Mikołaj Rey w królestwie truskawek

Chyba każdy kocha truskawki. Są pyszne i pełne witaminy. Czy truskawka jest trudnym owocem do uprawy? Sprawdził to Mikołaj Rey, który był w królestwie tych smakowitych owoców.

Ten owoc to istna skarbnica witamin, a do tego truskawki obniżają poziom cholesterolu, świetnie filtrują nerki,działając moczopędnie, regulują trawienie, a nawet mają właściwości antynowotworowe. Zatem warto je mieć zawsze na wyciągnięcie ręki!

Więcej:

Uprawa truskawek na działce

Jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem kawałka pola, pewnie zdecyduje się na hodowlę truskawki. Uprawa na działce nie zwieńczy się jednak sukcesem, jeśli nie przygotujemy wcześniej gleby. Truskawki powinny być sadzone w przekopanej ziemi, wolnej od chwastów. Warto ją też nawieźć obornikiem. Niezmiernie istotne jest pH gleby, które powinno nie wynosić więcej niż 6,5. Owoce te najlepiej rosną na glebie dość lekkiej, żyznej, bogatej w próchnicę i położonej w miejscach nasłonecznionych. Należy sadzić truskawki, zachowując co najmniej 50 cm odstęp między sadzonkami i 70 cm między rzędami. Ważne jest, aby dokładnie pokryć ziemią korzenie i mocno ją uklepać. Aby owoce zdrowo rosły i by cieszyć się obfitym plonem, trzeba właściwie uprawiać truskawki. Nawożenie to połowa sukcesu. Najlepiej proces wykonywać wiosną sprawdzonym,wieloskładnikowym preparatem lub kompostem. Zabieg warto wykonać także już po zbiorach. Wtedy też truskawki należy odchwaszczać, usunąć chore liście oraz przyciąć zbyt rozrośnięte rozłogi. Zaleca się także stosować opryski, aby zapobiec rozwojowi grzybów, a także używać preparaty przeciw szkodnikom, np. mszycom, jeśli się pojawiły. Jesienią truskawki warto zabezpieczyć, wyściółkowując je słomą.

Ekologiczna uprawa truskawek to taka, w której do hodowli owoców nie stosuje się środków chemicznych, dlatego cena ekotruskawek jest wyższa. Jednostki przyznające certyfikat badają nie tylko owoce, ale także liście i glebę. Jednak w walce z chwastami trudno uniknąć chemii. Problem ten częściowo rozwiązuje uprawa truskawek na agrotkaninie, która nie tylko chroni owoce przed „niechcianymi gośćmi”, lecz także zmniejsza wydatki na walkę z nimi. Uprawa truskawek na folii polietylenowej działa podobnie, jednak ogranicza dostęp do wody, potrzebne jest więc dodatkowe nawadnianie. Uprawa truskawek w polu i pod osłonami to obecnie jedna z chętniej wybieranych metod hodowli tego owocu.

Zobacz także: Truskawka pnąca – przenieś lato na swój balkon!

Uprawa truskawek na balkonie

Kiedyś możliwa była jedynie uprawa truskawek na gruncie działkowym. Dziś można to robić nawet na tarasie czy balkonie. Domowa uprawa truskawek może odbywać się na wiele sposobów. Jak i w czym umieścić sadzonki, aby dały nam piękne owoce? Dobrym rozwiązaniem jest uprawa truskawek w pojemnikach. Odmiany wiszące nierzadko można nabyć w doniczkach wraz z ziemią, przez to ich cena jest też dość wysoka. Nowoczesna uprawa truskawki bez wychodzenia z domu jest możliwa także przy wykorzystaniu skrzynek balkonowych, wtedy należy jednak truskawki dodatkowo wyściółkować słomą. To idealna opcja dla tych, którzy mieszkają w blokach, warto jednak pamiętać, że nie nadają się do skrzynek tradycyjne truskawki polowe, bo na plony trzeba czekać dość długo. Uprawa truskawek na balkonie wbrew pozorom jest bardzo prosta. Trzeba jednak znać kilka szczegółów, które mogą mieć duży wpływ na efekt finalny naszej pracy. Popularną odmianą stosowaną na balkonach jest najczęściej truskawka pnąca, która owocuje od lipca do końca jesieni, ale mamy do dyspozycji także odmiany kwitnące na różowo lub truskawki o smaku ananasa. Wybierając sadzonki, warto zwrócić uwagę czy są mrozoodporne i odporne na choroby. Uprawa truskawek pnących - oprócz wspaniałego smaku owoców - ma także walor dekoracyjny i pięknie wygląda, gdy pędy przymocujemy do balustrady. Truskawki wiszące powinny być sadzone w dużych i głębokich donicach, koniecznie z dnem wyłożonym drenażem, np. keramzytem, aby uchronić przed gniciem korzeni, a następnie umieszczone w dobrze nasłonecznionym miejscu. Na drenażu umieszczamy warstwę piasku, a następnie ziemię do uprawy truskawek. Można ją kupić w niemal każdym dobrym sklepie ogrodniczym. Na ziemi napełnionej do połowy zbiornika umieszczamy hydrożel i przykrywamy pozostałą ziemią. Umieszczając sadzonkę w glebie, nie można przysypać jej rozety ani pozostawiać widocznych na powierzchni korzeni. Nawozić można je płynnym hummusem.

Zobacz także: Desery w pucharkach

Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawa truskawek w ogrodzie także jest możliwa, jeśli mamy pewność, że dysponujemy odpowiednią glebą. Innym rozwiązaniem jest hodowla pod dachem, a konkretniej w szklarniach. Obecnie stosuje się kilka metod, które znacznie to ułatwiają . Jedną z nich jest uprawa truskawek w rynnach, w doniczkach wypełnionych wkładem torfowym lub na matach. Zaletą jest równomiernie rozmieszczenie podłoża, brak chwastów, brak ryzyka uszkodzenia sadzonek przez przymrozki przygruntowe oraz to, że zbiory można wykonywać w pozycji stojącej. Innym rodzajem osłonek są tunele. Stosowane są one na polach. Uprawa truskawek w tunelach (lekkich daszkach foliowych) jest wymagająca, bo należy zadbać nie tylko o właściwy sposób nawodnienia, ale także nawietrzenia. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zyskujemy ochronę przed chorobami oraz pleśnią.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana