W Warszawie oficjalnie otwarto wieżowiec Varso Tower, wchodzący w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Ile ma pięter i metrów wysokości?
Varso Tower oddano do użytku. Ile ma metrów?
W skład kompleksu Varso Place wchodzą trzy budynki: 230-metrowa wieża główna Varso Tower (z ażurową iglicą łącznie 310 m) oraz dwa wieżowce boczne o wysokości 90 i 81 m. Ich całkowita powierzchnia to ok. 140 tys. mkw. W budowanym 5 lat warszawskim drapaczu chmur będą biura, hotel, pasaż handlowo-usługowy i centrum innowacji. Na najwyższym, 53. piętrze, na wysokości 206 m umieszczono ogólnodostępny taras widokowy, a na nim m.in. szesnaście drzew. Kolejny taras jest na 49. piętrze. Pod nim z kolei restauracja i bar.
Czy ich obecność sprawi, że w zapomnienie odejdą wycieczki na szczyt Pałacu Kultury, skąd na razie najlepiej widać panoramę Warszawy? Raczej nie, ponieważ PKiN jest już symbolem Warszawy i zawsze znajdą się chętni wejść do środka i na górę. W niedzielę 21 lutego 2021 r. Varso Tower przerósł swojego socrealistycznego towarzysza z Placu Defilad.
Varso Tower przerósł Pałac Kultury
Wieczorem w sobotę 21 lutego 2021 r. wieżowiec osiągnął pełną wysokość. Zamontowany został wówczas ostatni element konstrukcji. Tym samym Varso Tower stał się najwyższym budynkiem w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Konstrukcja liczy 310 m - wraz z segmentem masztu, który swoją drogą też do najmniejszych nie należy. Ma 80 m, a więc niemal cztery razy więcej niż kolumna Zygmunta i dwa razy więcej niż iglica PKiN, wybudowana w 1955 r. Słynny wieżowiec z Placu Defilad czekał na pobicie swojego rekordu aż 65 lat. Nie zdołał go przerosnąć żaden inny z nowoczesnych drapaczy chmur, jakie powstały w jego otoczeniu. Warsaw Spire? Oddany w 2016 r. wieżowiec ma 220 m. Warsaw Trade Tower z 1999 r.? 208 m. Luksusowa Złota 44 nie przekracza 200 m.
Varso Tower wyższy od The Shard
Warszawski drapacz chmur przerósł też słynny brytyjski The Shard. To wygrana "o włos", a właściwie o 0,4 m. Dotychczasowy leader, Commerzbank Tower z Frankfurtu nad Menem, ma 259 m. Na drugim miejscu plasował się wieżowiec Messeturm z tego samego miasta (256,5 m). Z podium zniknął tym samym hiszpański Torre de Cristal (249 m).
Za projekt całego kompleksu Varso Place odpowiada studio Foster + Partner, znane m.in. dzięki HSBC Tower z Hong Kongu oraz ze słynnego londyńskiego "Ogórka" (30 St Mary Axe). W wieżowcu na skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła znajdzie się m.in. powierzchnia biurowa, parking, wspomniane tarasy, a także trzypoziomowa restauracja. Przewidziano też nowe wyjście z podziemi kompleksu do Dworca Centralnego.
Poznaj tajemnice Pałacu Kultury i Nauki:
Zobacz też:
- Nowojorski Flatiron Building – historia i ciekawostki
- Warszawa. Skok ze spadochronem z 20. piętra wieżowca - sprawę bada policja
- Burdż Chalifa w Dubaju – konstrukcja, taras widokowy i inne ciekawostki na temat najwyższego wieżowca świata
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: HB Reavis