Nie dawaj dowodu pod zastaw. Radca prawny: "Może ci to skomplikować życie"

Proszę zostawić dowód osobisty - słyszymy często w hotelach, pensjonatach czy wypożyczalniach sprzętu sportowego. Takie działanie jest nielegalne - podkreśla nasz gość, radca prawny Paweł Janc. Czym grozi udostępnianie danych osobowych?

Dla właścicieli pensjonatów lub wypożyczalni informacje pozyskane z dowodu dają podstawę do roszczeń w razie zniszczeń lub kradzieży. Zgodnie z przepisami, nie mają jednak prawa do kserowania dokumentu czy jego zatrzymania. Mogą jedynie żądać od nas potwierdzenia danych osobowych i to tylko w niezbędnym zakresie oraz ewentualnie spisać adres czy numer PESEL.

Chodzi tylko o te dane, które są uzasadnione umową wypożyczenia sprzętu tak, aby prowadzący wypożyczalnie sprzętu mogli zidentyfikować nas jako odbiorców tych usług

- wyjaśnia gość Dzień Dobry TVN radca prawny, Paweł Janc.

Ponadto, właściciele wypożyczalni muszą nam powiedzieć, po co pobierają dane, gdzie będą je przechowywać, na jak długo i kto będzie miał do nich dostęp. Jeżeli tego nie zrobią, mamy prawo takich informacji zażądać.

Osobom, które - mimo zakazów - uzależniają wypożyczenie sprzętu od wzięcia dowodu w zastaw, grozi kara w postaci grzywny lub nawet ograniczenia wolności.

Czym grozi ujawnienie danych osobowych?

Warto pamiętać, że zgoda na wykonanie kopii dowodu lub danie go pod zastaw, wiąże się z ogromnym ryzykiem wycieku danych w celu wzięcia tzw. chwilówki czy przekazania informacji innym firmom. Zdaniem radcy prawnego, bezpieczniej jest zapłacić kaucję.

Możemy wpłacić określoną sumę w gotówce, po którą możemy się później zgłosić

- wyjaśnia nasz gość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości