Gorące tematy

Naukowcy: koronawirus w supermarkecie może utrzymywać się w powietrzu nawet 6 minut

Gorące tematy

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/GettyImages.com

Według fińskich badaczy cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu nawet do 6 minut. Zaskakująca jest również odległość na jaką jest w stanie rozprzestrzenić się patogen.

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto, Fińskiego Instytutu Meteorologicznego (FMI), Centrum Badań Technicznych VTT i Uniwersytetu Helsińskiego postanowili sprawdzić rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas robienia zakupów w supermarkecie z działającą klimatyzacją. Punktem wyjściowym był kaszlący człowiek, który przemieszcza się pomiędzy półkami.

Niepokojące wnioski

Wyniki badań wykazały, że małe cząsteczki aerozolu przenoszące wirusa emitowane z dróg oddechowych podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia pozostają w powietrzu dłużej niż pierwotnie sądzono, bo aż 6 minut. Dodatkowo mogą sie przemieścić na odległość nawet 8 m.

Ktoś zarażony koronawirusem po pojedynczym kaszlnięciu pozostawia bardzo małe cząsteczki aerozolu niosące koronawirusa. Cząstki te mogą następnie dostać się do dróg oddechowych innych osób znajdujących się w pobliżu

- wyjaśnił profesor Ville Vuorinen z Uniwersytetu Aalto.

O czym warto pamiętać?

Biorąc pod uwagę wyniki badań, należy stwierdzić, że w czasie pandemii warto unikać miejsc publicznych. Istotne jest również zakładanie maseczek. Wszystko to zmniejsza ryzyko infekcji kropelkowej, która pozostaje główną ścieżką transmisji koronawirusa.

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości