Ułudka wiosenna - co to za roślina? Uprawa ułudki wiosennej, pielęgnacja, rozmnażanie

Ułudka wiosenna, tak jak i inne podobne rośliny wiosenne, jest bardzo dekoracyjna. Drobne, niebieskie kwiaty kwitną dość wcześnie, bo już w marcu. Te niebieskie byliny cieszą oczy aż do maja, a przez pozostałą część roku pozostają zielone i rozrastają się, tworząc gęsty dywan. Ułudki wiosenne stosuje się jako zamiennik trawnika, gdyż są ładniejsze, kwitną i nie trzeba ich przycinać. Pielęgnacja ułudki obejmuje przede wszystkim podlewanie i nawożenie. Sprawdź, jakie jeszcze posadzić kwiaty wiosenne w ogrodzie lub jakie niebieskie rośliny wybierać, by ogród mienił się błękitem niemal cały rok.

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) jest raczej rzadko uprawiana w Polsce, niekiedy rozprzestrzenia się dziko z upraw. Naturalnie rośnie w cieplejszych, południowych rejonach Europy. To niebieski kwiat wiosenny podobny do niezapominajki.

Ułudki - byliny o niebieskich kwiatach

Ułudki to niewielkie wiosenne byliny kwitnące na niebiesko. Mają zwykle do 20 cm wysokości.

Ułudka wiosenna jest częściowo zimozielona, co oznacza, że niektóre liście pozostają zielone przez cały rok. Mają sercowaty kształt i głęboki, zielony kolor. A małe, niebieskie kwiatki z białym oczkiem kwitną od kwietnia do maja, a zdarza się, że pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się już w marcu.

Uprawa ułudki wiosennej

Ułudki wiosenne lubią ciągłą wilgoć i wymagają przepuszczalnej, próchniczej, wapiennej i żyznej gleby. Na pełnym słońcu nie będą rosły zbyt bujnie - preferują półcień.

Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, w upały może być konieczne nawet dwukrotne podlewanie w ciągu dnia.

Nawożenie ułudki wiosennej od wiosny do jesieni (do końca września) powinniśmy przeprowadzać raz na 2-3 tygodnie. Wybieramy wieloskładnikowy nawóz do ogrodowych roślin ozdobnych.

Jak wykorzystać ułudkę w ogrodzie?

Ułudki to rośliny wiosenne, które sprawdzą się jako rośliny okrywowe (świetnie zastąpią trawnik) i na skalniaku. Tworzą gęste kępki, które w dobrym miejscu będą się rozrastać.

Dobrze wyglądają także jako rośliny rabatowe i obrzeża ścieżek czy kwietników.

Ułudki wiosenne zimą

Te niebieskie kwiaty ogrodowe lepiej przykryć na zimę, szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju i podczas wyjątkowo mroźnych zim. Okrywamy kępki rośliny np. gałązkami jodłowymi lub świerkowymi.

Na wiosnę pamiętajmy, aby poodcinać wyschnięte liście i gałązki.

Zobacz film: Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ułudki wiosenne - rozmnażanie

Ułudki wiosenne rozmnaża się poprzez wysiewanie nasion. Najpierw wysiewa się je w doniczkach i wstawia do ciepłego, jasnego pomieszczenia. Ułudka powoli kiełkuje.

Najczęściej i najwygodniej rozmnażanie ułudki wiosennej przeprowadza się poprzez podział - wiosną lub jesienią. Roślina dobrze znosi ten sposób rozmnażania i szybko się przyjmuje od razu w docelowym miejscu.

Sadzonki ułudki wiosennej pobieramy w sierpniu i ukorzeniamy je w inspekcie. Na wiosnę przesadzamy w docelowe miejsce w ogrodzie.

Najlepsza rozstawa ułudki to 16 sztuk na 1m2.

Jakie kwiaty kwitną na wiosnę? Kwiaty wiosenne - nazwy

Oprócz ułudek możemy zasadzić w ogrodzie inne niebieskie kwiaty wiosenne.

Niebieskie drobne, wiosenne kwiaty - nazwy i odmiany:

  • ułudki wiosenne (odmiana biała Alba),
  • niezapominajki błotne (Blue Ball, Blue Basket, Bluesylva, Musik, odmiana biała Snow Ball),
  • szafirki,
  • brunnery wielkolistne (odmiany Jack Frost, Variegata, Dawson’s White, Langtress),
  • przylaszczki.

Niebieskie kwiaty - nazwy

Niebieskie kwiaty ogrodowe najbardziej podobne do ułudki to niezapominajki i szafirki. Mają także podobne wymagania pielęgnacyjne.

Inne niebieskie, wiosenne kwiaty, większe od ułudek i o innym pokroju:

  • zawilec gajowy (odmiana Allenii),
  • mertensja winginijska,
  • krokus.

Oprócz kwiatów kwitnących wiosną na niebiesko, możemy przyozdobić ogród niebieskimi trawami ozdobnymi lub iglakami o niebieskim zabarwieniu igieł.

Powyższe kwiaty to odpowiednie rośliny na wiosnę - już od marca sprawiają, że ogród mieni się na niebiesko. Warto uzupełnić rabaty o kwiaty, które kwitną latem.

Niebieskie byliny kwitnące na niebiesko w lecie:

  • drakiew kaukaska,
  • dzwonek ogrodowy,
  • cebulica dzwonkowata,
  • ostróżka,
  • zatrwian letni,
  • heliotrop peruwiański,
  • dzwonek brzoskwiniolistny,
  • len trwały,
  • rozwar wielkokwiatowy.

Późną wiosną kwitnie na niebiesko także krzew - prusznik.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!