Zwierzęta

Ile razy i jak często karmić szczeniaka?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szczeniak, który gryzie dywan

Prawidłowe karmienie szczeniaka ma duży wpływ na jego rozwój i zdrowie. Pożywienie powinno być podawane w równych odstępach czasu, niezbyt dużych ilościach i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Karma dla szczeniąt powinna być wysokiej jakości i mieć naturalny skład.

Szczenięta rosną bardzo szybko. Rozbudowa szkieletu i wzrost masy mięśniowej powodują, że w krótkim czasie masa urodzeniowa zwiększa się o kilkanaście razy. Docelową wielkość pies średniej rasy osiąga już około 8. miesiąca życia. Żywienie szczeniaka odgrywa w jego wzroście szczególną rolę. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i mikro- oraz makroelementy, zapewnia mu zdrowy i harmonijny rozwój.

Jak karmić szczeniaka?

Przez pierwsze 4. tygodnie życia szczenięta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Po tym czasie należy stopniowo wprowadzać stałe pokarmy, aby przyzwyczajać zwierzę do zmiany diety. Kiedy pies skończy 8. tygodni, jest już w stanie samodzielnie spożywać karmę lub gotowane posiłki.

Pies bardzo szybko rośnie i kiedy akurat nie śpi, jest przez cały czas aktywny – poznaje zapachy i otoczenie, bawi się, biega, skacze. Karma dla szczeniąt powinna być odpowiednio kaloryczna i w pełni pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które jest dwa razy większe niż u dorosłego psa (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Musi być także źródłem witamin i minerałów. Pies, który rośnie, potrzebuje budulca dla kości i mięśni: dużo białka, kwasów tłuszczowych, a także wapnia i fosforu.

Dzienna ilość jedzenia dla szczeniaka zależy od rasy, wagi, a także aktywności i temperamentu psa. Warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem weterynarii. Konieczne jest także regularne ważenie pupila i obserwacja jego zachowania.

Zobacz wideo: Czym nie karmić psa?

Czym nie karmić psa?
Czym nie karmić psa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Układ trawienny dorastającego psa nie jest przystosowany do spożywania i trawienia dużej ilości jedzenia naraz. Dlatego dzienna dawka karmy dla szczeniaka powinna być podzielona na 4–5 mniejszych, dokładnie odmierzonych porcji. Karmienie szczeniąt po 6. miesiącu życia można ograniczyć do dwóch razy dziennie.

Częstotliwość karmienia szczeniaka zależy od aktywności psa, przyzwyczajeń i dziennego harmonogramu. Należy pamiętać, że jedzenie powinno odbywać się o stałych porach. Dzięki wprowadzonym zasadom i rutynie pies ma poczucie bezpieczeństwa. Podawanie posiłków o różnych, niestałych godzinach sprawia, że zwierzę czuje się zagrożone, nie wie, kiedy otrzyma kolejną porcję, dlatego je szybko i łapczywie, co źle wpływa na jego układ pokarmowy.

Co jedzą szczeniaki?

Jedzenie dla szczeniaka można przygotowywać samodzielnie w domu lub podawać mu gotowe karmy dobrane odpowiednio do wieku i rasy. Nie wolno podawać młodemu psu gotowej karmy przeznaczonej dla dorosłych osobników, ponieważ ma inaczej zbilansowane składniki odżywcze, co może znacznie zaburzyć rozwój i wpłynąć negatywnie na zdrowie pupila.

Karma dla szczeniaka powinna być wysokiej jakości, w składzie zawierać jak najwięcej naturalnych składników i być wzbogacona o białko, witaminy i minerały. Nie mogą znajdować się w niej konserwanty (oznaczane jako BHA i BHT), sztuczne barwniki, pszenica, kukurydza ani smalec. Informacja, ile gramów karmy dla szczeniaka należy podawać, znajduje się zawsze na opakowaniu. Warto kupić także wagę i odmierzać dokładne porcje.

Domowe jedzenie dla szczeniaka warto skonsultować z lekarzem weterynarii w celu dokładnego określenia dziennej porcji. Połowę jednego dania powinno stanowić mięso, a pozostałą część wypełniacz (ryż lub makaron) i warzywa. Do posiłku należy dodać suplementy diety (zapewniające prawidłowy stosunek wapnia do fosforu) lub składniki mineralne w innej formie (oleje rybne i roślinne, jaja, chudy twaróg, jogurt naturalny).

Czym karmić szczeniaki 4-tygodniowe?

Szczenięta do 4. tygodnia życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki, dopiero później ich dietę można rozszerzać o niewielkie porcje suchej karmy dobranej odpowiednio do wieku. Jeżeli nie jest możliwe podawanie pokarmu naturalnego, należy włączyć do żywienia odpowiednie preparaty zastępcze.

Mleko zastępcze dla szczeniąt jest pełnowartościowym pokarmem, który zawiera niezbędne witaminy i minerały, a jego skład przypomina mleko matki. Ma postać proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Podaje się go za pomocą specjalnej butelki ze smoczkiem około 9 razy na dobę. Nie należy podawać szczeniakowi mleka krowiego, ponieważ nie jest odpowiednio trawione, nie zawiera niezbędnych składników odżywczych i może powodować alergie oraz biegunki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stefan Cristian Cioata/Getty Images

Pozostałe wiadomości