Siedzą w więzieniu za handel bronią, za morderstwa, za pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Popełniali w życiu błędy, których nigdy już nie naprawią, ale chcą przestrzec innych młodych ludzi za pomocą rapu. Poznaj historie więźniów, którzy siedzą za kratami kilka lub kilkanaście lat i dzięki nowemu projektowi przedstawili swoją historię - powstał utwór i teledysk "Rap Motywacja", który ma pokazać młodym, żeby nie powielali ich błędów.
Zobacz też:
Jak wygląda macierzyństwo w zakładzie karnym? Anna Lewandowska i Sztuki walki
Zakład Karny Siedlce to jedna z najcięższych placówek penitencjarnych w Mazowieckiem. Więźniowie odsiadujący tam swoje wyroki to recydywiści oraz przestępcy, którzy mają na sumieniu morderstwa, pobicia ze skutkiem śmiertelnym czy handel bronią. To właśnie tam powstał pomysł stworzenia warsztatów muzycznych i nagrania teledysku.
Pomysł stworzenia warsztatów muzycznych pojawił się w 2017 roku. Pomyśleliśmy, żeby te warsztaty muzyczne czymś zaowocowały, zaowocowały piosenką, żeby osadzeni, którzy wystąpią w teledysku, dali przesłanie ludziom za murem, tym młodym ludziom, którzy na co dzień popełniają błędy, żeby nie popełniali błędów tych osób, które przebywają teraz w zakładzie karnym - powiedział ppor. Zbigniew Śpiewak ze służby więziennej w Warszawie.
W projekcie udział wzięło szesnastu więźniów. Dlaczego osadzeni zgodzili się na realizację tego pomysłu? Każdy tak naprawdę miał podobną wizję - każdy chciał powiedzieć: "Nie popełniajcie moich błędów!"
Chcemy dać przekaz, pokazać, że nasze doświadczenie, to co przeżyliśmy, że tego nie wszyscy muszą doświadczać. Dlaczego taki młody człowiek ma nas nie posłuchać? - powiedział jeden z więźniów biorący udział w rapowym projekcie.
Młodzi ludzie, którzy wchodzą do tego świata, myślą że to wszystko będzie im uchodzić płazem. A tak nie będzie! To nie są przelewki! Człowiek musi wiedzieć, na co się pisze - dodał inny.
Tak oto powstała piosenka i teledysk "Rap Motywacja":
Oni pisząc tę piosenkę, pisali o sobie. To są ich autentyczne historie. Oni, gdyby nie mieli możliwości uczestnictwa w tych warsztatach, oni nie mieliby możliwości takiej pewnej autorefleksji. Powiedzieliśmy im: 'Napiszcie tekst o sobie! Napiszcie to, co chcielibyście powiedzieć innym, żeby ich przestrzec!' I oni to zrobili - dodał ppor. Zbigniew Śpiewak.
Więcej:
- "Sztuki Walki" Ani Lewandowskiej. Amazonki, które żyją pełną piersią… tą której nie mają
- Polak zabił żonę, dzieci i teścia. Co naprawdę zdarzyło się na wyspie Jersey?
- Ojciec stracił dwóch synów pod lawiną. Tragedia w Rysach w 2003 roku odżyła na nowo
Autor: Anna Kobyłka