Zmiana czasu na zimowy. Zbliża się moment, w którym będziemy musieli przestawić zegarki. Wiążę się to ze zmianą czasu letniego na zimowy. Kiedy dokładnie następuje ten moment?
Zmiana czasu – kiedy przestawiamy zegarki
Początek jesieni zwiastuje nam powoli zbliżającą się zmianę czasu z letniego na zimowy. Wypada ona w ostatnią październikową niedzielę – w 2020 roku dojdzie do tego w nocy z 24 na 25 października. Wtedy to przestawiamy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Wiele osób ucieszy ta wiadomość, bo oznacza to wydłużenie snu o godzinę. Czas zimowy będzie obowiązywał do końca marca 2021 roku.
Zmiana czasu - kiedy pierwszy raz
Po raz pierwszy zmiana czasu nastąpiła w 1916 roku. Wtedy to 1 kwietnia w Niemczech zegary zostały przestawione o godzinę do przodu. Było to przejście na czas letni, który wprowadzono chociażby ze względów oszczędnościowych, a dzięki zabiegowi później włączano światła. Kilka miesięcy później, 1 października wskazówki zostały cofnięte o godzinę, co oznaczało zmianę na czas zimowy – jest to czas lokalny, obowiązujący w środkowoeuropejskiej strefie czasowej. Zmiany czasu zawsze obejmują godzinę przesuwaną do przodu lub do tyłu.
Zmiana czasu - wady i zalety
Wspomniana oszczędność jest przez niektórych sceptyków uznawana za niewielką i niewartą wprowadzania zmiany czasu z zimowego na letni. Może mieć ona niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Obok rozregulowania organizmu wymienia się większe ryzyko występowania problemów z krążeniem krwi. Zmiana czasu sprawia również kłopoty w środkach komunikacji, które muszą dostosować się do sytuacji. Nieprzychylne podejście wielu osób do przestawiania zegarków skłoniły Europarlament do pochylenia się nad tematem. Według zapowiedzi koniec zmiany czasu miałby nastąpić w 2021 roku.
Jak zaradzić problemom z krążeniem?
Zobacz także:
Chłopcy wykopali monety z czystego złota. Skarb pochodzi sprzed 1100 lat
Podniebny fotograf. "Największe wrażenie robią rzeczy, które są z pozoru banalne"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF