Gorące tematy

Dzień Ojca. Nie w każdym kraju jest obchodzony w tym samym czasie

Gorące tematy

"Wszystkiego najlepszego, kochany tato!" - takie życzenia składają dziś dzieci w Polsce. 23 czerwca obchodzimy bowiem Dzień Ojca. Poznajcie kilka ciekawostek związanych z tym radosnym świętem. Kto wpadł na jego pomysł? Kiedy jest obchodzone w innych krajach?

Dzień Ojca - kto wymyślił to święto?

Dzień Ojca po raz pierwszy nieoficjalnie celebrowano w 1910 roku w USA za sprawą Sonory Smart Dodd - córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Kobieta zwróciła się do władz miasta Spokane w stanie Waszyngton z prośbą o ustanowienie tego święta, ponieważ była wdzięczna swojemu tacie za to, że po śmierci swojej żony dał radę wychować sześcioro dzieci. Uważała także, że Dzień Ojca będzie znakomitym dopełnieniem Dnia Matki, które ustanowiono w 1907 roku.

Od początku święto zyskało na popularności, ale stało się oficjalne w USA dopiero w 1972 roku, dzięki prezydentowi Nixonowi.

Dzień Ojca - kiedy jest obchodzone?

Do Polski święto dotarło w 1965 roku i od tego czasu obchodzone jest 23 czerwca. W większości krajów na świecie przypada jednak na trzecią niedzielę czerwca. Najdłużej, ponieważ aż do drugiej niedzieli listopada, muszą poczekać mieszkańcy Estonii.

Mimo różnych dat, w każdym kraju jest to dzień wdzięczności okazywanej swoim ojcom. Można to zrobić zarówno poprzez miłe słowo, jak i drobny podarunek.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Dzień Ojca 2020: kiedy wypada w Polsce? Kiedy w innych krajach?

Prezent na Dzień Ojca 2020 - co wybrać dla taty?

Dzień Taty u Ojca Redaktora. Damian Michałowski, dzieciaki i bałagan w pokoju

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości