Skrętnik to jedna z wyjątkowo ozdobnych roślin doniczkowych. Piękne i barwne kwiaty mogą się pojawiać regularnie, o ile roślina jest odpowiednio pielęgnowana. Nie należy przy tym do szczególnie wymagających gatunków. Skrętnik ma tak liczne odmiany , że bez trudu można dobrać roślinę, której kwiaty będą pod względem kolorystycznym pasowały do naszego mieszkania, a przez to staną się jego żywą dekoracją. Jest to tym bardziej warte uwagi, że skrętnik kwitnie bardzo długo i intensywnie. Jak go uprawiać, pielęgnować i jakie mogą go zaatakować szkodniki?
Skrętnik – podstawowe informacje
Rośliny doniczkowe wprowadzają do wnętrz cieplejszy klimat. Domy, w których są rośliny doniczkowe, wydają się bardziej przyjazne. Jeśli tak jak skrętnik mają barwny kwiat , stają się dekoracją pomieszczenia, na której chętnie zawiesimy oko. Skrętnik wziął swoją nazwę od specyficznego kształtu nasion, które są spiralnie skręcone. Jest on jedną z prostszych w uprawie roślin, więc mogą się o nią pokusić nawet te osoby, które nie mają dużego doświadczenia z roślinami doniczkowymi. Odpowiednio pielęgnowany skrętnik będzie kwitnąć od kwietnia aż do października.
Liście skrętnika mają długość do 20 cm. Podobnej długości są pędy, na których rozwijają się kwiaty. Skrętnik nie należy do długowiecznych roślin. Po paru latach jego kwitnienie będzie słabsze i straci swój atrakcyjny wygląd. Kiedy pomimo prawidłowej pielęgnacji roślina przestanie prezentować się ładnie, można skrętnika rozmnożyć poprzez sadzonki lub zebrane z owoców nasiona .
Skrętnik – odmiany
W środowisku naturalnym skrętnik rośnie głównie w Azji i Afryce. Jest aż 130 odmian tej rośliny. Na naszym kontynencie pierwszy raz pojawiły się w XIX wieku. W zależności od typu kwiat skrętnika może mieć inną barwę. Najczęściej spotykane są kwiaty różowe, fioletowe, czerwone, białe i niebieskie. Zdarzają się również odmiany, w których kwiaty są w dwóch kolorach. Skrętnik wytwarza świeże kwiaty aż do jesieni. Każdego roku pojawiają się nowe odmiany, ale wciąż najpopularniejsze z nich to Catania, Lola, Chorus Line, Verso, Roulette Azur i Roulette Cherry.
Skrętnik – uprawa
Skrętnik - kwiat doniczkowy nie ma dużych wymagań, by wyglądał efektownie. Na pewno doniczka powinna stać w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Najlepsze będzie okno północne lub wschodnie. Jeśli światła jest zbyt mało, może rodzić niewiele kwiatów. Skrętnik źle reaguje na częste przeciągi i dym papierosów. Preferuje niskie temperatury – latem do 24 stopni, zimą do 18 stopni.
Kwiatek skrętnik musi mieć podłoże o lekko kwaśnym odczynie, przepuszczalne i luźne. Dobra będzie mieszanka z torfu, piasku i ziemi liściowej. Podłoże powinno być stale wilgotne. Najlepiej wodę nalać na podstawkę doniczki skrętnika i po jakimś czasie odlać jej nadmiar. Zaleca się, by podlewany był nie częściej niż co 3-4 dni, za to wodę najlepiej odlać już po kwadransie.
Skrętnik – pielęgnacja
Samo podlewanie nie jest jedynym zabiegiem, o którym przy okazji pielęgnacji skrętnika trzeba pamiętać. Chcąc cieszyć się kolorową rośliną, co 3-4 tygodnie należy zasilić ją płynnym nawozem dla roślin kwitnących. Jednak powinien być on bardziej rozcieńczony niż podają producenci. Poza tym podczas podlewania skrętnika nie wolno zraszać jego liści. Jeśli będą mokre, będą się na nich pojawiały plamy. Za to mokre kwiaty zacznie pokrywać pleśń. Nie powinno się też liści nabłyszczać, bo zaczną czernieć.
Tak jak inne rośliny doniczkowe, skrętnik może mieć choroby wywołane szkodnikami. Najczęstsze z nich to wciornastki, mszyce i mączliki. Obserwując je pośród liści, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni preparat owadobójczy. Doskonale sprawdzają się specjalne pałeczki. Warto też wiedzieć, że pozostawiając na skrętniku jego owoce, spowalniamy proces kwitnienia. Owoce powinny być natychmiast usuwane. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy chcemy zebrać nasiona.
Skrętnik – rozmnażanie
Skrętnik można hodować z nasiona lub z sadzonki . W pierwszym przypadku nasiona wysiewa się na wilgotne i wyrównane podłoże, a następnie przykrywa folią. Roślina zacznie kiełkować po tygodniu lub dwóch. Wtedy też trzeba ją wietrzyć (odkryć folię), a kiedy pojawi się drugi listek – pikujemy.
Z kolei skrętnik z sadzonki liściowej pozyskuje się z przecięcia liści na pół i w poprzek, a następnie z zagłębienia ich w ziemi. Z każdej sadzonki po kilku tygodniach będą wyrastały młode skrętniki, a kiedy będą miały po 3 listki, można będzie je rozsadzać.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN