Zmiana czasu z letniego na zimowy. Którego dnia przestawiamy zegarki?

człowiek z zegarem
Francesco Carta fotografo / Getty Images
Źródło: Moment RF
Zmiana czasu na zimowy. Zbliża się moment, w którym będziemy musieli przestawić zegarki. Wiążę się to ze zmianą czasu letniego na zimowy. Kiedy dokładnie następuje ten moment?

Zmiana czasu – kiedy przestawiamy zegarki

Początek jesieni zwiastuje nam powoli zbliżającą się zmianę czasu z letniego na zimowy. Wypada ona w ostatnią październikową niedzielę – w 2020 roku dojdzie do tego w nocy z 24 na 25 października. Wtedy to przestawiamy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Wiele osób ucieszy ta wiadomość, bo oznacza to wydłużenie snu o godzinę. Czas zimowy będzie obowiązywał do końca marca 2021 roku.

Zmiana czasu - kiedy pierwszy raz

Po raz pierwszy zmiana czasu nastąpiła w 1916 roku. Wtedy to 1 kwietnia w Niemczech zegary zostały przestawione o godzinę do przodu. Było to przejście na czas letni, który wprowadzono chociażby ze względów oszczędnościowych, a dzięki zabiegowi później włączano światła. Kilka miesięcy później, 1 października wskazówki zostały cofnięte o godzinę, co oznaczało zmianę na czas zimowy – jest to czas lokalny, obowiązujący w środkowoeuropejskiej strefie czasowej. Zmiany czasu zawsze obejmują godzinę przesuwaną do przodu lub do tyłu.

Zmiana czasu - wady i zalety

Wspomniana oszczędność jest przez niektórych sceptyków uznawana za niewielką i niewartą wprowadzania zmiany czasu z zimowego na letni. Może mieć ona niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Obok rozregulowania organizmu wymienia się większe ryzyko występowania problemów z krążeniem krwi. Zmiana czasu sprawia również kłopoty w środkach komunikacji, które muszą dostosować się do sytuacji. Nieprzychylne podejście wielu osób do przestawiania zegarków skłoniły Europarlament do pochylenia się nad tematem. Według zapowiedzi koniec zmiany czasu miałby nastąpić w 2021 roku.

Jak zaradzić problemom z krążeniem?

''Problemy z krążeniem – jak im zaradzić''

Zobacz także:

Pielęgniarz i zdjęcia ukazujące pandemię. "Mam nadzieję, że będą kroniką czasu, który pewnego dnia się zakończy"

Chłopcy wykopali monety z czystego złota. Skarb pochodzi sprzed 1100 lat

Podniebny fotograf. "Największe wrażenie robią rzeczy, które są z pozoru banalne"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości