Oświetlenie podbitki – jak zrobić oświetlenie w podbitce?

Dom
Credit:spyderskidoo / Getty Images
Źródło: E+
Oświetlenie podbitki to zazwyczaj ostatni etap wykańczania domu. Oświetlenie w podbitce można wykonać samemu, lecz w niektórych przypadkach konieczna będzie pomoc doświadczonego fachowca. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zrobić podbitkę i dobrać lampy do podbitki.

Podbitka dachowa jest jednym z najczęściej wykonywanych sposobów na zabudowę dachu. Zwana również podsufitką, umożliwia zabudowę spodniej strony okapu dachu, który znajduje się na zewnątrz domu lub innego budynku. Podbitka to bardzo estetyczna zabudowa, który pozwala ukryć niezbyt ładne części dachu. Podbitki oraz oświetlenie podbitek jest wykonywane wszędzie tam, gdzie właściciel domu dba o piękny efekt wizualny swojego domu lub budynku.

Podbitka – do czego służy i gdzie się znajduje?

Podstawowym zadaniem podbitki dachowej jest zabezpieczenie krokwi, która wystaje poza połacią dachową. Zamontowanie podbitki dachowej pozwala osłonić newralgiczną część krokwi, a instalacja oświetlenia na podbitce dodaje dodatkowo fenomenalny wymiar wizualny. Podbitka dachowa powinna być zamontowana do krokwi lub właściwie przymocowanego do niej rusztu.

Warto pamiętać, że w każdej podbitce powinny znajdować się niezbędne szczeliny lub otwory wentylacyjne, które umożliwiają cyrkulację powietrza pod połacią dachu. Materiały wykorzystywane do wykonania podbitki dachowej to drewniana boazeria oraz PVC. O wiele rzadziej podbitki są wykonywane są z elementów stalowych.

Jak zrobić podbitkę?

Zamontowanie podbitki dachowej może, ale nie musi, być sprawą prostą. Podbitka może zostać wykonana na niemal niezliczoną ilość sposobów, a ostateczna kwestia w zakresie jej wyglądu i specyfiki należy do właściciela budynku. Na etapie planowania podsufitki w Twoim domu warto jednak uwzględnić koszt i czas pracy każdego z planowanych rozwiązań.

Zanim wykonane zostanie oświetlenie podbitki , należy zastanowić się, czy warto decydować się na konkretny materiał. Zdaniem większości specjalistów z branży budowlanej, największe kłopoty może sprawić najpopularniejszy element wykorzystywany do tworzenia podbitek dachowych, czyli boazeria drewniana. Aby poprawnie wykonać boazerię drewnianą, należy mieć odpowiednie doświadczenie oraz praktyczną wiedzę.

Oświetlenie podbitki – jak zrobić oświetlenie w podbitce drewnianej?

Aby rozpocząć montaż podbitki dachowej z drewnianej boazerii, najpierw powinno wykonać się prace przygotowawcze. W ich skład wchodzi m.in. odpowiednie zwymiarowanie przestrzeni znajdujących się pomiędzy elewacją a okapem. Jeśli pomiar tych przestrzeni zostanie wykonany poprawnie, będzie można zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupie materiału wykończeniowego. Dodatkowym argumentem, który przemawia za solidnym i skrupulatnym zwymiarowaniem przestrzeni, jest zdobycie pożytecznych informacji na temat optymalnego sposobu instalowania podbitki dachowej.

Oświetlenie podbitki w przypadku drewnianej podsufitki może zostać wykonane tylko wtedy, gdy zaplanuje się to odpowiednio wcześniej. Już na etapie tworzenia samej podsufitki z boazerii drewnianej powinno przeprowadzić się instalację elektryczną w przygotowanych w tym celu peszlach bądź listwach. Montując oświetlenie podbitki, warto pamiętać o ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą montaż oświetlenia w drewnianej podbitce . Wielu ekspertów uważa, że oświetlenie w tego rodzaju podbitkach nie powinno przekraczać 60 W na każdą oprawkę świetlną.

Ponadto podbitka drewniana powinna być wykonana z sezonowanego oraz impregnowanego drewna. Do wykonania drewnianych podbitek najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub modrzew. Należy pamiętać, że przed instalacją drewnianej boazerii każdy element powinien być pomalowany oraz polakierowany odpowiednimi środkami, najlepiej wodoodpornymi.

Oświetlenie do podbitki – jak gęsto?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić , jak gęsto powinno montować się oświetlenie podbitki. Oprawki świetlne montowanie w podsufitkach powinny spełniać pokładane w nich oczekiwania. Jeśli oświetlenie podbitki w konkretnym miejscu ma służyć oświetleniu np. części tarasu, powinno się umieszczać lampy do podbitki stosunkowo gęsto, pamiętając o tym, by używać jedynie lamp o mocy do 60 W. Jeśli oświetlenie podbitki ma służyć jedynie poprawie wizualnej strony danego domu lub budynku, nie jest konieczne stosowanie gęsto rozmieszczonych lamp do podbitek.

Lampy do podbitki – jak wybrać?

Lampy do podbitki są ogólnodostępnym produktem, dlatego przyszli klienci mogą wybierać spośród wielu modeli. Na rynku znajdziemy oprawki aluminiowe, które zazwyczaj należą do najtańszych elementów, jak również nieco droższe oprawy, wykonane z odlewu aluminiowo-cynkowego. Tego rodzaju produkty charakteryzują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również bardzo wysoką jakością i trwałością.

Zobacz film: Jak dobrać odpowiednie żarówki do domu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości