Ptaki są bardzo ważne, a ich wkład w cały ekosystem jest wręcz nieoceniony. Niestety ich liczba w ostatnim czasie dramatycznie spadała. Dlaczego? Czy budowanie budek lęgowych choć trochę poprawi sytuację ptaków? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN miłośnika przyrody Marcina Kostrzyńskiego.
Dlaczego spada liczebność ptaków?
Spadek liczebności ptaków w miastach spowodowany jest głównie przez brak miejsc lęgowych i pożywienia. Masowo ocieplamy budynki, uszczelniamy elewacje, a przez to ptakom ciężko jest znaleźć ustronne miejsce, w którym bez problemu zbudują gniazdo.
Ptaki nie mają też łatwo w lasach, a to ze względu na niewystarczającą liczbę naturalnych dziupli wykutych przez dzięcioły, w których mogłyby się osiedlać. Brak dziupli spowodowana jest tym, że mamy mało starych lasów i niewiele spróchniałych drzew.
Zobacz także:
Fotografowanie ptaków – od czego zacząć? Porady dla początkujących
Złe wiadomości dotyczą także ptaków polnych. Europejscy ornitolodzy zauważyli dramatyczny spadek jeszcze nie tak dawno powszechnych gatunków, np. skowronków, czajek czy szpaków. Odpowiedzialnością za tę sytuację obciąża się przede wszystkim produkcję rolną, prowadzącą do wyjałowienia pól i łąk. Ptakom brakuje więc miejsc lęgowych, a także pożywienia - ziół i owadów.
Budki lęgowe - o czym pamiętać przy ich instalowaniu?
Ptaki potrzebują odpowiednich warunków, by założyć lęgi. Jeśli ich nie znajdą, nie doczekamy się następnych pokoleń tych zwierząt. Warto więc im dopomóc i postawić budki lęgowe.
O czym należy pamiętać, jeśli się na zdecydujemy zainstalować budkę lęgową dla ptaków?
Po pierwsze, domek dla ptaków powinien mieć określone wymiary - jego wielkość oraz wielkość otworu wlotowego powinny być odpowiednio dostosowane do lokatora.
Po drugie, bardzo ważne jest bezpieczeństwo ptaków, dlatego budki lęgowe powinny być odpowiednio zabezpieczone przed drapieżnikami. Pomoże w tym wzmocniony wlot, a także odpowiednia głębokość budki, taka by np. kot nie zdołał włożyć łapy i wyciągnąć piskląt.
Po trzecie, budki lęgowe można instalować niemal wszędzie, na przykład na balkonie, dachu, słupie i małych drzewkach itp. Ważne, by budka znajdowała się nieco wyżej, poza zasięgiem ludzi i zwierząt.
Po czwarte, budki dla ptaków to siedlisko wielu pasożytów, dlatego należy czyścić je raz w roku - najlepiej w lutym. Dzięki temu niweluje się niebezpieczeństwo chorób ptaków.
Można też umieścić na dnie budki sól, dzięki której pozbędziemy się z niej pcheł
- powiedział Marcin Kostrzyński.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN