diety profilaktycznej.

Gorgonzola wprawia w dobry nastrój

Gorgonzola zaliczana jest do grupy produktów nazywanych "mood food", po których może nam się poprawić humor. Jak to możliwe? Okazuje się, że ser zawiera tryptofan, czyli aminokwas wspomagający uwalnianie serotoniny, zwanej potocznie "hormonem szczęścia". Zatem spożywanie gorgonzoli może podnieść nastrój i przywrócić dobry humor.

Zobacz także: Skąd pochodzi gorgonzola i kiedy zaczęto ją produkować?

Gorgonzola w zdrowym odżywianiu

Co ciekawe, gorgonzola to naturalna żywność funkcjonalna, która jest doskonała dla osób dbających o kondycję fizyczną. To wszystko za sprawą pleśni, które trawią białka, przekształcając je w łatwo przyswajalne peptydy krótkołańcuchowe i wolne aminokwasy. Dzięki temu jest jednym z najbardziej lekkostrawnych serów.

Porcja gorgonzoli zmniejsza również zmęczenie i znużenie za sprawą białek o wysokiej wartości biologicznej oraz różnych mikroelementów, takich jak witaminy A i B12, folianów, wapnia, fosforu i cynku.

Ser z zielono-niebieską pleśnią doskonale smakuje na zimno i na ciepło. Można go serwować w różnego rodzaju daniach wytrawnych i słodko-słonych - na śniadanie, obiad czy kolację. Świetnie komponuje się z warzywami, jako dodatek do mięs, makaronów, zapiekanych tart, na kapce lub w sałatce.

Najważniejsze właściwości zdrowotne gorgonzoli:

  •  jest źródłem witamin A, B2, B6 i B12,
  • zawiera wapń, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni i jest niezbędny do utrzymania zdrowych zębów i kości,
  • jest bogata w fosfor, który uczestniczy w mineralizacji kości i zębów, a także jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,
  • należy do grupy produktów "mood food" poprawiających nastrój
  • ma niską zawartość cholesterolu,
  • jest lekkostrawna,
  • zawiera śladowe ilości laktozy – to dobra informacja dla osób, u których pojawiają się trudności związane z trawieniem tego cukru.

Zobacz także:

podziel się: