C:Bób to jednoroczna roślina strączkowa z rodziny bobowatych ( Fabaceae ) chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach ze względu na właściwości kulinarne i zdrowotne. Uprawa bobu nie wymaga dużego nakładu pracy, roślina nie jest wymagająca i bardzo dobrze udaje się w naszym klimacie. Przemysłowo bób uprawiany jest w Polsce na niewielką skalę, głównie na żyznych glebach Lubelszczyzny i nad Zalewem Wiślanym.
Uprawa bobu - sadzenie i wybór stanowiska
Jak uprawiać bób ?
Stanowisko do uprawy bobu powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste. Bób najlepiej rośnie na glebie ciężkiej, wilgotnej i bogatej w próchnicę . Uprawa bobu na polu nie uda się na glebie kwaśnej - roślina preferuje glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
Bób jest rośliną bardzo wytrzymałą na przymrozki - jego siewki wytrzymują temperaturę do -4 stopni Celsjusza, minimalna temperatura kiełkowania wynosi 4 stopnie powyżej zera.
Uprawa bobu daje najlepsze wyniki, jeśli wysiejemy go do połowy marca - wtedy plon otrzymamy pod koniec maja. Dla osób, którym zależy na wcześniejszych zbiorach, polecana jest uprawa bobu z rozsady . Wysiewając sadzonki do doniczek możemy przyspieszyć zbiory o dwa - trzy tygodnie. Zaletą uprawy bobu z rozsady jest również jego mniejsza wrażliwość na niektóre pasożyty, w szczególności na mszyce.
Uprawa bobu na zbiór jesienny powinna rozpocząć się w połowie lipca lub na początku sierpnia. Jeśli wysiejemy nasiona w tym terminie, zbiory powinny nastąpić w październiku. Pamiętajmy, że późna uprawa bobu jest bardziej narażona na ataki pasożytów. Weźmy również pod uwagę, że nie każda odmiana nadaje się do tak późnej uprawy.
Uprawa współrzędna bobu doskonale udaje się w sąsiedztwie kukurydzy, roślin kapustnych i ziemniaków. Warto razem z bobem posiać również aksamitkę, cząber ogrodowy lub miętę. Na uprawę bobu niekorzystnie wpływa sąsiedztwo pomidorów i selerów.
Uprawa bobu - opryski na chwasty
Bób narażony jest na choroby typowe dla roślin strączkowych takie jak szara pleśń lub rdza bobu oraz ataki szkodników (mszyce, strąkowiec bobowy i fasolowy). W przypadku wystąpienia chorób i szkodników należy wykorzystać środki naturalne i syntetyczne, pamiętając o ścisłym przestrzeganiu instrukcji podanej na opakowaniu.
Uprawy bobu muszą również podlegać odchwaszczaniu. Bób jest warzywem wolnowschodzącym, usuwanie chwastów jest więc w jego przypadku szczególnie ważne. Regularne odchwaszczanie w czasie kiełkowania nasion przyczyni się do bardziej obfitych plonów w przyszłości. W przydomowym ogródku możemy usuwać chwasty ręcznie. Nie zadziała to jednak w innym przypadku, dlatego należy wykorzystać na polowe uprawy bobu opryski .
Uprawa bobu - odmiany bobu polecane do uprawy amatorskiej
Uprawa bobu na działce zagwarantuje nam dostęp do świeżych warzyw w sezonie zbiorów. Do dyspozycji mamy wczesne odmiany bobu, które wydają plon w okolicach maja/czerwca i odmiany jesienne, które owocują w październiku. Jakie odmiany bobu są polecane do uprawy amatorskiej?
Odmiany wczesne i średniowczesne:
· Fabiola - bardzo wczesna odmiana bobu o jasnokremowej barwie nasion. Roślina polecana do uprawy z rozsady lub do wysiewu wprost do gruntu (w tym wypadku zbiór będzie nieco późniejszy). Może być również uprawiana pod osłonami. Jeśli uprawiamy ją bez osłon i wcześniejszych rozsądek, optymalny czas wysiewu to marzec - maj.
· Histal - odmiana średniowczesna, polecana do wysiewu wprost do gruntu od marca do końca maja. Histal jest podstawową odmianą bobu w wielu krajach europejskich oraz w Egipcie. Wytwarza liczne i bardzo okazałe strąki i charakteryzuje się wysoką produktywnością.
· Primabel - bardzo wczesna odmiana bobu, polecana do wysiewu w pojemnikach i do wczesnowiosennej rozsady. Bardzo dobrze sprawdza się w uprawie tunelowej.
Wydaje wczesny plon złożony z jasnoseledynowych, bardzo dużych strąków.
Odmiany późne:
· Samson - odmiana późna, polecana do wysiewu wprost do gruntu. Cechuje się niezbyt wysokim wzrostem (do 80 centymetrów). Wytwarza liczne strąki o drobnych, jasnozielonych nasionach. Owocuje w październiku.
· Lider - odmiana późna, charakteryzująca się drobnymi, jasnozielonymi nasionami. Owocuje w październiku wydając plon średniej wielkości.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN