Mieszkanie Plus to klapa? Oto programy mieszkaniowe na 2019 rok

Czy program Mieszkanie Plus to całkowita porażka? Z jakich programów mieszkaniowych możemy skorzystać w 2019 roku, a które już się skończyły? Rozmawialiśmy o tym w studiu "Dzień Dobry TVN" z Maciejem Górką, ekspertem rynku nieruchomości.

Zobacz też: Polacy wolą posiadać niż wynajmować

Na czym polega program Mieszkanie Plus?

Program Mieszkanie Plus, przedstawiony w 2016 roku, polega na budowie tanich mieszkań na wynajem z możliwością późniejszego wykupu na preferencyjnych warunkach. Każdy może skorzystać z programu Mieszkanie Plus, jednak pierwszeństwo mają mieć wielodzietne rodziny o średnich dochodach. Czynsz wynajmu takiego mieszkania ma się wahać od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Mieszkania mają być budowane na gruntach skarbu państwa. W ramach programu Mieszkanie Plus powstaną mieszkania w siedemnastu miastach Polski. Do tej pory PFR Nieruchomości zbudowało i oddało polskim rodzinom 500 takich lokali. Kolejne tysiąc jest w budowie, a 9 tysięcy w przygotowaniu.

Wady i zalety programu Mieszkanie Plus

Mieszkań miało powstać nawet kilkanaście tysięcy, na razie powstało ich dopiero 500. Z jakimi problemami zetknął się program "Mieszkanie Plus"?

Te mieszkania z założenia miały być tanie w budowie, bo około 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Okazało się, że ta kwota jest za mała i nie da się tego zrobić. I to już był pierwszy błąd (...) Po drugie, czynsze miały być regulowane dla osób, które będą wynajmować te mieszkania. Jak się okazuje, te czynsze są bardzo rynkowe, a nawet momentami trochę droższe niż te, które zapowiadano oraz te, które są dostępne na danym dostępnym rynku - mówił w studiu "Dzień Dobry TVN" Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości.

Dostępne programy mieszkaniowe 2019

Jakie teraz mamy możliwości? Jakie są obecnie dostępne programy mieszkaniowe?

  1. Mieszkanie Plus - polegający na budowie tanich mieszkań na wynajem z możliwością późniejszego wykupu na preferencyjnych warunkach.
  2. Mieszkanie na Start - program polegający na dopłatach do czynszów. Wsparcie z programu może trwać nawet 15 lat, ale kryteria otrzymania dofinansowania do najmu będą weryfikowane co roku. Co trzeba zrobić, żeby dostać taką dopłatę? Trzeba mieć dochód nie większy niż 60 procent średniego dochodu krajowego. Oznacza to, że dość niewielka grupa będzie się kwalifikować, żeby te dopłaty do czynszu dostać.
Polacy mają być przyzwyczajani do wynajmowania mieszkań, tak jak dzieje się to na Zachodzie. Problem jest jednak taki, że my różnimy się tym od Zachodu, że udział w portfelu wydatków na wynajem mieszkania u nas w Polsce jest po prostu dużo wyższy. Tam są inne zarobki. My jesteśmy za biedni na to, aby wynajmować mieszkania - mówił w studiu "Dzień Dobry TVN" Maciej Górka.

Ile wynosi ta dopłata w programie Mieszkanie na Start? W przypadku 4-osobowej rodziny ta dopłata - na przykład w Warszawie wyniesie ok. 500 złotych.

Więcej: Czynsz za 12-metrowe mieszkanie: 1,5 tys. zł. Za dużo?

Z którymi programami za to się pożegnamy? Program MdM (Mieszkanie dla Młodych) jest powoli wygaszany - za to bardziej dofinansowany ma być obecnie program Mieszkanie na Start.

Czy w 2019 roku warto kupić mieszkanie?

Każdy rok jest dobry na kupowanie mieszkania, ważny jest cel w którym to mieszkanie chcemy nabyć. Jeśli w celach inwestycyjnych, to rok 2019 jest na tyle specyficzny że rynek najmu dość mocno się nasycił.

Ostatnie dwa lata pokazały, że około 60 procent kupionych mieszkań było w celach inwestycyjnych. Oznacza to, że inwestycje, które się budują, będą za chwilę wykorzystane na wynajem. To oznacza spadek rentowności dla inwestorów. Z drugiej strony wszystko zależy od lokalizacji. To ona determinuje sukces inwestycyjny.

Jeżeli mamy dobrą lokalizację, zwłaszcza w mieście, które przeżywa proces aglomeracji, gdzie napływa bardzo dużo ludzi z Polski, ale i zza granicy, to rzeczywiście ta rentowność może zostać utrzymana i warto nadal kupić mieszkanie pod wynajem.

Jeżeli mieszkanie chcemy kupić na cele własne, nie powinniśmy się nad tym zastanawiać i po prostu je kupić. Warto szukać lokalizacji, na których nie stracimy razem z upływem czasu.

Ostatnie pytanie - czy ceny mieszkań spadną? Maciej Górka odpowiada jednoznacznie: "NIE".

Zobacz też: Ciasne, ale własne! Chajzer sprawdza jak mieszkamy

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!