Gorące tematy

„Zabawa w chowanego”. Premiera filmu braci Sekielskich. „Wstrząsające jest to, że do molestowania dochodziło w rodzinnym domu”

Gorące tematy

Właśnie ukazał się drugi film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. „Zabawa w chowanego” porusza tematy, o których nie udało się wspomnieć w poprzedniej części. Twórcy opowiedzieli nam o pracy nad filmem.

„Zabawa w chowanego”

„Zabawa w chowanego” to historia dwóch chłopców, która nie znalazła się w poprzednim filmie braci Sekielskich – „Tylko nie mów nikomu”. Bohaterami filmu są bracia, którzy byli wykorzystywani seksualnie przez tego samego księdza.

Najbardziej wstrząsające jest to, że do tego molestowania, do wykorzystywania seksualnego dochodziło w ich rodzinnym domu

- mówi Tomasz Sekielski.

Ojciec chłopców był organistą, dlatego mieszkali w służbowym mieszkaniu na terenie domu parafialnego. Nadużywając zaufania rodziców, ksiądz przychodził do mieszkania i wykorzystywał seksualnie w domu dzieci.

Bartek zgłosił się z tą historią, opowiedział nam ją w 2018 roku. Zaczęliśmy śledzić to co się dzieje, zaczęliśmy weryfikować informacje. Bartek postanowił zgłosić sprawę prokuraturze

- tłumaczy.

Wówczas nie miał jeszcze ukończonych 30 lat, dlatego prawnie sprawa nie była przedawniona. Mógł walczyć o sprawiedliwość.

To było dla nas jasne, że ta sprawa jest tak duża i wielowątkowa, że postanowiliśmy zrobić o niej kolejny film

- dodaje dziennikarz.

„Tylko nie mów nikomu”

Film „Tylko nie mów nikomu” braci Tomasza i Marka Sekielskich miał premierę w sobotę 11 maja 2019 i przez ten rok wyświetlony został ponad 23 mln razy. Opowiadał o przypadkach pedofilii wśród duchownych. Marek Sekielski tłumaczy, że od premiery filmu, życie pokrzywdzonych bohaterów bardzo się zmieniło. Zaczęli walczyć o sprawiedliwość.

Marek Mielerczyk jesienią zeszłego roku wygrał proces cywilny i ma zasądzone 400 tysięcy złotych odszkodowania

- mówi dziennikarz.

Nikt nie ma żalu do nas, że wystąpił w tym filmie

- dodaje.

Tomasz Sekielski dodaje, że bohaterowie filmu odczuwają także zawód. Rząd obiecywał, że zajmie się kwestią pedofilii w kościele, jednak systemowo nadal nic się nie zmieniło.

Z jednej strony są zadowoleni, że odważyli się wystąpić w filmie, nie żałują tego, natomiast gdy rozmawiamy co jakiś czas, to jest u nich smutek i rozczarowanie. (...) Niestety na pięknych słowach i deklaracjach się skończyło

- tłumaczy.

Zobacz "Zabawę w chowanego", najnowszy film Braci Sekielskich o pedofilii w Kościele.

"Zabawa w chowanego" - film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości