Aby woda w oczku wodnym nie mętniała, zbiornik nie obrastał glonami, a ryby i rośliny miały zapewnione właściwe warunki do życia, należy zastosować odpowiednią pompę, która napowietrza i filtruje wodę.
Pompa - oczko wodne
Oczko wodne wymaga regularnego i prawidłowego oczyszczania i napowietrzania wody, aby rośliny i ryby zamieszkujące zbiornik żyły w optymalnych warunkach. Taki efekt zapewni pompa do oczka , której działanie polega na tłoczeniu wody do filtra, a z niego do kaskady lub strumienia. Wybierając pompę do oczka wodnego, należy zwrócić uwagę, czy dany rodzaj zaspokoi potrzeby naszego zbiornika. Szczególnie ważne są takie parametry jak wydajność, wysokość podnoszenia wody i pobór mocy. Trzeba też wziąć pod uwagę cechy naszego zbiornika wodnego, czyli jego pojemność, wydajność filtra, szerokość i wysokość koryta strumienia lub kaskady, kształt i wysokość tryskającej z fontanny wody oraz średnice i długość węży, które transportują wodę. Pompa wody do oczka wodnego znajdzie zastosowanie szczególnie w małych zbiornikach do 10 m2, o głębokości nie większej niż 1 m, gdyż trudno bez ingerencji utrzymać w nich równowagę biologiczną - woda bez filtrowania i napowietrzania może mętnieć, a zbiornik zarastać glonami.
Jaka pompa do oczka wodnego - parametry
Pompa do oczka wodnego powinna mieć wydajność dopasowaną do wielkości konkretnego zbiornika. Urządzenie powinno być w stanie przetłoczyć całą wodę w czasie nie dłuższym niż dwie godziny. Wydajność pompy określa, ile litrów wody urządzenie może przepompować w ciągu godziny. Dostępne na rynku pompy mają wydajność od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy litrów na godzinę.
Jeśli nasze oczko wodne ma zdobić fontanna lub kaskada, trzeba wziąć pod uwagę wysokość podnoszenia wody przez urządzenie pompujące. Należy ją dopasować do rodzaju dyszy i wysokości strumienia fontanny lub kaskady, a także do średnicy i długości węża, który doprowadza wodę.
Istotnym parametrem jest pobór mocy pompy do oczka wodnego, gdyż urządzenie to może generować duże rachunki za energię elektryczną. Większość pomp pracuje przy napięciu 230 V, warto jednak rozejrzeć się za pompą niskonapięciową, która potrzebuje do pracy 24 V lub 12 V oraz transformatora. Jeśli zależy nam na oszczędności energii, dobrym rozwiązaniem będzie pompa solarna do oczka wodnego . Taki model zasilany jest przez panel słoneczny, który musi być umieszczony w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdyż od tego zależy moc urządzenia.
Pompa wodna do oczka - rodzaje
Pompa do oczka wodnego z filtrem to podstawowy model, którego funkcje to napowietrzanie i filtrowanie wody. Powinna być wyposażona w komorę wirnika i duży otwór w obudowie, aby móc tłoczyć wodę z drobnymi zanieczyszczeniami. Wydajność pompy dobieramy do objętości konkretnego zbiornika. Pompa z filtrem do oczka wodnego w ciągu godziny powinna przetłoczyć połowę wody ze stawu. Poza wydajnością istotny jest również dobór filtra - najkorzystniej będzie użyć modelu polecanego przez producenta pompy. Jeśli decydujemy się na rodzaj pompy, który ma pracować w małym zbiorniku, powinien znaleźć się jak najniżej, najlepiej na samym dnie. Z kolei filtr umieszczamy jak najdalej pompy, np. przy brzegu oczka.
Pompa fontannowa do oczka wodnego to dobry wybór, jeśli prócz napowietrzania i filtrowania liczymy na dodatkowe efekty w postaci fontanny. Posiada ona gąbkę lub gęstą siatkę filtrującą służącą do zatrzymywania drobnych zanieczyszczeń, by nie zatykały dysz fontanny. Pompa napowietrzająca do oczka wodnego powinna zasysać tylko czystą wodę, dlatego umieszcza się ją na podwyższeniu lub za filtrem oczyszczającym. Dostępne w sprzedaży są również urządzenia, które umieszcza się na powierzchni wody. Parametry pompy fontannowej dopasowujemy do projektowanej wysokości strumienia fontanny i rodzaju dysz fontannowych.
Do zasilania kaskad i strumieni najwłaściwsza będzie pompa kaskadowa do oczka wodnego . Pompa tego rodzaju powinna mieć dużą wydajność i dobrze pracować w brudnej wodzie. Zamiast specjalnego modelu można użyć też pompy do oczka wodnego z filtrem lub pozbawionej gąbki filtrującej fontannowej. Pompę kaskadową umieszczamy na dnie zbiornika, jeśli filtruje brudną wodę, a na podwyższeniu, jeśli filtruje tylko czystą. Przed wyborem urządzenia należy zwrócić uwagę na jego wydajność i dopasować ją do szerokości, głębokości i wysokości strumienia lub kaskady.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN