Trzy trymestry to czas dla rodziców, aby oswoić się z myślą o nowym członku rodziny i przygotować się na jego przyjście. Poszczególne etapy ciąży oznaczają też szereg fascynujących zmian, którym poddawany jest mały człowiek w organizmie matki.
Jakie są etapy ciąży?
Ciąża trwa około 40 tygodni, czyli 9 miesięcy, które zwyczajowo dzieli się na 3 trymestry. Lekarze liczą ciążę od ostatniej miesiączki, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj około dwóch tygodni później, dlatego pod koniec pierwszego miesiąca zarodek ma 2 tygodnie . Warto znać etapy rozwoju ciąży – wiedza o tym, co dzieje się w poszczególnych miesiącach czy trymestrach z dzieckiem w łonie matki uspokaja rodziców, ale pozwala też odpowiednio zareagować na zaobserwowane nieprawidłowości w przebiegu ciąży.
Etapy rozwoju ciąży – co dzieje się z dzieckiem w pierwszym trymestrze ciąży?
W pierwszym trymestrze ciąży u dziecka wykształcają się już właściwie wszystkie najistotniejsze organy. Pierwszy trymestr dzieli się na 3 miesiące.
Na tym etapie ciąży , podczas pierwszego miesiąca dochodzi do zapłodnienia . Z końcem pierwszego miesiąca zarodek ma zatem 2 tygodnie i fachowo nazywa się blastocystą, z której rozwinie się zarówno łożysko, jak i płód.
W drugim miesiącu tworzą się przede wszystkim mózg i serce. Krew zaczyna już krążyć, a serce dzieli się na prawą i lewą komorę, i zaczyna bić! W tej fazie rozwoju ciąży rozpoczyna się wytwarzanie mięśni, płuc, trzustki, kości z chrząstki, nerek, jelit i wątroby. Kończyny na razie przypominają wypustki.
W trzecim miesiącu ciąży płód rozpoczyna wytwarzanie wszystkich najważniejszych narządów – odtąd do końca ciąży będą się już tylko doskonalić i rozwijać. Niektóre narządy podejmują już pracę, np. mózg, wątroba i nerki. Płód nie przypomina jeszcze dziecka, ale na jego twarzy można już dostrzec zalążki nosa, oczu i ust, a u stóp i rąk palce, które są połączone błoną. Kościec jest ukształtowany, a dziecko zaczyna się delikatnie poruszać (mama jeszcze tego nie poczuje) – ssie kciuk, ziewa, pije płyn owodniowy.
Z końcem pierwszego trymestru dziecko ma około 8 cm i waży około 20 g.
Etapy ciąży – jak się rozwija dziecko w drugim trymestrze ciąży?
W drugim trymestrze ciąży dziecko odczuwa już bodźce z zewnątrz. Ten etap rozwoju dziecka w ciąży przypada na 4-6 miesiąc.
Czwarty miesiąc to bardzo wyczekiwana przez przyszłe mamy faza ciąży – często ustają uciążliwe dolegliwości pierwszego trymestru, a dziecko jest już bardziej odporne na szkodliwe czynniki z otoczenia matki. Do tego, na tym etapie ciąży narządy płciowe dziecka są już na tyle ukształtowane, że dzięki badaniu USG można rozpoznać jego płeć! Dziecko intensywnie rośnie i jest dość aktywne – macha i kopie rękami i nogami – niebawem mama może odczuć pierwsze ruchy. Wykształca się aparat słuchowy, dzięki czemu dziecko wkrótce zacznie słyszeć. Swoją pracę zaczynają nerki, a dziecko oddaje pierwszy raz mocz.
W piątym miesiącu dziecko reaguje na więcej bodźców – słyszy dźwięki z zewnątrz (może rozpoznawać głos matki), tworzą się kubki smakowe (będzie rozpoznawał smak, zwłaszcza słodki płynu owodniowego). Mózg się intensywnie rozwija, przygotowuje się do efektywnego zapamiętywania i myślenia. Na pełnych obrotach pracują jelita, aby mogła się utworzyć smółka, czyli pierwsze odchody, które dziecko wydali po urodzeniu. Płuca dojrzewają, a dziecko połykając płyn owodniowy, ćwiczy oddychanie. We krwi krążą już białe krwinki, co równa się odporności na infekcje.
W szóstym miesiącu coraz intensywniej rozwijają się płuca – tworzą się pęcherzyki i naczynia krwionośne. Twarz dziecka bardzo przypomina twarz noworodka. Oczy są całkowicie ukształtowane, a powieki otwierają się i zamykają. Dziecko może reagować na światło i czuć dotyk!
Z końcem drugiego trymestru dziecko mierzy około 30 cm i waży około 1 kg.
Etapy ciąży – rozwój dziecka w trzecim trymestrze ciąży
Trzeci trymestr składa się z 7-9 miesiąca ciąży, podczas których dziecko intensywnie przygotowuje się do przyjścia na świat.
W siódmym miesiącu dziecko może się pochwalić gęstą czupryną. Na palcach rosną mu paznokcie. Ma już bardzo sprawny mózg, który nadal się rozwija. Wyraźnie czuje słodki smak płynu owodniowego – po urodzeniu powinno chętnie pić słodkie mleko matki. Często już na tym etapie dziecko układa się głową w dół, aby ułatwić poród.
Ósmy miesiąc upływa pod kątem spokojnych i dobrze wyczuwalnych ruchów dziecka. W łonie matki jest mu coraz ciaśniej, próbuje się rozpychać. Większość narządów wewnętrznych jest już bardzo dobrze wykształcona, jedynie mózg i płuca nadal intensywnie się rozwijają.
W dziewiątym miesiącu wszystkie narządy dziecka są już dojrzałe. Dziecko niecierpliwie wierci się i czeka na przyjście na świat. Noworodek mierzy zazwyczaj około 50 cm i waży około 3,5 kg.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN