Ogród

Wertykulacja trawnika – kiedy i jak należy ją wykonać?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Koszenie trawnika

Oprócz regularnego koszenia i nawadniania trawnika wokół domu, należy przeprowadzać także inne prace ogrodnicze. Na liście obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych powinna się znaleźć między innymi wertykulacja trawy. Dlaczego jest aż tak ważna?

Dzięki wertykulacji zwiększamy szanse na uzyskanie estetycznego trawnika, który będzie sprzyjał wypoczynkowi i rekreacji. Trawa zyskuje na jakości i kolorze. Dlatego naprawdę warto poświęcić jeden dzień w roku na wykonanie tej czynności. Aby efekty były zadowalające, dobrze jest wiedzieć, jak dokładnie powinna wyglądać wertykulacja trawy.

Co to jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika ostrzami, które mają za zadanie przecięcie korzeni płytko umiejscowionych chwastów, rozdzielenie mchu, który próbuje zdominować trawę, a także umożliwienie lepszego wchłaniania nawozów oraz wody. Sygnałem, że należy ją wykonać, jest powolne wnikanie wody do gruntu i jej zaleganie podczas opadów, spowodowane nadmiernym zbiciem i zagęszczeniem gleby.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Na jaką głębokość należy wykonywać wertykulację trawnika? Przyjmuje się, że optymalnie powinno to być od 5 do 50 mm, a więc stosunkowo płytko. Wystarczy to jednak, by uzyskać pożądany efekt. Do przeprowadzenia czynności służą narzędzia ręczne lub mechaniczne.

Warto także odróżnić wertykulację od aeracji. Ten drugi zabieg również polega na nakłuwaniu ziemi, jednak jej celem jest raczej jej napowietrzenie. Wykonywana jest także znacznie głębiej – do około 10 cm. Używa się do tego celu wideł lub narzędzi mechanicznych, które niekiedy oprócz nakłuwania powierzchni, wyciągają także wąskie wałeczki ziemi.

Prawidłowa wertykulacja trawnika – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

Podstawowe pytanie każdego właściciela ogródka, który chce lepiej zadbać o murawę, brzmi: kiedy najlepiej robić wertykulację trawnika? Pytanie jest jak najbardziej zasadne – od terminu jej wykonania zależy powodzenie całego zabiegu.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, kiedy została założona murawa. Przyjmuje się, że powinien minąć co najmniej rok od jej wysiania – niektórzy eksperci radzą, by były to nawet 2-3 lata. Próby wykonania pierwszej wertykulacji trawnika wcześniej mogłyby przynieść więcej szkód niż pożytku i unicestwić delikatne korzenie traw.

Jeśli jednak minął okrągły rok, czas zastanowić się nad porą roku, która będzie sprzyjała całemu przedsięwzięciu. Ogrodnicy radzą, by była to wczesna wiosna, okres tuż po pierwszym koszeniu. Dzięki temu zapewnimy trawie możliwość intensywnego wzrostu wtedy, gdy są ku temu najbardziej sprzyjające warunki. Są także zwolennicy wertykulacji trawnika jesienią. Jak najbardziej można wypróbować tę metodę. Trzeba jednak pamiętać, by była to wczesna jesień (najlepiej wrzesień), ponieważ trawa musi mieć czas na regenerację przed zimą. Osłabione korzenie mogłyby wpłynąć na słabą odporność roślin na mrozy.

Jak często wertykulować trawnik?

Znamy już pory roku, kiedy wertykulacja trawnika przynosi najlepsze rezultaty. Pozostaje jednak kwestia częstotliwości ich wykonywania. Dla uzyskania najlepszych rezultatów warto powtarzać ją co roku – na przykład każdej wiosny. Ogrodnicy, którzy borykają się z problemem przerastania murawy mchem lub uciążliwymi chwastami, mogą zdecydować się na system przeprowadzania wertykulacji dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Wertykulacja trawnika latem (od czerwca do sierpnia) to nie jest dobry pomysł. Ziemia nakłuta podczas upałów stanie się sucha, a rośliny o wątłych korzeniach po prostu uschną. Dlatego lepiej trzymać się terminu wiosennego i jesiennego, a latem dać murawie odpocząć i dbać o jej nawadnianie.

Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – nie należy wykonywać wertykulacji trawnika po deszczu, ponieważ na rozmiękłej glebie nie uzyskamy poprawnego efektu nacięcia wierzchniej warstwy wraz z korzeniami chwastów i mchem.

Jak głęboko wykonywać wertykulację trawnika i jakich narzędzi użyć?

To, ile kosztuje wertykulacja trawnika , będzie zależało od tego, czy wybierzemy metodę mechaniczną, czy ręczną. Zróżnicowanie w kosztach wiąże się także z kwestią, czy kupimy sprzęt, czy może zamówimy usługę, którą wykona dla nas wynajęty ogrodnik.

Narzędziami do wertykulacji trawnika są:

  • ręczny wertykulator do trawy – nadaje się do mniejszych ogródków. Opiera się na działaniu ostrzy, które zamocowane są na rączce lub prostym mechanizmie z dwoma kółkami. Wymaga użycia siły. Zazwyczaj kosztuje ok. 40 zł,
  • mechaniczny wertykulator do trawy – wykorzystuje zasilanie elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe. Pozwala na pielęgnację znacznie większych obszarów zieleni. Zazwyczaj umożliwia głębszą wertykulację przy mniejszym nakładzie sił. Ceny zaczynają się powyżej 100 złotych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: bigtunaonline/Getty Images

Pozostałe wiadomości