Jak wygrywa się wolność? Lech Wałęsa i Leszek Balcerowicz, czyli architekci wolności

Gorące tematy


Książka „Lech, Leszek. Wygrać wolność” jest zapisem dziennikarskiej rozmowy Katarzyny Kolendy –Zaleskiej z Lechem Wałęsą i Leszkiem Balcerowiczem. Czym jest dla bohaterów książki wolność? W jaki sposób ich działania i decyzje doprowadziły do przemian w Polsce? Jaką cenę zapłacili architekci tych przemian?

„Lech, Leszek. Wygrać wolność”

To rozmowa o wydarzeniach sprzed 30 lat Lecha Wałęsy z Leszkiem Balcerowiczem, którym towarzyszy Katarzyna Kolenda-Zaleska zadając trudne, czasem osobiste pytania. Choć Wałęsa i Balcerowicz w wielu kwestiach się różnili, to zachowali do siebie ogromny szacunek.

4 czerwca 1989 roku Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Niestety ponieśliśmy też ogromne koszty – polityczne, ekonomiczne i społeczne.

Ten 4 czerwca jest trochę niedoceniany, a to jest początek naszej wolnej Polski. A musimy mieć taki fundament, na którym chcemy budować nasze wolne państwo.

-przyznała Katarzyna Kolenda-Zeleska.

Leszek Balcerowicz dodał, że przed 1989 roku nikomu się nie śniło, że Polska będzie wolna.

Czuję się wyróżniony przez historię, ponieważ nie spodziewałam się, że Polska za mojego życia będzie wolna. A tym bardziej nie mogę uwierzyć, że miałem udział w jej przekształceniu.

Wałęsa i Balcerowicz w rozmowie z Kolendą-Zaleską odsłonili kulisy minionego okresu, opowiedzieli o dokonywaniu trudnych wyborów, osobistym poświęceniu, szalonej pracy i wzajemnych stosunkach związkowego przywódcy, który został prezydentem, i naukowca, na którego spadła odpowiedzialność za odbudowanie zrujnowanego kraju.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN