Gorące tematy

Hulajnogi elektryczne z limitem wieku. Nowe przepisy już od 20 maja

Gorące tematy

Petko Ninov/Getty Images

Hulajnogi w ostatnich latach podbiły polskie ulice. Od 20 maja wszyscy użytkownicy tego typu pojazdów będą musieli zastosować się do nowych przepisów. Zgodnie z ustawą regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego wprowadzone zostaną ograniczenia w poruszaniu się pojazdami zależne od wieku. Za złamanie przepisów grozi mandaty w wysokości do 500 zł.

Hulajnogi – nowe przepisy

Już od 20 maja w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące przemieszczania się na hulajnogach. Od tego dnia kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Co w przypadku, gdy takiej drogi zabraknie? Znowelizowane prawo o ruchu drogowym przewiduje, że korzystający z hulajnogi elektrycznej będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, sam utrzymując jednak prędkość 20km/h . Czy hulajnogą będzie można jeździć po chodniku lub po drodze dla pieszych? To możliwe będzie tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy chodnik usytuowany będzie wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Jakie jeszcze zmiany czekają na kierowców jednośladów? Osoby niepełnoletnie muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Zmiany w przepisach dotyczą także najmłodszych. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Co ciekawe, w przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie będą potrzebne żadne uprawnienia, a także nie będzie ograniczeń wiekowych.

Zmiany w prawie - mandaty i maksymalna prędkość

Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) w rozmowie z Radiem Zet wyjaśnił, że zmiany w prawie mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Jednak, aby przyniosły one pozytywne rezultaty, muszą być respektowane i egzekwowane.

Za złamanie przepisów przewiduje się więc mandaty. Najwyższy z nich, wynoszący od 300 do 500 zł, będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę będącą pod wpływem środków odurzających. Kary przewidziane są także za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz poruszanie się hulajnogą elektryczną, czy UTO z prędkością większą niż prędkość pieszego.

Przegląd hulajnóg dla dzieci i nastolatków. Zobacz wideo:

Zobacz także:

O czym należy pamiętać przy zakupie hulajnogi dla dziecka? "Ważne, by nie obciążała stawów czy kręgosłupa"

Myślisz o kupieniu hulajnogi? Specjalista doradza, na co zwrócić uwagę

Transport na minuty: samochody, hulajnogi, skutery. Co jest najtańsze i najszybsze?

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości