- Storczyki - odmiany
- Storczyk - kwitnienie
- Pielęgnacja storczyka w domu. Temperatura
- Jak pielęgnować storczyki ? Wilgotność powietrza
- Ile słońca potrzebuje storczyk? Gdzie go postawić?
- Storczyki - podlewanie
- Storczyki - nawożenie
- Storczyki - choroby i ich przyczyny
Zobacz też:
Rośliny mają super moc! Poznaj łatwe w uprawie rośliny doniczkowe
Piękne storczyki na parapecie to marzenie niejednej pani domu. Storczyki doniczkowe trzeba odpowiednio pielęgnować, podlewać i przycinać, aby cieszyły kwitnieniem jak najdłużej. Sprawdź, jak opiekować się storczykiem, jak często go podlewać i przycinać.
Storczyki - odmiany
Liczba gatunków storczyków występujących w stanie dzikim niemal na całym świecie to ponad 25 tys. Wszystkie gatunki storczyków rosnące w Polsce są niestety zagrożone wyginięciem.
Popularne storczyki doniczkowe to m.in.:
· Cattleya,
· Miltoniopsis,
· Vanda,
· Paphiopedilum,
· Phalaenopsis,
· Zygopetalum,
· Cymbidium.
Storczyk - kwitnienie
Co zrobić, żeby storczyki kwitły jak najdłużej? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja, podlewanie i warunki dla kwiatów.
Ile kwitnie storczyk ? Storczyki mogą kwitnąć przez wiosnę i lato, nawet przez pół roku. Większość odmian potrzebuje przerwy w okresie jesienno-zimowym. Storczyki zimą wymagają mniej podlewania. W tym czasie nie nawozi się storczyków.
Pielęgnacja storczyka w domu. Temperatura
Pielęgnacja storczyków doniczkowych sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia im odpowiedniej temperatury, nawodnienia oraz dawki światła.
· Jak dbać o storczyki ciepłolubne (m.in. odmiana Phalaenopsis)? Należy zapewnić im 18-20 st. C w nocy i 23 st. C w dzień, choć nie przeszkadza im nawet ponad 27 st. C.
· Co lubią storczyki o umiarkowanych wymaganiach termicznych (m.in. Cattleya, Paphiopedilum)? Taka uprawa storczyków wymaga 14-18 st. C w nocy i 19-20 st. w dzień.
· Jak uprawiać storczyki zimnolubne (m.in. Cymbidum)? Te gatunki storczyków najlepiej kwitną przy temperaturach 8-14 st. C w nocy i 15-18 st. C w dzień.
Jak pielęgnować storczyki ? Wilgotność powietrza
Sekretem uprawy wszystkich odmian storczyków jest odpowiednia wilgotność powietrza - nawet okresowo w granicach 90 proc. Pomóc może poranne zraszanie storczyków lub nawilżanie powietrza nawilżaczem. Jest to szczególnie ważne w okresie kwitnienia storczyków, czyli wiosną i latem. Zimą, kiedy przypada czas hibernacji, storczyki nie są tak wrażliwe na niewystarczającą wilgotność powietrza.
W czym sadzić storczyki ? Ciekawy sposób to uprawa wazonowa, czyli storczyk w szkle. Dzięki temu, że storczyka otacza szkło, wilgotność powietrza jest wyższa niż normalnie. Wtedy podlewamy storczyka po szklankach wazonu.
Ile słońca potrzebuje storczyk? Gdzie go postawić?
Gdzie postawić storczyka , aby kwitł jak najdłużej? Storczyki o twardych, grubych liściach lubią światło, a storczyki o delikatnych, dużych, miękkich liściach preferują cień.
Żadnych storczyków nie pozostawiamy wiosną na bezpośrednio nasłonecznionym południowym lub zachodnim parapecie. To czas dużego wzrostu nasłonecznienia oraz wzrostu samej rośliny.
Miejsce dla storczyka doniczkowego powinno być:
· bez przeciągów,
· osłonięte przed ostrym, bezpośrednim słońcem, szczególnie wiosną i latem.
Storczyki - podlewanie
Jak podlewać storczyki w domu ? Trzeba pamiętać, że to, co ile podlewać storczyka, zależy od wielkości doniczki, okresu wzrostu rośliny, wilgotności, a nawet światła. Zwykle storczyki podlewa się co 4-14 dni, po całkowitym wyschnięciu podłoża w doniczce.
Ile storczyk potrzebuje wody ? To także zależy od powyższych czynników, ale staramy się podlewać storczyki w taki sposób, by cała ziemia była wilgotna - ale nie przemoczona. Nadmiar wody może wywołać gnicie korzeni.
Jaką wodą podlewać storczyki ? Tak jak wszystkie rośliny, storczyki lubią po prostu wodę deszczową czy pochodzącą z jezior, nie zawierającą dodatkowych minerałów. Jeśli posiadamy filtr odwróconej osmozy, podlewajmy storczyki taką przefiltrowaną wodą. Najlepsza jest woda destylowana w temperaturze pokojowej.
Storczyki - nawożenie
Nawożenie storczyków sprawia, że kwiaty stają się bujniejsze, a cała roślina większa. Nawozimy tylko w czasie rozwoju rośliny. Możemy podawać odżywkę storczykom co dwa tygodnie albo przy każdym podlewaniu - wtedy jednak rozcieńczamy nawóz czterokrotnie.
Jeśli pielęgnacja storczyka w domu będzie prawidłowa, możemy liczyć na kwitnienie co roku.
Storczyki - choroby i ich przyczyny
Zgnilizna bakteryjna dotyka storczyki uprawiane w nieprawidłowych warunkach, np. temperaturze poniżej 16 st. C i wilgotności ok. 100 proc. bez wentylacji. Gnijące korzenie storczyka oznaczają, że zbyt długo były przemoczone.
Żółte liście świadczą o tym, że potrzebuje on częstszego nawożenia. Czarne końcówki liści storczyka wskazują na zbyt dużą ilość nawozu.
Zobacz też:
- Jak przesadzać rośliny doniczkowe?
- Jak dbać o kwiaty cięte i kwiaty w doniczkach?
- Kwiaty doniczkowe cieniolubne – gdy w mieszkaniu brakuje słońca