C: Lilie wodne to kwiaty popularne niemal w całej Europie, również w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. W starożytności lilia była symbolem płodności i żeńskiej siły, w kulturze chrześcijańskiej stała się wyobrażeniem czystości i atrybutem wielu świętych. Lilia wodna będzie niezwykle efektowną ozdobą stawu lub oczka wodnego, można ją również hodować w specjalnie do tego przygotowanych misach i beczkach ustawionych na balkonie. Jak właściwie zadbać o lilie wodne?
Kwiat lilii wodnej - kiedy kwitną lilie wodne?
Kwiat lilii wodnej zachwyca ludzi już od ponad czterech tysięcy lat - arystokraci w starożytnym Egipcie, Chinach i Japonii sadzili lilie, aby dodać swoim ogrodom splendoru. Lilia wodna wytwarza imponujące, białe kwiaty, które mogą w stanie dzikim osiągać do 12 cm średnicy. To największe kwiaty wśród roślin dziko występujących w Polsce.
Jak wskazuje nazwa (grzybień biały, łac. Nymphea alba ), lilia wodna w stanie dzikim kwitnie na biało. Odmiany hodowlane odznaczają się jednak całą gamą kolorów - istnieją lilie żółte, pomarańczowe, różowe i czerwone. W ostatnich latach hodowcom udało się wyhodować również lilię barwy niebieskiej. Poszczególne odmiany lilii różnią się między sobą również siłą wzrostu. Na rynku dostępne są zarówno odmiany karłowate, jak i wytwarzające kwiaty o średnicy do 25 centymetrów. Wybierając odmianę dla siebie, pamiętajmy, aby dobrać je odpowiednio do wielkości zbiornika, którym dysponujemy.
Kiedy kwitną lilie wodne? Okres kwitnienia przypada od czerwca do października, przy czym minimalna temperatura konieczna do kwitnienia to 18 stopni Celsjusza. Kwiat lilii wodnej kwitnie tylko kilka dni i rozwija się jedynie w ciągu dnia. Wytwarza delikatny, lekko słodki zapach.
Jak sadzić lilie wodne? Sadzenie lilii wodnych w oczku i w stawie
Dobierając lilie do oczka wodnego, pamiętajmy, że poszczególne odmiany różnią się między sobą siłą wzrostu. Głębokość zbiornika powinna być więc najważniejszym kryterium przy wyborze rośliny. Lilie wodne z powodzeniem możemy hodować zarówno w zbiornikach naturalnych, jak i sztucznych. Jakie właściwie dobrać odmianę lilii do naszego zbiornika?
· sadzenie lilii wodnych w dużym stawie - do dużego stawu najlepiej wybrać odmiany duże, zdrowe i niezbyt wymagające. Należą do nich: odmiana czerwona Attraction , Marliacea Alba - odmiana biała lub różowa Hollandia . Wymienione odmiany mogą rosnąć w wodzie o głębokości około 1 metra,
· sadzenie lilii wodnych w oczku wodnym lub niewielkim zbiorniku - jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią, najlepiej będzie zdecydować się na którąś z odmian lilii karłowatych . Popularną odmianą miniaturowej lilii jest James Brydon , który nie ma dużych wymagań i z powodzeniem możemy go hodować w pojemniku na tarasie lub balkonie,
· lilia wodna w akwarium - miniaturowe odmiany lilii wodnych nadają się również do hodowli w domowym akwarium. Kwiaty takich karłowatych odmian mają około 5 centymetrów średnicy.
Jak sadzić lilie wodne? Uprawa i nawożenie
Lilia wodna do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia wymaga stanowiska o dużym nasłonecznieniu. Sadzenie lilii wodnych najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią. Najlepsza ziemia do lilii wodnych to mieszanka gliny i piasku, w stosunku 1:2. Lilie, w przeciwieństwie do innych roślin wodnych, potrzebują żyznego podłoża, ponieważ tylko częściowo potrafią wykorzystać składniki zawarte w wodzie. Do zbiornika z wodą wkładamy lilię w specjalnym koszu - w sprzedaży dostępne są kosze wiklinowe lub wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego.
Nawóz do lilii wodnych możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Możemy zasilić rośliny wolnorozpuszczającymi się brykietami do roślin wodnych lub zaopatrzyć się w uniwersalny nawóz do nenufarów. Wiosną lub na początku lata możemy przygotować specjalne kulki z gliny zmieszanej z granulkami nawozu i wcisnąć je w podłoże tuż przy bryle korzeniowej. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nawozami, nadmierne nawożenie może bowiem prowadzić do rozrostu glonów i zabagnienia stawu.
Choroby lilii wodnych
Podobnie jak inne rośliny ogrodowe, także lilie wodne narażone są na choroby i atak pasożytów. Lilie najczęściej atakowane są przez mszyce, larwy motyli lub mączniaki. Najczęstsze choroby lilii wodnych to choroby grzybicze, do których należy czarna zgnilizna kłączy.
Zwalczanie chorób roślin wodnych różni się od metod stosowanych w innych częściach ogrodu. Stosowanie środków chemicznych mogłoby prowadzić do zatrucia wody w stawie. Z tego względu chore rośliny należy najpierw usunąć ze zbiornika i umieścić w misce lub innym pojemniku. Po takiej kuracji przenosimy rośliny z powrotem do stawu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN