Jak uprawiać róże? Sadzenie i przycinanie róż

GettyImages-766441499.jpg
GettyImages-766441499.jpg
Uprawa róż ma bardzo wielu zwolenników. Wynika to z łatwej pielęgnacji i walorów estetycznych – kwiaty mają charakter ozdobny. Uprawa sadzonek róż wymaga lekkiej gleby i dostępu do słońca. W takich warunkach krzewy będą mogły kwitnąć przez długi czas.

Dlaczego warto mieć w ogrodzie róże? Uprawa i pielęgnacja tych wspaniałych roślin nie będzie wyzwaniem nawet dla osoby z małym doświadczeniem w ogrodnictwie. Uprawa róż w gruncie pozwoli wyrosnąć pięknym kwiatom, wykorzystywanym do zdobienia domu, ogrodu, balkonu, działki, parków i wielu innych miejsc.

Uprawa róż – sadzenie

Uprawa róż jest wykorzystywana w różnych celach, ale głównie w dekoracyjnym. Kwiaty mogą spełniać funkcję naturalnej ozdoby ogrodu lub być przeznaczone na bukiety dekoracyjne. Wiele odmian i kolorów sprawia, że róże pasują praktycznie do każdego miejsca. Jeśli chodzi o te najbardziej popularne róże, uprawa może się odbywać w gruncie lub w szklarni. Wśród rodzajów kwiatów można wymienić odmiany wielkokwiatowe, pnące lub parkowe.

W przypadku mało wymagających roślin, takich jak róże, uprawa i pielęgnacja zaczyna się już na etapie wyboru miejsca i gleby. Rośliny można posadzić w ogrodzie np. róże rabatowe, ale są też odmiany uprawiane w doniczkach, takie jak róże miniaturowe czy róże parkowe w formie krzewów. Dla tych roślin najlepszym miejscem są stanowiska nasłonecznione, choć nie nadmiernie ciepłe.

Róże uprawiane w gruncie powinny być sadzone na jesieni (przełom września i października), ponieważ wtedy wcześniej zakwitają. Można też zdecydować się na sadzenie wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia). W okresie jesiennym najpopularniejsze są odmiany z odkrytymi korzeniami, do wsadzenia w ziemię. Z kolei róże doniczkowe są dostępne praktycznie przez cały rok. Należy unikać sadzenia róż w okresie ochłodzenia lub wysokich temperatur.

Rośliny rosną najlepiej w ziemi żyznej, lekkiej, którą cechuje duża przepuszczalność powietrza i średnia wilgotność. Ważną cechą gleby pod róże jest też wyrównane pH (6.0-7.0) oraz warstwa próchnicza, bogata w składniki mineralne. Ziemię można użyźnić kompostem lub podłożem torfowym. Gleba powinna być pozbawiona szkodników i chwastów, dobrze jest zabezpieczyć ją ściółką.

Jak sadzić róże w ziemi? Najpierw należy wykopać dołek większy niż sadzonka z korzeniem. Najgłębszy poziom wypełniamy podłożem do róż lub żyzną, bogatą w składniki mineralne ziemią. Wkładamy sadzonkę, przysypujemy resztką gleby i delikatnie przydeptujemy. Kolejnym krokiem jest podlanie rośliny dużą ilością wody i wyłożenie ziemi ściółką z kory sosnowej, która zatrzymuje wilgoć i chroni przed wzrostem chwastów. Stare okazy można przesadzać, jednak trzeba robić to bardzo delikatnie, aby jak najmniej naruszyć delikatny system korzeniowy rośliny.

Zobacz film: Sadzenie róż - kiedy i jak sadzić róże? / Źródło: Dzień Dobry TVN

Uprawa róż w gruncie

Uprawa róż na kwiat cięty wymaga zachowania odpowiedniej wilgotności. Rośliny powinny być regularnie podlewane, szczególnie w okresie wyższych temperatur. Ze względu na głęboki system korzeniowy bardziej służy im obfite podlewanie w dłuższym odstępie czasowym. Uprawa róż w ogrodzie będzie dawała lepsze efekty, jeśli roślinę nawadnia się wyłącznie od strony korzeni z rana lub wieczorem. Zarówno uprawa róż rabatowych, jak i wyższych odmian, w zimie wymaga przycięcia, kopczykowania oraz zabezpieczenia, np. folią lub agrowłókniną.

Uprawa róż – cięcie

Obowiązkowym zabiegiem jakiego potrzebuje uprawa róż jest cięcie . Dzięki usunięciu chorych lub przemarzniętych pędów roślina będzie znacznie lepiej wzrastała. Zabieg cięcia sprawia, że do głębokich partii rośliny dociera światło i powietrze, przez co jest ona bardziej odporna. Ucinanie gałązek powinno być wykonane ostrym sekatorem, skierowanym pod kątem do kierunku, w którym kwitną róże. Uprawa i cięcie wymaga odpowiedniej wprawy. Przycięcie pędów na wiosnę i jesień sprawi, że róże nie rozrosną się nadmiernie, osłabiając kwiaty.

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Róże są roślinami bardzo wrażliwymi, dlatego trzeba je zabezpieczyć przed chłodem w okresie jesienno-zimowym. Przede wszystkim przy podstawie należy utworzyć warstwę kopczyku, np. z torfu, która pełni funkcję ochronną względem korzeni i podstawy pędów. Kolejnym krokiem jest przyłożenie kopczyku materiałem izolacyjnym (stroiszem), wykonanym z gałęzi roślin iglastych. Ostatnim zabezpieczeniem jest ochrona krzewu w części naziemnej agrowłókniną, np. w postaci kaptura ochronnego.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości