Trawa Vertigo, roślina wprost z Afryki

Kobieta w tle wysoka trawa
Fot. Shestock / Getty Images
Rozplenica słoniowa, trawa Uganda, trawa Vertigo to nazwy tej samej, pochodzącej z Afryki, rośliny. Trawa Vertigo jest najszybciej rosnącą trawą na świecie, do tego osiągającą wysokość nawet do 90 cm. Charakteryzują ją ciemnozielone, niemal czarne liście. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna w przestronnych wnętrzach. Na zewnątrz może rosnąć jedynie od wiosny do jesieni.

Trawa Vertigo nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego na zimę należy chować ją do pomieszczeń. W okresie wiosenno-letnim będzie jednak doskonałą ozdobą ogrodów. Najlepiej wygląda posadzona w okolicy murów, ogrodzeń, zbiorników wodnych. Wystarczy wsadzić jedną roślinę w dużą doniczkę, by już po roku mieć piękny okaz. Roślina rozrasta się bowiem w błyskawicznym tempie.

Trawa Vertigo - charakterystyka i uprawa rośliny

Trawy ozdobne, a do takich zalicza się trawę Vertigo , nie wymagają szczególnej opieki, rzadko atakowane są przez szkodniki czy choroby. Rozplenica słoniowa jest trawą ekspansywną, dlatego też należy sadzić ją w towarzystwie równie ekspansywnych roślin, by nie przytłoczyła sobą mniej intensywnie rosnących kwiatów. Można sadzić ją do gleby, umieszczając najpierw w dużej donicy. Vertigo ma bardzo mocne i rozbudowane korzenie, dlatego należy umieszczać ją w donicach glinianych. Trawę przycinamy wiosną, jeżeli udało się nam ją przezimować (np. w pomieszczeniu).

Pochodząca z Afryki trawa Vertigo ma bardzo małe wymagania, jeżeli chodzi o wilgotność podłoża, dlatego możemy wybierać gleby umiarkowanie wilgotne i nie musimy obawiać się chwilowego przesuszenia rośliny. Obficie nawadniamy trawę Vertigo jedynie w bardzo ciepłe i bardzo słoneczne dni, w pozostałe stosujemy nawadnianie umiarkowane. Musimy też pamiętać, że rozplenica lubi tereny dobrze nasłonecznione, w ostateczności półcieniste. Roślina jest mało odporna na mrozy, dlatego najlepiej sadzić trawę Vertigo w doniczkach i przenosić na zimę do pomieszczeń chłodnych i jasnych. Jeśli jest wsadzona bezpośrednio do gleby, musimy szczególnie zadbać o jej zabezpieczenie. Trawa Vertigo ze względu na trudności z zimowaniem bywa traktowana jako roślina jednoroczna. Każdego roku sadzona jest od nowa, by stanowić doskonałą ozdobę tarasów, balkonów czy oczek wodnych. Rozplenicę można wsadzać do gruntu po zimie, od końca maja do września. Trawa Vertigo wymaga żyznej gleby, przepuszczalnej o dobrym drenażu. Rozplenicę nawozimy umiarkowanie. Sadząc roślinę z donicy do ziemi musimy wykopać głębszy dołek, na dnie którego robimy 5 cm drenaż ze żwirku lub perlitu. Kolejnym krokiem jest dodanie kompostu. Dopiero tak przygotowane stanowisko nadaje się do przyjęcia trawy Vertigo . Roślinę nawadniamy tak, aby jej nie przelać i nie przesuszyć. Musimy pamiętać, że jeśli posadzimy trawę do słabej gleby, nie będziemy jej nawozić i podlewać, nie osiągnie tak spektakularnych rozmiarów, jak zazwyczaj. Wybieramy więc glebę przepuszczalną, próchniczą. Jeśli sadzimy ją w donicy, wsadzajmy pojedynczą roślinę najlepiej w towarzystwie innych, kontrastowych kolorystycznie.

Trawa Vertigo - zimowanie. Jak dbać o Rozplenicę Słoniową zimą?

W naszych warunkach klimatycznych trawa Vertigo przemarza zimą, dlatego jeśli chcemy spróbować przezimować roślinę, musimy szczególnie się o nią zatroszczyć. Trawa Vertigo musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed chłodem czy mrozami. Można zaryzykować i przykryć roślinę kilkoma warstwami ochronnymi. Należy zastosować kilka warstw grubej, białej agrowłókniny, stroisze i tekturę falistą. Płaszcz ochronny dla naszej rośliny musi przepuszczać powietrze. Innym sposobem jest przeniesienie rośliny do pomieszczenia, gdzie musimy także zadbać o odpowiednie warunki. Temperatura nie powinna być wyższa niż 2 stopnie Celsjusza, a pomieszczenie powinno być jasne, nasłonecznione. W tym czasie ograniczamy podlewanie rośliny, nie nawozimy jej. Nie możemy jednak dopuścić do jej przesuszenia. Po zimie, gdy minie pora przymrozków, możemy wsadzić roślinę do gruntu (pod koniec maja).

Trawa Vertigo - zastosowanie

Choć u nas trawa Vertigo jest bardzo pożądaną rośliną ozdobną, tam, gdzie rośnie naturalnie, a więc w Afryce, stanowi głównie paszę dla zwierząt. To najważniejsza roślina pastewna dla hodowców bydła mlecznego w Afryce Wschodniej. Trawa Vertigo wykorzystywana jest również jako zabezpieczenie przed szkodnikami, sadzi się ją więc w pobliżu upraw. Rozplenica odstrasza np. owady. Inne zastosowanie trawy Vertigo:

· do produkcji biogazu,

· do produkcji bio-oleju,

· do produkcji węgla drzewnego,

· jako wiatrochrony dla upraw i domów,

· do produkcji masy papierniczej.

Trawa Vertigo stosowana jest także do użyźniania gleby, a suche grunty chroni przed nadmierną erozją. Jako roślina ozdobna doskonale sprawdza się w dużych pomieszczeniach (hole, salony), w gabinetach, hotelach, galeriach, restauracjach. Pięknie wygląda w okolicy tarasów, na balkonach w towarzystwie innych roślin, najlepiej kontrastowo ubarwionych (białych, jasnych).

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości