Jak zwalczyć mech na trawniku?

Mech na trawniku
Fot. Liyao Xie / Getty Images

Mech to jeden z groźniejszych chwastów zagrażających trawie. Potrafi rozwijać się prawie na każdym podłożu. Kiedy pojawia się na trawniku, może mieć bardzo negatywny wpływ na stan murawy. Blokuje on bowiem korzeniom trawy dostęp do wody i innych minerałów niezbędnych do jej odżywienia. Nic więc dziwnego, że pytanie, jak zlikwidować mech na trawniku, to jedno z podstawowych zmartwień każdego posiadacza domu z ogrodem.

Nie ma jednego prostego sposobu, który pomoże rozwiązać dylemat, jak zwalczać mech na trawniku. Można stosować różne metody, które dzielą się na dwie główne grupy – chemiczne lub mechaniczne. Najskuteczniejsze efekty w zwalczaniu mchu przynosi stosowanie metod mieszanych – zarówno chemicznych, jak i mechanicznych.

Zobacz też:

Mech na trawniku – przyczyny

Mech atakuje trawnik, w momencie gdy trawa nie jest odpowiednio pielęgnowana, a przy tym słaba. Związane jest to przede wszystkim z nazbyt zbitą i ciężką murawą – wtedy tworzy się na niej tzw. filc, który wpływa na rozwój mchu. Inne dobre warunki do rozwoju mchu mają miejsce, kiedy trawnik znajduje się w cieniu. Często określa się, że do powstania mchu przyczynia się zasada 4 “z” dla gleby – zbita, zacieniona, zimna i zakwaszona.

Mech posiada tę cechę, że nie zakorzenia się w gruncie – dlatego może rosnąć na podłożu, które jest niedostępne dla innych roślin, np. na kamieniu czy betonie. Mech na trawniku jest bardzo niebezpieczny – utrudnia kiełkowanie trawy, wchłania mikroelementy niezbędne do rozwoju trawnika, w takim przypadku trawnik więdnie i żółknie.

Mech na trawniku kontra wapnowanie

Ogrodnicy zastanawiają się, jak zlikwidować mech na trawniku. Wapnowanie to jeden z chemicznych sposobów, których można w tym przypadku użyć. Środki chemiczne są skuteczne, ale efekt ich działania nie jest długotrwały. Czynność tę trzeba powtarzać cyklicznie co kilka tygodni, ponieważ mech szybko odrasta.

Wapno można kupić w granulkach lub do rozpylenia. Zadaniem wapnowania jest neutralizacja kwaśnego pH gleby, które jest niekorzystne dla trawy. Wapnowanie jest zabiegiem dość ryzykownym – jeśli zastosujemy go na glebie, która nie była zakwaszona, to może on przynieść więcej szkody niż pożytku. Ważne jest, aby przed wapnowaniem sprawdzić pH gleby pod trawnikiem. Najlepiej zakupić specjalne paski, które włożone do ziemi zabarwią się na odpowiedni kolor – w zależności od tego okaże się, czy trzeba stosować wapnowanie. Można też oddać próbkę gleby do punktu badawczego – przy okazji będzie można określić zawartość w glebie określonych środków odżywczych. Najlepsze pH gleby do rozwoju roślin waha się w przedziale między 5,5 a 6,5.

Wapnowanie najczęściej wykonuje się wiosną – od końca lutego do marca. Czynność tę też można wykonywać jesienią – między październikiem a listopadem. Przed wapnowaniem trzeba przyciąć trawnik, aby płyn dotarł do mchu.

Sposób na mech na trawniku – wertykulacja

Czym zwalczyć mech na trawniku? Wertykulacja to kolejny sposób, który możemy wypróbować. Polega na nacinaniu powierzchni darni, dzięki czemu trawa jest dobrze odżywiona i nawodniona. W tym procesie usuwa się też mech i filc. Wertykulację powinno przeprowadzać się raz w roku – wiosną lub jesienią. Przed rozpoczęciem wertykulacji trawa musi być dość nisko skoszona i sucha. Dzięki temu ostrza wertykluatora będą mogły dosyć łatwo usunąć resztki starej trawy. Wertykulatory mają koliste ostrza. Najlepiej, aby znajdowały się one na sprężynach, wtedy praca urządzenia jest płynna i dynamiczna. Wertykulacja jest dosyć pracochłonna – urządzenie musi pracować w jednym miejscu najczęściej dwukrotnie, a nawet trzykrotnie. Dzięki temu można usunąć jak najwięcej starej darni, filcu i mchu.

Początkowo po wertykulacji trawnik może wyglądać gorzej, ale po kilku tygodniach znowu się w całości zazieleni. Wszystkie elementy, które pozostaną po wertykulacji, należy zgrabić i usunąć – nie można wrzucać ich do kompostu, bo mogą zawierać grzyby i inne szkodliwe substancje.

Na małych trawnikach wertykulację można wykonać przy użyciu narzędzi ręcznych – przypominających grabie z nożami. Jeżeli trawnik jest większy, najlepiej skorzystać z wertykulatora mechanicznego – elektrycznego lub spalinowego.

Aeracja pozwala zlikwidować mech na trawniku

Jak usunąć mech na trawniku? Innym skutecznym sposobem na zwalczaniu mchu na trawniku oraz podniesienia ogólnej kondycji murawy jest aeracja, czyli napowietrzanie. Proces polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika na głębokość 10–15 cm. Najprostsze aeratory to po prostu widły, którymi można nakłuwać trawnik. Inne proste aeratory to specjalne podeszwy z kolcami, które można kupić w sklepie ogrodniczym. Zakłada się je na buty i chodząc po trawniku, wykonuje aerację. Takie narzędzia skuteczne są oczywiście przy trawnikach o mniejszej powierzchni. Przy większej murawie trzeba skorzystać z aeratorów mechanicznych. Posiadają one specjalne rurki, które przebijają zbitą glebę i pozwalają wodzie i innym substancjom odżywczym na dotarcie do korzeni traw. Dzięki temu trawa lepiej się odżywia, korzeni i jest bardziej zielona. Co bardzo ważne – w dobrze napowietrzonym trawniku mech nie będzie miał dobrych warunków do rozwoju, a gęsta, dobrze ukorzeniona murawa będzie blokowała rozwój mchu.

Po aeracji i wertykulacji warto posypać trawnik piaskiem – ziemia dzięki temu rozluźni się, będzie bardziej przepuszczalna. Warunki do rozwoju trawy będą bardzo dobre – dla mchu, wręcz przeciwnie.

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa? Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości