Mimo że kalafior nie jest bardzo łatwą rośliną w uprawie, można go posadzić i wyhodować we własnym ogródku lub na działce. Warto poznać jego charakterystykę i potrzeby. Dzięki temu można wybrać gatunek, który będzie nam najbardziej odpowiadał, a potem cieszyć się jego smakiem i walorami zdrowotnymi.
Kalafior ‒ dowiedz się o nim więcej
Kalafior to warzywo z tej samej rodziny co brokuł czy brukselka. Częścią jadalną kalafiora jest tzw. róża, czyli korona tego warzywa, wykształcona z krótkiego walcowatego pędu. Róża jest ciasnym skupiskiem pędów kwiatowych. Korona kalafiora może mieć kolor biały, kremowy lub zielony, a nawet fioletowy. Kształt róży może być kulisty, wypukły lub spłaszczony. Liście kalafiora wyrastają z dołu łodygi i częściowo zasłaniają różę, chroniąc ją przed światłem.
Kalafior jest bardzo zdrowym warzywem, charakteryzującym się wysokimi wartościami odżywczymi, dodatkowo jest warzywem niskokalorycznym ‒ 100 g kalafiora to 30 kcal. Najczęściej spożywany jest po ugotowaniu, choć młody kalafior wyśmienicie smakuje także na surowo. Kalafior zawiera witaminy: A, C, E, K, PP i szereg witamin z grupy B. Jeśli chodzi o minerały, to zawiera duże ilości fosforu i potasu, ale także sód, magnez, żelazo, miedź, cynk i fluor. A jak kalafior działa na nasze zdrowie? Wspomaga układ odpornościowy, pozytywnie wpływa na pracę wątroby i na układ trawienny. Podobnie jak brokuły, dzięki obecności związku o nazwie sulforafan ma działanie przeciwnowotworowe. Udowodniono naukowo, że spożywanie kalafiora i brokuła może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka prostaty.
Jakie są odmiany kalafiora?
· kalafior biały ‒ odmiana najczęściej spotykana na polskich polach. Wyróżniamy wiele jego rodzajów, które różnią się sposobami uprawy;
· kalafior żółty lub pomarańczowy ‒ nie jest często spotykany na polskich stołach. Najlepiej jest go uprawiać jesienią. Kolor tego kalafiora nie zmienia się, gdy go gotujemy, będzie więc świetnym dodatkiem kolorystycznym naszych dań;
· kalafior zielony ( inaczej kalafior romanesco) ‒ jego róże mają stożkowaty kształt. Jest bardziej kruchy niż kalafior biały i ma delikatniejszy, bardziej kremowy smak. Jest intensywnie zielony, również po ugotowaniu. Czy jego uprawa jest łatwa? Z pewnością nie trudniejsza niż standardowej, białej odmiany. Jest on polecany do uprawy na zbiór jesienny;
· kalafior fioletowy ‒ również utrzymuje swój piękny, intensywny kolor po ugotowaniu, dzięki czemu stanowi świetną ozdobę dań. W smaku jest bardziej pikantny niż biała odmiana.
Kalafior ‒ uprawa
W przypadku kalafiora uprawa amatorska jest jak najbardziej możliwa. Kalafior zwykle uprawia się z rozsady, którą można wyhodować w tunelu foliowym. Druga możliwość to zakup gotowych sadzonek kalafiorów. Uprawa kalafiora w tunelu to czas około 6 tygodni. Podczas całego etapu tworzenia rozsady w tunelu należy utrzymywać temperaturę między 18 a 22 stopnie Celsjusza, a po wzejściu roślin od 14 do 16 stopni. Warto wiedzieć, że kalafiory mają kilka odmian: wczesne, średnie i późne. Od tego zależy, kiedy trzeba wysiewać nasiona na rozsady lub ‒ w przypadku uprawy kalafiora w gruncie ‒ posadzić rozsady w ziemi.
· kalafiory odmian wczesnych ‒ wysiewa się na rozsady w połowie lutego, do gruntu jednak muszą być posadzone w połowie kwietnia;
· kalafiory odmian średnich ‒ wysiewa się je wiosną (w marcu lub kwietniu), a do gruntu sadzi w połowie maja;
· kalafiory odmian późnych ‒ nasiona na rozsady wysiewa się na przełomie maja i czerwca. Gotowe sadzonki w postaci rozsad muszą znaleźć się w glebie na przełomie czerwca i lipca.
Gotowe do posadzenia rozsady powinny mieć 5-6 liści. Przed posadzeniem ich w gruncie warto je zahartować, np. wynosząc je na dzień na zewnątrz. Dzięki temu łatwiej im będzie znosić niską temperaturę. Uprawa kalafiora w gruncie polega na sadzeniu rozsad co 40-50 cm. Kalafiory są dość wymagające w uprawie i trzeba zapewnić im dobre warunki ‒ ziemię zasadową lub obojętną (pH 6,0-7,0). Do określenia rodzaju gleby najlepiej użyć testera pH gleby. Co więcej, ziemia pod uprawę kalafiorów powinna być żyzna, bogata w próchnicę i dobrze magazynująca wodę. Kalafior ma duże potrzeby nawozowe, dlatego jesienią poprzedzającą rok uprawy kalafiora należy grunt użyźnić obornikiem albo kompostem. Grządki z kalafiorami powinny być nasłonecznione, osłonięte od wiatru i trzeba je systematycznie odchwaszczać i podlewać.
Ze względu na warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju, kalafior może być z powodzeniem uprawiany nawet amatorsko. Mając grunt w postaci ogródka czy działki, spokojnie można spróbować jego uprawy, a potem cieszyć się jego smakiem i bogactwem wartości odżywczych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN