Gorące tematy

Kup sobie rozgrzeszenie, czyli kwitnący handel kościelnymi dokumentami. "Nasz kurs nie wymaga państwa udziału"

Gorące tematy

Autor:
Adam
Barabasz
choja / Getty Images

Organizacja uroczystości związanej z przyjęciem sakramentu wymaga dopełnienia szeregu formalności i przedstawienia wielu dokumentów. Z założenia osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński w kościele lub ochrzcić dziecko, to praktykujący katolicy i nic nie powinno stać na przeszkodzie, by w parafii uzyskać odpowiednie zaświadczenia. Gdy jednak wiara zawodzi, z pomocą przychodzi internet.

Dokumenty do ślubu kościelnego

Zgodnie z kościelną tradycją ślub powinien odbywać się w rodzinnej parafii panny lub pana młodego. W teorii oznacza to, że chodzi o miejsce, gdzie przynajmniej jedno z nich mieszkało jako dziecko i przystąpiło do najważniejszych sakramentów. Wtedy proboszcz ma dostęp do pakietu dokumentów jednego z nich. Postępując zgodnie z polską tradycją, zaślubiny zwykle organizuje się w miejscowości, z kórej pochodzi panna młoda. Uroczystość może odbyć się poza parafiami narzeczonych, wówczas jednak jest wymagana specjalna zgoda.

W świetle przepisów kanonicznych związek małżeński mogą zawrzeć osoby, "którym prawo tego nie zakazuje". Polskie regulacje stanowią, że narzeczeni muszą być osobami pełnoletnimi, niespokrewnionymi w linii prostej, niebędące rodzeństwem i niezwiązane innym węzłem małżeńskim.

Gdy ma się już to szczęście i nie zamierza się ożenić z własną, zamężną siostrą, można udać się do kancelarii parafialnej, celem ustalenia daty ślubu. Tam proboszcz przygotuje odpowiednie dokumenty i poinformuje o konieczności odbycia nauk przedmałżeńskich oraz złożenia wizyty w poradni rodzinnej. Potrzebna jest również metryka chrztu i zaświadczenie o spowiedzi, które przedstawia się przed uroczystością. Niektórzy księża żądają również dokumentu potwierdzającego przyjęcie sakramentu bierzmowania, nie jest on jednak wymagany a jedynie "zalecany" do przystąpienia do ślubu.

Ślub i wesele

Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Data wybrana, suknia się szyje, a młodzi posłusznie uczęszczają na nauki przedmałżeńskie oraz odbywają wizyty w poradni rodzinnej, gdzie uczą się naturalnych metod planowania rodziny - tak w wyobrażeniu duchowieństwa wygląda czas spędzany przez wypowiedzeniem sakramentalnego "tak". W rzeczywistości wiele młodych par decyduje się na zakup odpowiednich zaświadczeń. O tym, jak wielki jest popyt na tego typu usługi najlepiej świadczy podaż. W popularnym serwisie ogłoszeniowym po wpisaniu frazy "bierzmowanie" wyszukiwarka zwraca 1000 ofert. Ten sakrament należy do szczególnie poszukiwanych - tylko on umożliwia pełnienie funkcji rodziców chrzestnych.

- Mieliśmy zaplanowany ślub, który przełożyliśmy z uwagi na pandemię - zdradza Agnieszka. - Zaszłam w ciążę i dwa razy przekładaliśmy termin wesela. Ostatecznie się poddaliśmy, ale właściciele hotelu, gdzie miała odbywać się uroczystość, nie chcieli nam zwrócić pieniędzy. Postanowiliśmy więc, że zrobimy tam chrzciny. I tu pojawiły się schody, bo lokalny proboszcz powiedział, że nie ochrzci dziecka, którego rodzice żyją w niesakramentalnym związku. Ani my, ani rodzice chrzestni, nie byliśmy u bierzmowania. Pakiet dokumentów, który obejmował wszystkie zaświadczenia: bierzmowanie, spowiedź, nauki przedślubne itp. kupiliśmy w internecie. Za całość zapłaciliśmy 1000 zł. Przy składaniu zamówienia istniała również możliwość wyboru parafii, z której pochodziły zaświadczenia - dodaje.

Bierzmowanie przez internet

Wszystkie ogłoszenia, które oferują sprzedaż sakramentów, są pisane anonimowo. Z ich autorami można skontaktować się wyłącznie za pomocą portali. "Dzień dobry, chciałbym zapytać o cenę nauk przedmałżeńskich" - wysyłam pierwszą wiadomość. Odpowiedź przychodzi po 5 minutach.

- Witam, nasz kurs nie wymaga państwa udziału - zachęca osoba po drugiej stronie. - To my załatwiamy wszystkie formalności. Do zawarcia sakramentu małżeństwa jest niezbędne odbycie dwóch kursów nauk przedmałżeńskich wraz z wizytą w poradni rodzinnej oraz jest wymagany dzień skupienia - wyjaśnia, zapewniając, że wszystkie dokumenty poświadczą mój osobisty udział w wymaganych szkoleniach.

Poniżej wiadomości dołączony jest cennik.

 • Koszt nauk przedmałżeńskich wraz z poradnią rodzinną oraz dniem skupienia 300zł / para
 • Koszt nauk przedmałżeńskich wraz Poradnią Rodzinną 250zł / para
 • Koszt samego kursu przedmałżeńskiego 200zł / para
 • Koszt samej poradni rodzinnej 150zł / para
 • Koszt bierzmowania 200zł / osoba
 • Koszt dzień skupienia 100zł / para
 • Komplet świadectwo oraz spowiedź rodzica chrzestnego 200z ł/ osoba
 • Świadectwo rodzica chrzestnego 100zł / osoba
 • Spowiedź rodzica chrzestnego 100zł / osoba

Wysyłka za pobraniem. Istnieje możliwość sprawdzenia zawartości paczki za dodatkową opłatą. Aby uzyskać świadectwo bierzmowania, wystarczy podać imię, nazwisko, datę urodzenia, datę chrztu i numer aktu, nazwę parafii oraz dane osobowe świadka chrztu. Pakiet małżeński wymaga danych dotyczących daty ślubu, imion i nazwisk narzeczonych i adresu parafii.

- Dokumenty są podpisane i podstemplowane przez osoby do tego uprawnione i oczywiście macie państwo wszystko opatrzone w stemple wodne, które są podstawą uznania dokumentów za autentyczne - zapewnia mnie inny sprzedawca. - Jest to pełne zaświadczenie potrzebne do udzielenia sakramentu plus spowiedź, którą trzeba odbyć tuż przed chrztem. Z tym dokumentem wystarczy pójść do proboszcza i nic więcej nie jest konieczne - podkreśla.

Ponad 500 lat po tym, jak Marcin Luter zaprotestował przeciwko sprzedawaniu odpustów, chciałoby się powiedzieć, że jesteśmy w tym samym miejscu. Wówczas jednak było jasne, kto z kupczenia rozgrzeszeniem czerpał korzyści. Paczka, którą przywozi kurier, jest nadana z nieistniejącego adresu. Dar z nieba? Nie sądzę. Pewne jest natomiast, że na sądzie ostatecznym apelacji nie będzie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości