Jak uprawiać poziomki w domowych warunkach?

poziomki z biedronką
Avalon_Studio/Getty Images
Źródło: E+
Poziomki są bardzo smacznymi owocami, dlatego warto postawić na ich uprawę. Bez problemu można je zasadzić na działce, w ogrodzie lub nawet na balkonie. Dowiedz się, jak uprawiać poziomki.

Aby zyskać smaczne poziomki o intensywnym smaku, warto wiedzieć, jak wygląda ich uprawa. Dowiedz się, jak pielęgnować, nawozić oraz zasadzić krzewy. Uprawa poziomek nie jest wcale trudna, przekonaj się!

Poziomki – jak uprawiać?

Najpopularniejszą odmianą poziomki jest poziomka pospolita , ze względu na to, że uprawa jest bardzo prosta i nadaje się do każdego, nawet najmniejszego ogrodu. Poziomka rugia ma z kolei wydłużone owoce, które wielkościowo są odrobinę większe od zwyczajnej poziomki.

Najlepiej poziomki uprawiać w miejscu, które nie jest cały czas nasłonecznione . Uprawa poziomek będzie idealna np. pod drzewem. Z kolei uprawa w bardzo nasłonecznionym miejscu, będzie wymagała od nas odrobinę więcej czasu poświęconego na pielęgnację. Dzięki temu, owoce będą słodsze i intensywniejsze w swoim odcieniu.

Więcej:

Uprawa poziomek z nasion dotyczy gatunku bezrozłogowych. Prowadzi się ją w pomieszczeniu. Najlepiej zasadzić nasiona pod koniec zimy, a następnie wiosną przesadzić do przygotowanego miejsca. Należy zrobić to późną wiosną, w okolicy maja lub czerwca. Możliwa jest też uprawa poziomek z gruntu , która nie jest aż tak czasochłonna. Najlepiej zasadzić poziomki do gruntu w okolicach kwietnia, czyli na początku wiosny. Sadzonki można dostać w każdym sklepie ogrodniczym, dlatego uprawa poziomek jest ogólnie dostępna i bardzo prosta.

Poziomki – uprawa, przycinanie i pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację poziomek , jest ona bardzo prosta i przyjemna. Może stać się formą relaksu. Na bieżąco trzeba usuwać suche lub chore liście oraz zbierać owoce, bez konieczności specjalnego przycinania krzewu. Należy także dbać o to, aby wokół nie pojawiły się chwasty. Warto zastosować specjalne preparaty chwastobójcze, jednak trzeba pamiętać o tym, aby stosować je tylko wiosną – po zbiorach owoców – i w małych dawkach.

Aby uprawa poziomek była skuteczna i bez chwastów , można zastosować tzw. agrowłókninę, która dodatkowo wpływa na zahamowanie odprowadzania wilgoci z gleby.

Poziomki – uprawa w ogrodzie

Przed uprawą poziomek, należy zadbać o odpowiednie podłoże. Najlepiej, gdyby ziemia była odchwaszczona oraz dodatkowo zasilona obornikiem lub kompostem. Dzięki temu, jest szansa na szybkie uzyskanie owoców. Pamiętaj, że poziomka pozostaje w jednym miejscu nawet przez kilka lat, dlatego dobrze zagospodaruj miejsce na wzrost. Poziomki dobrze rosną na glebach o pH około 5,5-6,5.

Uprawa poziomek w ogrodzie wymaga odrobiny miejsca. Najlepiej sadzić krzewy w odległości około trzydziestu centymetrów od siebie.

Po zasadzeniu poziomek w ogrodzie, przez pierwszy rok krzewy rozrastają się, a w kolejnym kwitną i pojawiają się pierwsze owoce. Jeśli chodzi o podlewanie, trzeba o tym pamiętać i robić to regularnie. Przesuszenie bardzo źle wpływa na ich kwitnienie oraz powstawanie owoców.

Poziomki – uprawa na balkonie

Uprawa poziomek w doniczce jest bardzo prosta. Najlepiej wtedy postawić na poziomki uprawiane z gotowych sadzonek. Pomiędzy nimi, musi być minimum dwadzieścia centymetrów przerwy. Najlepiej sadzić poziomki na balkonie w maju.

Aby poziomki stopniowo przyzwyczaiły się do zmiany temperatury, najlepiej wynosić je w ciągu dnia na balkon, a na noc chować do pomieszczenia. Takie hartowanie przez kilka dni wpłynie pozytywnie na ich przyzwyczajenie się do środowiska.

Uprawa poziomek na balkonie najlepiej sprawdza się, kiedy nie jest on mocno nasłoneczniony. Jeśli na balkonie przez cały dzień świeci słońce, nie będzie to dobre środowisko do rozwoju poziomek. Krzewy nie lubią upałów.

Owoców możesz spodziewać się wraz z rozpoczęciem lata, aż do października. Pamiętaj także o tym, że poziomki rosną przez wiele lat , dlatego warto zadbać o ich ochronę przed mrozem w ciągu zimy.

Uprawa poziomek – opłacalność

W Polsce bardzo rzadko uprawia się poziomki na większą skalę, bo nie są opłacalne. To bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Co więcej, owoce są bardzo delikatne, dlatego podczas transportu wiele z nich po prostu nie nadaje się do jedzenia.

Lekkie zabrudzenie poziomek, od razu powoduje ich obniżenie wartości. Z reguły zbiera się je do opakowań zbiorczych po 100 lub 250 gramów.

Zobacz film: Owoce i warzywa zamiast czekolady i chipsów/ Źródło: Dzień Dobry TVN

Poziomka pospolita i jej właściwości lecznicze

Poziomka jest owocem, który zawiera w sobie wiele witamin. Między innymi jest bogata w witaminę C, która wzmacnia i odżywia organizm. Poziomka dodatkowo dobrze wpływ na przemianę materii oraz odtruwanie organizmu z toksyn. Co więcej, owoc poziomki ma doskonały wpływ na nasze uzębienie. Zapobiega chorobom dziąseł oraz przyzębia. Poziomkę często stosuje się też w kosmetykach, np. maseczkach do twarzy do cery tłustej.

Liście poziomki natomiast, które zbiera się z krzewów, mają właściwości bakteriobójcze. Świetnie radzą sobie także z zatrzymaniem biegunki. Mają sporą zawartość flawonoidów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!