18-latki to liderki naszej przyszłości. To one zmienią świat na lepsze

Finalistki programu "Jestem Liderką" z Elżbietą Raczkowską
fot.Katarzyna Rainka

21 młodziutkich dziewcząt z różnych zakątków Polski i cała sala pełna kobiet sukcesu: dyplomatek, prawniczek, dziennikarek, businesswomen. Te młodsze są pełne marzeń i nadziei, te starsze są poruszone. Co je połączyło? Program „Jestem Liderką” organizacji Vital Voices, to pierwsza taka inicjatywa w Polsce!

Zadanie konkursowe

Emilia, jedna z uczestniczek programu napisała list do siebie samej, ale za 20, 30 lat, kiedy będzie już aktywną osobą na rynku pracy. Jak zdradziła, zrobiła to, by nie tracić swoich ideałów i założeń w trudniejszych chwilach, kiedy będzie się czuła przygnieciona natłokiem obowiązków. O zakwalifikowaniu się do programu zadecydował wynik zadania konkursowego, które polegało na przygotowaniu krótkiego eseju pod tytułem: „Wyobraź sobie, że jesteś liderką. Jak widzisz siebie w roli przyszłej liderki - Twoja wizja działania, współpracy z ludźmi i zmieniania świata na lepszy".

Licealistki podeszły do zadania w sposób niesztampowy. Ich zdaniem zwyczajny esej mógłby przejść niezauważony, dlatego każda z finalistek znalazła na konkursową pracę swój własny sposób.

fot.Katarzyna Rainka

Organizacja Vital Voices Poland wychodzi z założenia, że potencjał przywódczy kobiet należy rozwijać jak najwcześniej. Młode kobiety już w wieku licealnym, potrzebują wsparcia w sposób szczególny. Ważny jest dla nich autorytet, a także dyskusja na temat ich przyszłej roli w naszym społeczeństwie.

W konkursie „Jestem Liderką” nie było pierwszego miejsca. Kapituła jury, składająca się z przedstawicieli Organizacji Vital Voices oraz Partnerów Konkursu, wyłoniła dwadzieścia jeden finalistek, które zostały objęte programem rozwojowo-mentoringowym. Wygranymi programu stały się więc wszystkie finalistki pochodzące z różnych zakątków Polski. Mentorami zostały kobiety sukcesu ze świata biznesu, dyplomacji, polityki oraz mediów. Prace oceniane były w czterech kategoriach konkursowych: Działalność Społeczna, Biznes, Nowe Technologie oraz Kultura i Media.

Ambasadorką projektu została Agnieszka Woźniak-Starak.

Zobacz film: Agnieszka Woźniak-Starak ambasadorką projektu „Jestem Liderką”. Źródło: X-News
„Przypominam sobie siebie w tych latach, kiedy podejmujemy trudne decyzje i decydujemy o swojej przyszłości. Kiedy jesteśmy bardzo młode potrzebujemy kogoś, kto nam tę drogę wskaże. Bardzo żałuję, ale ja nigdy takiego prawdziwego mentora nie znalazłam. Cieszę się bardzo, że jestem tu gdzie jestem, ale nie wiem, gdzie mogłabym jeszcze być. Dlatego nie ukrywam, że bardzo zazdroszczę tym wszystkim dziewczynom, bo wiele przed nimi. Dzisiaj jak ich słuchałam, byłam pod ogromnym wrażeniem i myślę, że będą to nasze liderki w przyszłości”.

-zdradziła nam dziennikarka podczas inauguracyjnej gali programu „Jestem Liderką”.

Mentoring

Mentoring w założeniu polega na czerpaniu z wiedzy i doświadczenia osoby bardziej doświadczonej. Jednak jak zaznaczyła podczas uroczystego zakończenia programu szefowa HR w Banku Santander Dorota Strojkowska, relacja mentoringowa daje obopólne korzyści. Obie strony uczą się od siebie nawzajem, inspirują się, a także mają szanse spojrzeć na swoje codzienne obowiązki z zupełnie innej perspektywy.

fot.OLGA RAINKA

Uczestniczenie w tym programie to dla mnie zaszczyt. Santander ma na swoim szczycie niesamowitą kobietę Anę Patricię Botin, która kocha kobiety i je wspiera, a także walczy z mężczyznami, by otworzyli drzwi dla kobiet i pozwolili im wejść na te top managerskie stanowiska. Kobiety dobrze sobie radzą do poziomu middle, niestety powyżej jest trochę gorzej. Zmieńmy to.

Uczestniczki programu przyznały, że ze swoimi mentorkami bardzo szybko złapały dobry kontakt. Wszystkie podkreślają też, że to duża zasługa Elżbiety Raczkowskiej, Dyrektor Zarządzającej Vital Voices

i inicjatorki całego programu, która ma niezwykły talent do łączenia ludzi. Karolina Kołodziej, która została podopieczną Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej, swoją mentorką była zachwycona.

Obie jesteśmy bardzo energiczne. Paulina zajmuje się tym, co bym chciała robić w życiu. Jest dziennikarką i PR-owcem.

Mentorką Natalii była Justyna Jakuć, Head of Strategy - Commercial Product w Grupie TVN. Natalia przyznała, że na wielu płaszczyznach są z Justyną do siebie bardzo podobne.

Obie jesteśmy podobnej energii i wrażliwości. To bardzo ułatwiło nasze rozmowy i zbudowało zaufanie, by otworzyć się na drugą osobę. Obie z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, rozmowy.

Każda wynosi coś dla siebie

Podczas gali wieńczącej program „Jestem Liderką” z ust finalistek padały piękne i mądre słowa. Każda z dziewczyn wyniosła z kilkudniowych warsztatów mnóstwo inspiracji, wiedzy, a także odwagi. Dziewczyny w swoich przemówieniach podkreślały, jak wiele w ich życie wniosło poznanie silnych, mądrych kobiet, które podzieliły się z nimi swoim doświadczeniem. To one pozwoliły im myśleć, że są ważne, że ich słowa coś znaczą oraz że nie mogą dopuścić do tego, by porażki zaważyły nad ich potencjalnym sukcesem.

fot.Katarzyna Rainka

Ambasador Izraela Anna Azari była pod ogromnym wrażeniem młodych i ambitnych nastolatek. Sentencją wieńczącą wieczór były słowa Dyrektor Zarządzającej Vital Voices Elżbiety Raczkowskiej skierowane do finalistek pierwszej edycji programu „Jestem Liderką”:

Chciałabym Wam przekazać, byście były dobre dla innych, wówczas to dobro do Was powróci. Wierzę, że Wasze pokolenie sprawi, że świat stanie się lepszy. Bardzo w Was wierzę.

Odwagi życzyła też finalistkom Ewa Krakowiak-Świątnicka, szefowa HR JPMorgan, która w swoim przemówienia zaznaczyła, że:

Jesteście piękne, odważne i z chęcią zmiany. Nie ma piękniejszego widoku niż grupa młodych ludzi, którzy dążą do swoich celów. Dziewczyny jesteście w takim wieku i macie takie wsparcie, jakiego żadne wcześniejsze pokolenie nie miało. Posiadajcie marzenia i starajcie się je realizować. Z Waszą energią wszystko jest przed Wami.

fot.Katarzyna Rainka

Zobacz film: Kobieta też może być przywódcą! Co stoi za programem „Jestem Liderką”? Źródło: X-News

***

Vital Voices Chapter Poland reprezentuje międzynarodową organizację Vital Voices Global Partnership, którą w 1997 roku założyły Hillary Clinton i Madeleine Albright. Misją Vital Voices jest rozwijanie potencjału przywódczego kobiet, szerzenie idei mentoringu szkolenie i edukowanie kobiet w zakresie przywództwa oraz wspieranie ich rozwoju zawodowego i osobistego. Ówczesna Pierwsza Dama Ameryki i była Sekretarz Stanu chciały wspierać kobiety w imię zasady, że „prawa człowieka to prawa kobiet, a prawa kobiet to prawa człowieka”.

Vital Voices w Polsce zostało stworzone z inicjatywy Darii Gołębiowskiej. W 2010 roku wraz z Agnieszką Bilińską założyły fundację Głosy Kobiet.

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości