Gorące tematy

Elitarne szkoły, w których "tresuje" się brytyjską elitę. "Pobito mnie kijem już pierwszej nocy, bo za dużo płakałem"

Gorące tematy

Na co brytyjski rodzic jest w stanie skazać dziecko, żeby mogło zrobić karierę? Odpowiedź może naprawdę zaskoczyć. Gdy dziennikarz Alex Renton opublikował w "The Observer" artykuł o tym, jak był krzywdzony w szkole z internatem, otrzymał setki listów z podobnymi historiami. Stały się one punktem wyjścia do powstania książki - "Jak wytresować lorda". O trudnych chwilach, które przeżył w dzieciństwie opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN, Annie Senkarze.

Alex Renton - "Jak wytresować lorda"

Alex Renton to wielokrotnie nagradzany, brytyjski dziennikarz, który pracował m.in. dla "The Times" i "Newsweeka". Jego ojciec - lord Tim Renton był ministrem w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora. Wysoka ranga rodziny sprawiła, że we wczesnych latach życia Alex został wysłany do jednej z brytyjskich szkół z internatem. Jego historia stała się punktem wyjścia do powstania książki, która w Polsce dostępna jest pod tytułem "Jak wytresować lorda" . Brytyjska nazwa dzieła brzmi jednak "Stiff Upper Lip". Co w angielskiej kulturze oznacza wyrażenie "Sztywna górna warga"?

To znaczy, żeby dzielnie się trzymać i zachować spokój. Niezależnie od rozmiaru problemów, z którymi się mierzysz

- wyjaśnił Alex.

Renton spotkał się z Anną Senkarą przy Fettes Collage - najbardziej elitarnej szkockiej szkole z internatem.

Chodzili tutaj premier Tony Blair i James Bond

- zdradził dziennikarz.

Miejsce rozmowy wybrał nie bez powodu. Pomimo ogromnej renomy placówki, dzieci, które tam uczęszczały codziennie poniżano i bito. On sam w wieku 8 lat został wysłany do jednego z elitarnych college'ów.

Wysłano mnie tam, jak byłem małym chłopcem. Kiedy patrzę na swoje zdjęcie z tamtego okresu ciągle chce mi się płakać. Byłem taki drobniutki. Ale poszedłem tam z otwartym sercem i wielkim uśmiechem (...). Pobito mnie kijem już pierwszej nocy, bo za dużo płakałem. I tak to trwało przez kolejne 5 lat

- wyznał.

Byli tam przestępcy seksualni, jak zresztą w wielu szkołach . Ale to jeszcze nie było najgorsze, bo jako chłopcy potrafiliśmy w miarę sobie radzić z nauczycielami wyciągającymi do nas paluchy (…). Ja znacznie bardziej bałem się znęcania psychicznego . Dyrektor specjalizował się w publicznym upokarzaniu mnie

- powiedział Alex Renton.

Elitarne brytyjskie szkoły z internatem

Szkoła, do której uczęszczał Alex wszystko świetnie tuszowała. Tak robi zresztą większość brytyjskich instytucji. Ich cel zostaje jednak osiągnięty - produkują największych przywódców: Winstona Churchilla, Borisa Johnsona czy Davida Camerona.

Brytyjczycy wierzą od XVIII wieku, że ten system jest niezbędny do produkcji wspaniałych liderów

- informuje Alex Renton.

W swojej książce użył poruszającego sformułowania "wytworna przemoc". Dlaczego? Jak tłumaczy, po takiej szkole można skończyć "albo jako premier, albo jako narkoman". Jego ojciec - Tim Renton, który pracował w brytyjskim rządzie, także ukończył szkołę z internatem. Po wielu latach Alex poruszył z nim temat tego, co się działo przez okres jego (tragicznego) dzieciństwa.

Rozmawiałem z nim o tym. Wiem, że jemu również było bardzo ciężko w wieku 8 lat. Ale nie winię mojego ojca. Trochę bardziej winię moją matkę. Kiedy miałem 9 lat powiedziałem jej, że molestowano mnie seksualnie. Poszła do szkoły i zaczęła krzyczeć. A dyrektor na to, że kłamię i żeby rozejrzała się wokół jak tu jest pięknie. Że to niemożliwe, żeby takie straszne rzeczy się tu działy. Nie wierzyła mi, dopóki jeden z nauczycieli i przestępców seksualnych nie trafił za kraty. Dostał wyrok 11 lat (…). Dopiero wtedy mi uwierzyła. Zajęło jej to 50 lat

- wspomina.

Powrót do najgorszych wspomnień

5 lat temu dziennikarz powrócił do starej szkoły. Nie bez przyczyny.

Przeczytałem w Daily Mail, że grupa dorosłych absolwentów poszła na policję, żeby złożyć zeznania w sprawie przemocy seksualnej do jakiej dochodzi w szkole. Chciałem napisać o tym artykuł, więc razem z żoną udawaliśmy rodziców zainteresowanych wysłaniem tam dziecka

- wytłumaczył.

Wrócił do mnie ten cały zapach. Schody do gabinetu dyrektora, gdzie mnie bił

- dodał.

Książka "Jak wytresować lorda" ma na celu ostrzegać przed elitarnymi szkołami z internatem. Alex Renton chce, aby rodzice kilka razy zastanowili się nad tym, czy wysłać dziecko do takiej placówki.

Nie zabierajcie dzieciom miłości, kiedy potrzebują jej najwięcej

- mówi.

Tajemnice brytyjskiej klasy wyższej. Czy książka Alexa Rentona wywołała szok w Wielkiej Brytanii? Obejrzyj relację Anny Senkary:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Aleksandra Lewandowska

Reporter: Anna Senkara

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości